4 günlük kortizon tedavisi sonrası beslenme

merhaba, böcek ısırığı sonucu reaksiyon gösteren bacağımın rahatsızlığından dolayı 4 gün kortizon hap ve krem kullandım. ilacın prednol 16 mg. 2 gün 48mg, 2 gün 32mg ve bugün de son olarak 16mg alacağım.
Bu süreçte tuz ve alkolden uzak durmaya çalıştım.

Sorum şu; kortizon kullanımı sonrasında diyete ne kadar süre dikkat etmem gerekmektedir. mesela bugün bitiyor ve yarın 1-2 bira içebilir miyim? ek olarak tuz diyetine ne kadar devam etmem gerekmektedir. Bilgi verebilirsiniz sevinirim.

hemen vücuttan atılmıyor kortizon. ne kadar uzak durmanızı söyleyemem, bir uzmana danışırsanız iyi olur.
ben diş çekimi sonrası az doz uzun zaman kullandım (30 gün). bıraktıktan da bir ay sonra tuz tüketimini sıfırladım, yemekler dahil olmak üzere.
sirke, nar ekşisi gibi soslara da dikkat edin. her şeyde tuz var. geçmiş olsun.
  • nzessia  (14.06.19 17:37:29)
Ben uzun yillar kortizon kullandim, 1-2 biradan yarim bardak saraptan vs. cok etkilenmemisti bunyem. Doktorlarim sadece ozel gunlerde bir bardak saraba kadar izin veriyorlardi. Ama dedigim gibi araliksiz aylarca kullaniyordum. Iki gün cok yuksek duzeyde (1000mg-1000mg) kortizon verdiklerinde hastanedeki yemegimin tuzunu bile degistirmiyorlar.

Normalde tukettiginiz her seyi yavas yavas yeniden diyetinize eklemeniz gerekiyor. 4 gün cok az bir sure. Bir haftaya kalmaz eski duzeninizde yiyip icebilirsiniz bence. Cok su icmeyi unutmayin.
  • buf-e kür  (14.06.19 18:39:37 ~ 18:40:46)