Tehdit maili aldım ne yapayım?

Merhaba, ekteki mail geldi. İngilizce bilmediğim için %100'ünü anlamadım ama şifremi ele geçirdiğini anlayabildim.(Kopyalayıp translate atmama izin vermiyor.) Para istiyor onu da anladım. Mail dün gece gelmiş spama düşmüş. Şifre doğru hemen hemen her yerde kullandığım bir şifre.

Şimdi ben ne yapayım? İşi bilenlerden yardım istiyorum.

i.hizliresim.com

Öyle bir şey olmadığı için zaman biraz rahatlayabilirim. Ama şifre konusunda rahatsız çok oldum. Çünkü neredeyse tüm üyeliklerimde bu şifreyi kullanıyordum. edevlet şifrem bile bu. inşallah oradan bişey çıkmaz.

Mailin devamını da atıyorum;

i.hizliresim.com

hiçbir şey yapmana gerek yok. koparabildiklerinden koparıyolar. herkese atılan fix bir mail.

  • tinky winky  (12.09.19 11:40:25)
Adam diyor ki geçen gün girdiğin porno sitesinde dolaşırken sen, browserın remote destktop oldu benim için ve bilgisayarına ve kamerana eriştim. Facebook, email falan bütün bağlantılarının bilgilerini aldım, 2 tane de video hazırladım. Birincisinde senin o sitede izlediğin video var, ikincisinde de webcaminden çekilen senin görüntün var.
Bu maili görmezden gelirsen videoları tüm arkadaşlarına, bağlantılarına yollarım. Yollamamı istemiyorsan bana 996 dolar ver.

İnandık mı dersen, hayır inanmadık. Nijerya prensinin korkutmacalı versiyonu. Mailin yazılışından ingilizcesinin pek iyi olmadığı da anlaşılıyor. Oltayı atmış, balık bekleyen bir arkadaşımız bu. Otur güzel bir çay iç, sıkma canını.
  • cay koy geliyorum  (12.09.19 11:40:25 ~ 11:43:59)
dayım dubai prensiymiş öldükten sonra bana miras bıraktı 143254635 dolarını seninle paylaşabilmem için bana 1234 dolar gönder. yanlış anlama miras masrafları için..."

bu maillerin yeni versiyonu olmuş :) hiçbir detay yok... hep bi seni şüpheye sokmaca; you know what i mean falan... takma hiçbir şey çıkmaz.
  • canercuxy  (12.09.19 11:42:02)
şifreni muhtemelen bilgisayarındaki keylogger yazılımıyla ele geçirmiştir. Bahsettiği video kısmı ise çok büyük ihtimalle yalan. Öyle bir video olsaydı, en azından mailde ss de yollardı size. Antivirüs indirin bilgisayarınıza, daha sonra internet bağlantınızı kesip bir tarama yapın, virüsleri silin. Sonra tekrar internete bağlanıp tüm şifrelerinizi değiştirin, maille okkalı bir küfür yazın, geçin.

  • ciagra  (12.09.19 11:43:57)
xxx izleme esnasında sizin kameranızdan görüntünüzü kaydetmiş. kişi listenizi de ele geçirmiş. parayı göndermezseniz bütün listenize görüntülerinizi ileteceğini söylüyor. e-postada görüntülerinizi yollamış mı kanıt olsun diye? yollamamışsa ve adama da inanmışsanız ve para yollamak gibi düşünceniz varsa bunu yapmadan önce kanıt isteyin.

ek olarak, bahsettiği sitede bir kullanıcı hesabınız var mı? buranın şifrelerini ve daha fazlasını ele geçirmiş olabilir. dolayısıyla üye olurken kullandığınız e-posta adresine gelmiş olmalı bu mail. ve tesadüf sizin bu sitede kullandığınız şifre de diğer sitelerdekiler ile aynıdır. eğer bu iki önerme doğruysa, yani siteye üyeliğiniz var ve bu üyeliğin e-posta adresi/şifre kombinasyonu dediğim gibiyse bence çok ciddiye almayın.
  • givemesomesubstance  (12.09.19 11:45:05)
Ya çoğu websitesinin bilgileri çalınıyor. Üyelik bilgisi çalınınca herkese mail atıyorlar. Mesela geçen town of salem oyunundaki herkesin bilgileri çalındı. Yapacağın artık 2 doğrulamalı sistemlere geçmek. Olmayan sitelerde farklı şifre kullanmak.

  • bahoho  (12.09.19 11:47:07)
Bilgisayarın fişini çek, bataryasını çıkar. Modemi kapat. Şaka bir yana, hiç ciddiye alma. Sen benim kim olduğumu biliyon mu tırrek yaz ona cevap olarak. Kameraya bant en başarılı yöntemdir.

  • insomnia  (12.09.19 11:48:55)
kamerada bant var zaten. Porno izlediğimden değil tabii ki :))) ama chip dergisinde sanırım okuduğum bir yazıdan sonra yapıştırmıştım. uzun zaman oluyor.

  • naksidil  (12.09.19 11:51:19)
Bu olayın aynısı Black Mirror'da var oradan görüp yem atmış millete.

  • jacque  (12.09.19 11:53:04)
E-posta adresinizi şuraya yazın: haveibeenpwned.com

Muhtemelen buradaki servislerden birinde üyeliğiniz vardır.

Aynı parolayı kullandığınız bütün servislere giriş yapıp yeni ve diğerleriyle aynı olmayan parolalar belirleyin. Benim de çok eskiden kullandığım bir e-posta-parola ikilisi bu listelerden birindeydi. Bu listelerdeki bilgileri kullanarak bir sürü servise otomatik olarak giriş yapmaya çalışıyorlar. Mesela açtığımı bile unuttuğum Path hesabımı bu şekilde Endonezyalı biri kullanıyordu.
  • bruce mclaren  (12.09.19 11:56:07)
cevap verirsen bu mailde biri var, ses var der devam eder
cevap bile verme sil gitsin

  • Corc  (12.09.19 12:07:27)
Önemsenecek bir mail değil. Üyeliğiniz olan sitelerden birinin veritabanı hacklenmiştir. Kayıtlı maillere o sitenin üyelik şifresiyle tüm bilgileriniz elimizde yemini atıp ağa yakalanmasını bekliyorlar. Bu nedenle bir kaç şifre kullanın her daim. Bir tanesi kısa süreli işiniz için üye olacağınız uyduruk siteler için olsun. Bana sürekli geliyor bu mailler bu tarz ancak şifre tabi ki önemsiz siteler için kullandığım şifre :) Öncelikli olarak tüm şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın.

  • Deathcomenearme  (12.09.19 12:28:39)