et pişirme nasıl?

elimde bir miktar kurban eti var. evde basit yemekleri kendim yapabiliyorum ama et pişirmeden hiç anlamam. nette et yemeği tariflerine baktıkça kafam iyice şişti. birbirinin tamamen zıttı yemek tarifleri de işin cabası.
etlerin hayvanın neresinden kesildiği hakkında hiç bir fikrim yok neresinden hangi yemek yapılır onu da bilmem.daha önce etli patates ymeği yapmaya uğraştım ama etler kösele gibi oldu.
özet olarak bu etleri mundar etmeden nasıl pişireyim ben en basit yöntemle.?

Dana mı kuzu mu?

  • ykyt  (14.08.19 16:32:05)
cok fazla degilse kavurma yap

kusbasi seklinde dogra
sinir fazla yag varsa onlari ayir
yaglarin hepsini atma kavururuken etin icine birazini dahil edecegiz
dogranmis etleri hafif su ile yika kani aksin ve kavurmaya baslamadan one iyice suyundan arindir

soganlari ince ince dogra ve kavur
uzerine etleri ve azicik yagli kismi koy ve su eklemeden hafif hafif pisirmeye birak
ara ara karistir
ilk zamanlar tencere kapagi acik kalsin olusan buhar ucsun
sonrasinda kapagi kapatarak ve ara ara karistirarak devam et

tuz ve karabiber ekleyebilirsin, arzuya gore kekik, biberiye de koyulabilir cok aromatik olmamasi icin hafif kullan

ustamiz bu tarifin yaninda ayran ve coban salata oneriyor

afiyet olsun
  • exlibris  (14.08.19 16:35:29 ~ 16:38:57)
@ykyt, bir koca öküz kestiklerini biliyorum. dana eti gibi olmaz herhalde değil mi?

düdüklü tencerem yok bu arada, normal bekar adam yemeği yapmayı düşünüyorum.
  • izole  (14.08.19 16:50:45 ~ 16:53:41)
Öküz ise hala baya Bi sert olur yoksa. Haşlama suyuna bir soğan soyup koy 2-3 yemek kaşığı sirke.

  • ykyt  (15.08.19 08:43:26)