Elektrik, Uzatma Kablosundan Anlayan?

6 prizli yani 6 tane fis takilabilen bir uzatma kablom var. Bazilarinin yaninda kirmizi bir acma kapama dugmesi vardir ya, bu da elektrik acma kapama dugmesi olanlardan. O dugmede kirmizi bi isik yanar ya, az once farkettim bu isik kiprasiyor. Daha onceden oyle sabit bir kirmizi isik yanardi o dugmenin icinde, simdiyse titrek bi isik var. Bunun bir anlami var midir? Mesela iste cok fis mi taktim buna? Elektrik isleri tirsitiyor beni, bi bilen el atarsa sevinirim.

Kırmızı plastik camın içindeki minik ampul eskimiş olabilir.

Üstünde hiç fiş takılı değilken de yapıyor mu, yoksa sadece bi sürü fiş takılıyken mi yapıyor buna bakmak lazım.
  • 3200  (28.09.07 19:33:36)
yani evdeki ampüllerde parlayıp sönüyor mu? voltaj dalgalanmasından olabilir.

onun dışında ampül eskimiş olabilir, her şey olabilir. içini açıp bakmaya çekiniyorsanız yada baksamda anlamam diyorsanız, değiştirin gitsin derim. riske girmeye değmez. ama taktığınız aletlerde sorun çıkmadıysa büyük ihtimalle ampül bozulmuştur.
  • darknum  (28.09.07 21:37:33)
Evde voltaj dalgalanmasi yok. Yatmadan once fislerin hepsini sokup bi deneyeyim 3200 un onerisini ve kapatip uyuyayim. Yarin da komsu elektrikciye bir sorayim, olmazsa degistiririm. Sagolun.
Alakasiz not: Cocukken sayisiz kere musluga dokununca voltaj yedim; bitisik komsudan bizim musluga kacak vardi da, tirsitmam o yuzden, Freud yine hakli yani :s

  • pyro clustic flow  (28.09.07 23:36:18)
Ya zaten sen kritik seviyede akım çekersen sigorta atar. Kritik seviyede akım çekmemişsin ki atmamış.

  • 3200  (29.09.07 01:06:27)
Daha önce ı ışığın kıpraştığını farketmemiş olma ihtimalin var gibi görünüyor. Yani daha önce dikkatle bakmamışsın hiç, o sırada ışığın titrediğini farketmemişsin, sonra dikkatli bakınca titrediğini görmüşsün.
Büyük ihtimalle panik yapacağın bir durum yok, bu çok prizlerin içerisinde detaylı, karmaşık bir şeyler yoktur. Eğer daha önce fiş takıp çıkarırken yanma vs. olmadıysa bir problem yoktur.
Ayrıca eğer konu ile ilgili fobin varsa o ışığı elektrikçiye iptal ettirebilir ya da ışıksızını kullanabilirsin, zira o meretin (lambanın) tek yaptığı prizlere elektrik gelip gelmediğini göstermek.
  • laugh  (29.09.07 13:29:13)
içindeki kabloda ufak bir temassızlık olabilir.. önce mutlaka ana fişi çıkart, yoksa sen yanıp yanıp sönersin.. vidaları sök, ışığın hemen altına gelen vidaları ve bağlantıları kontrol et, sıkıştır, geri kapat.. artık hep yanacak..

  • ayheytmayselfenvanttuday  (01.10.07 01:47:05)