[]

Din Kültürü Sorusu

1. Hz. Muhammed’i gören kişilere sahabe denir.
2. Şeytan Hz Muhammed’in kılığına giremeyeceği için rüyada Hz. Muhammed’i gören kişiler gerçekten onu görmüştür. (Deniyor hadiste)

Bu iki maddeye göre günümüzde rüyasında Hz. Muhammed’i gören kişiler de şahane sayılıyor mu yoksa o dönemde yaşamak mı gerekir sahabe olmak için?

 
Sahabe kelimesinin kimler için kullanılacağını en iyi açıklayan İbn- i Hacer olmuştur. İbn – i Hacer’e göre Sahabe, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed zamanında yaşamış, peygamberlerle bir araya gelmiş, İslam dinine ve Hz. Muahmmed’e (SAV) iman etmiş, onunla bizzat görüşmüş, sohbet etmiş ve İslam ile ölmüş kişilere denmektedir.

www.negatif.net
  • gelecegin yildizi  (21.09.19 22:02:56) 
Mazhar alanson gormus mesela. Tam emin olmamakla birlikte 3 defa gormus diye biliyorum, yanlis biliyor olabilirim ama gordugunu kesin biliyorum kendi agzindan duydum.


  • love and trust  (21.09.19 22:43:10) 
İstersen link gonderirim


  • love and trust  (21.09.19 22:43:27) 
Sahabe sahib kelimesi ile aynı kökten geliyordur muhtemelen. Sahib arapçada arkadaş demek. Muhammed peygamber için kuranda (sahibiküm) “arkadaşınız” diye bahsedilir bazı yerlerde. Yani sahabe peygamber döneminde yaşamış olan, onun arkadaşlarıdır. Ayrıca bir insanın sahabe olması onu kurtarmaz. Peygamberin çocuğu veya annesi babası olması da kurtarmaz.


  • Kahir ekseriyet  (21.09.19 22:49:13) 
"sahabe" Muhammed'e ilk inananlar diye biliyordum. Yakın zamanda oğlumla din dersi çalışırken öğrenmiştim.
Demek öğretmen de sallamış.

  • pro9it9is9  (21.09.19 23:52:29) 
Evet sahabe ilk inananlar ve ayni donemde yasayan kisiler - birebir gormus olanlar yani. Ruyasinda goren sahabe sayilmaz


  • love and trust  (22.09.19 23:53:51) 
Aynı dönemde yaşamak yetmiyor yanlış anlaşılmasın, mutlaka görmüş ve beraber bulunmuş olması gerekli. Tabi ki ama olanlar için duymak da yeterli.

Mesela Veysel Karani Hz.Peygamberi (s.a.v) görmeye gitmiş ama göremeden geri döndüğü için sahabi olamamıştır.

Ben de Hz.Peygamber'i (s.a.v) rüyasında gören şanslı kişilerdenim, hemde bir kaç kez.
  • John Bloor  (23.09.19 09:38:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.