engelli için otomobil

selam,

babam %90 üstü engelli.

kendisine bir araba alsam ötv ödemiyorum. haftada bir hastaneye gitmesi gerekiyor. 1 gün dışında babamın arabaya ihtiyacı yok.
hastaneye götürecek de benim kendisinin kullanması mümkün değil.

bu 1 gün dışında aracı kullansam hukuki olarak bir sorun ile karşılaşır mıyım ?

iyi günler.

birinci derece kan bağı bulunan herkes aracı kullanabilir

  • vladimirdökümov  (16.08.19 12:10:27)
yüzde 90 üzeri olduğuna göre herkes kullanabilir. ruhsatta falanca kişiler kullanabilir diye bir ibare mevcut değil.

  • sutlu nescafe  (16.08.19 12:11:34)
polis çevirdiğinde babam araba olmadığı için sorun olur mu ?

yada şöyle diyelim iş güç için sürekli şehir dışına çıkıyorum, başka bir şehirde araç ile polis çevirmesine takılsam demezler mi bu aracın sahibi engelli neden araç içinde değil ?
  • su aygırı  (16.08.19 12:18:44)
Hayir sorun olmaz, araç hareket halindeyken içinde bulunması gibi bir zorunluluk yok, herhangi biri aracı kullanabilir.

  • diabolus79  (16.08.19 12:31:41)
Sana şunu söyliyim, amcamın biri engelli amcamın üzerine araba aldı ama kendisine. Yıllardır da kullanır. Ruhsatta maksimum 2 isim belirtiyor sanırım şoför olarak.baban arabada olsun olmasın onun adına aldığın aracı kullanabilirsin.

  • makarnacanavari  (16.08.19 14:19:25)
ruhsata isim yazılmıyor artık. üzerine araç alınan engellinin araçta olması gerekmiyor.

  • sutlu nescafe  (16.08.19 14:35:43)