[]

Depresyon Serotonin eksikliğinden kaynaklanıyorsa nedenSerotonin verilmiyor

Mevcut tedavilerden minimum fayda gören biri olarak madem depresyon serotonin eksikliğinden kaynaklanıyorsa Serotonin in kimyasal formülü de bilindiğine göre neden İlaç olarak serotonin yapılıp hastalara verilmiyor?
Tamam Serotonin Kbb'yi geçemiyor o zaman Serotonin öncüsü neden verilmiyor?
Bu konuda bilgisi olan cevap verebilir mi?


 
Bir maddenin miktarını arttırmak için ya üretimi arttırırsın/dışarıdan verirsin ya da yıkımını azaltırsın. Serotonin eksikliğini gidermek için SSRI'lar kullanılıyor. Yani selektif serotonin gerialım inhibitörleri, yani serotoninin salındıktan sonra hücre içine alınıp yıkılma işlemini önlüyor böylece ortamdaki miktarı azalmamış oluyor. Aynı hesap.


  • glutamin  (19.07.19 19:55:05) 
Bu mekanizmayı kullanan ilaçlar hali hazırda var. Doğrudan serotonin vermeye gerek yok, geri alımını engellersen düzeyi artar. Lakiiin, beyin çok karışık bir organ, depresyonun tek sebebi serotonin eksikliği değil, hatta serotonin eksikliği sebep mi sonuç mu tam bilinmiyor denebilir. Hastalığa dahil olan bir kaç farklı mekanizma, bir kaç farklı hormon/nörotransmitter var.


  • Trene çelme atan adam  (19.07.19 21:18:01) 
depresyonun tek kaynağı serotonin eksikliği değil. bu nedenle kimi zaman işe yaramıyor.
acayip sosyal teoriler bile var konuyla ilgili. bireylerin özgünlüğü tedavi yöntemlerini de çeşitlendiriyor.
ifx0.com
  • kadirrr  (19.07.19 21:31:06) 
neden demire proton katılıp altın yapılmıyor?


  • nickini degistiren yazar  (19.07.19 23:12:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.