Bu sartlarda araba mi ev mi alirdiniz?

Bir tasra kentinde yasiyorsunuz ve omrunuz de orada gececek. Evler ortalama 250-350 bin TL, kiralar ise 1000-1500 TL arasi. Evi aldiginizda arac almak icin paraniz kalmayacak ya da cok dusuk profilde bir araca bineceksiniz.

Ote yandan bu paranin buyuk bir kismi ile klas bir arac alacaksiniz ama omur boyu kirada yasayacaksiniz. Hangisini tercih ederdiniz?

Not: Geliriniz de 7000 tl civari diyelim...

Tabi ki ev

  • ikikerekac  (24.07.19 23:48:48)
@ikikerekac,

Neden?
  • vogojin  (24.07.19 23:50:27)
1. Ev + düşük profil araç

2. Klas araç

Bu durumda 1. alternatifi seçerdim ben
  • elorelia  (24.07.19 23:50:31)
Bu hayatta insanın bir evi olacak. Yaşlandin, 30 yaşındaki ev sahibinin agiz kokusunu mu cekeceksin. Araba yürütme maliyeti artık çok fazla. Yani fiyatı yüksek aracın yürütme maliyeti de artık bir hayli fazla. Son olarak şu ortamda ev almak için iyi tartip biçmek gerek.

  • fikox  (24.07.19 23:53:37)
Şu dönemde ev almak çok da mantıklı değil açıkçası bana göre. Şimdi hazırda 250k paranız olduğunu düşünelim. An itibari ile bu paranın 1 aylık vadelideki getirisi 3600 TL. Bunun 2000 TL si ile 10 numara bir evde kalarak kiranızı öder üstüne kalanı da diğer giderlerinize kullanırsınız. Geçen hafta bu oranlar daha yüksekti ve aylık getirisi 4k nın üstündeydi.

Diğelim ki 125k hazırda paranız var üstüne kredi çekecektiniz. 125k nın bile 1800 TL getirisi oluyor şu an. Bahsettiğiniz evlerin kıralarını ödemeye hayli hayli yetiyor.

Ne zaman ki vadelilerin getirileri kiralardan az olur o zaman ev almayı düşünebilirsiniz. O zamana kadar bir miktar daha para biriktirmiş olursunuz.

Ben oyumu orta halli bir arabadan yana kullanıyorum. Her türlü işinizi görür ve eğlencenize bakarsınız.

Not: Paranızı bu şekilde vadelide değerlendirmek istemiyorsanız Ev almak birinci önceliğiniz olabilir.
  • arşivci  (24.07.19 23:59:33 ~ 25.07.19 00:02:18)
kredi çekmedikten sonra ev. arabasız olmuyorsa, evden sonra yettiği kadarıyla araba.

  • scudman1  (25.07.19 00:26:42)
ev almak şu devirde mantıklı mı bilmiyorum ama araba almaktansa ev almak daha iyidir.

araba yatırım değil parasını zor korur korursa bile tonla masrafa girmeniz gerekir. ev öyle mi? illa klas araç lazımsa kiralarsın.
  • kljgslsdkjsd  (25.07.19 00:27:32)
Ev ev ev

  • balpolen  (25.07.19 01:24:39)
benzer yerde 6 yıl önce ev artı 88 reno ile başladım, 2010 modele yeni çıkıcam. (kredi ödüyorum, bişey kalmadı) memnunum kararımdan. fakat nakitse önce düşük profi araba 6-12 ay sonra ev olabilir. nakit değerlendirilir. ev için acele etmezdim şu an. bir kolaylıklar olabilir ya da reel bazda düşüş devam edecek. iki ihtimalde alanın lehine.

  • jaaaccckkk  (25.07.19 02:51:19)
ev

  • mikahakkinen  (25.07.19 08:53:07)
ev alırsan ömür boyu rahat rahat oturursun, yaşlanınca kira derdin olmaz.
klas olan bir araba da alsa 3-5 seneye o araba klas olmayacak. Satsan aynı seviyede yeni bir araba almayacaksın. Ev hayatta sürekli alınmaz ama bir kaç sene sonra araba alabilirsin.

  • hlt1985  (25.07.19 09:07:45)
sen bir iki kere tasın o zaman görürsün. al evini kur düzenini ya.

  • sizofren06  (25.07.19 11:59:08)
araba aldım ben. evler 400.000'den yukarı yaşadığım yerde. 1500 lira kira veririm daha iyi. 200.000 peşin verip ayda 6000 lira mortgage ödeyeceğime, 1500 lira kira veririm arabayla da gezerim istediğim gibi. ulaşım zaten pahalı.

  • burya  (25.07.19 12:30:36)
Araba bir yatırım değil, aksine birkaç senede paranın döviz bazında yarıdan aza düştüğü bir para savurma çeşidi. Eğer ailen zengin falan değilse mutlaka bir ev al kendine derim.

  • roket adam  (25.07.19 13:12:15)