[]

araç aküsü

arabanın aküsü biter mi? biterse ne zaman biter? bittiğini nasıl anlarız?

teşekkürler.


 
marşa bastığında çivv çivvv çivvv yapıp araba çalışmadığında bittiğini anlarsın :)


  • jugador  (01.07.19 17:04:36) 
akü biterse araba çalışmaz oradan anlayabilirsin mesela. evet biter ayrıca. akü zayıflayınca ekranda uyarı verebilir, veya kontak açarken falan arabanın ışıkları kısılabilir.


  • reanarchy  (01.07.19 17:04:44) 
Genelde 4-5 yılda bir bitiyor.


  • kitik  (01.07.19 17:13:52) 
arabanın iç tavan lambası eskisi gibi güçlü yanmıyorsa veya arabanın farları nispeten sönükse akün azalmış demektir.

anahtarı çevirdiğinde @jugador 'un dediği gibi çiiuv çiiiiuv ses geliyor ve araba çalışmıyorsa akün bitmiş demektir.

motor çalışmadan araçta radyo-iç tavan ışığı, far gibi şeyler açıksa 1 gecede bitebilir akün.

ortalama 5 yıldır akü ömrü.
  • mutantking  (01.07.19 17:38:28) 
Çivvçivvçivv yapıp da araba çalışmıyorsa akünüz sapasağlamdır. Sorun yakıt sistemi, ateşleme sistemi gibi bambaşka bir yerdedir.

Aküsü biten arabanın kontağını çevirdiğinizde tık eder sadece. En fazla çiüü yapar kesilir. O çivv çivv sesi, aküden gelen elektrikle dönen marş motorundan gelir. Akü bitmişse marş motoru da dönemez.

Lambaların, göstergenin yanıyor olması yanıltmasın. Dijital fotoğraf makinesini çalıştırmayan pilin duvar saatini 1 sene daha götürmesi gibi, akünün kalan gücü lambayı yakabilir, ama fazlaca akım çeken marş motoruna yetmez.
  • kibritsuyu  (01.07.19 20:59:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.