Kendinden yüksek statüde birisine hayranlik duymanin psikolojik sebebi

Hic patronunuza ya da Professorünüze asik oldunuz mu? Bunun sebebini merak ediyorum, yasitlarima ya da arkadas cevremden birisine karsi birsey hissedemiyorum, genelde boyle imkansiz ( birkeresinde iliskiye dönmüslügü vardi) hayaller kuruyorum ve bu durum hosuma da gidiyor aslinda, ama dedigim gibi merak ediyorum neden.

Hayranlık, mağlup olmuş kıskançlıktır.

Yalnızız, Peyami Safa
  • dolan dolmuş  (15.10.19 21:06:23)
bahsettiğiniz şey hipergami, detaylar için internette araştırabilirsiniz.

edit: hipergami her iki cinste de var olabilen bir şey, kadınlara has değil.
  • tabirimekruh  (15.10.19 21:07:43 ~ 16.10.19 12:08:05)
Profesörüme deli gibi hayranım evet. Ayrıca çok yaygın bir şey.

  • ekaterina  (15.10.19 22:36:14)
Ben de babami erken yasta kaybettim, acaba onunla bir alakasi olabilir mi diye merak etmistim ama baya yayginmis güzel:)
@kayitsiz kesinlikle katiliyorum normal hayatta gorunce ilgimi cekmeyecek kisiler oluyor genelde:)

  • carmenta  (15.10.19 23:07:34)
Ben de statü olarak istediğim yere gelmiş insanlara karşı büyük hayranlık duyuyorum. Öyle abartılı saçma bişey ki onların kullandığı markalar, parfümler bile dünyanın en iyi en doğru şeyiymiş gibi geliyor. Müzik konusunda çok sabit fikirli olmama rağmen onların sevdiği müzikler benimkinden daha iyiymiş gibi geliyor... iş konusunda da onlar gibi çalışmak için onların taktikleriyle hareket edince verimli oluyor valla çok faydasını gördüm bu hayranlığın :)

  • megalomaniac  (15.10.19 23:19:05)
Hic olmadı. Ben sadece guzrl ve seksi kizlara vuruluyorum. Statusu farketmiyor:)
Ama ben erkegim.

Sendeki tamamen normal. Kadin biylojisinin bir parcasi. Bir tuhaflik yok yani.
Hipergami. Bir evrimsel miras bu. Dolayısıyla yaygın.
Sebeini sormussun ya, sebebi hipergami iste. Yalnız degilsin, her kadında var.
  • stavro  (15.10.19 23:42:16 ~ 23:46:33)
Bu kadınlara has bir özellik galiba?
Bu durumda olan erkek varsa yazarsa biz de bilelim.

  • liberal  (16.10.19 09:46:22)
hiç olmadı bana da. statü hayranlığı olabilir.

  • xvyz  (16.10.19 10:22:49)
hiç olmadı böyle bir şey. sadece kadınlarda oluyor sanırım.

  • nothing in my way  (16.10.19 11:37:55)
Erkeklerde pek olan bir durum değil, olsa olsa gold digger olayı olur.

Muhtemelen ataerkil görüşten kaynaklı. Hep derim ne para ne pul ne tip, bakılan tek şey statü.
  • enis buyutucu  (17.10.19 18:39:08)