[]

otel odası kilitleri nasıl oluyor?

bu kartla açılıp kapanan kapılar için soruyorum. diyelim siz kapıyı açtınız, içeri girdiniz ve kapadınız, kapı da kitlendi. kart da odaya enerji vermesi için tuvaletin yanındaki yere takılı vaziyette. bu karta sahip bir başka birisi (örneğin otel görevlisi) siz içerideyken ve odaya enerji verilirken kapıyı açabiliyor mu? eğer sistem böyleyse sizce de bu bir güvenlik açığı değil mi?
 
Odaya enerji verilirken ve sen içerdeyken kapının açılmamasını sağlayan fiziksel kilit oluyor arkada, onu çevirirsen açamaz kimse. Veyahut rahatsız etmeyin kartı da asabilirsin.


  • ekaterina  (12.06.19 22:15:46) 
Odaya enerji verilirken kapının açılması mümkün müdür bilmiyorum ama açılacağını pek zannetmiyorum.

Neden zannetmiyorum dedim, çünkü böyle bir sistem geliştirmesi çok kolay da ondan. Donanımsal olarak bir "logic gate" ya da yazılımsal olarak MCU'ya gömeceğin bir if döngüsüne bakar. Eğer açılabiliyorsa bana göre bu bir güvenlik açığıdır.

Muhtemelen otel görevlilerinin kartları müşterilerinkilerden farklıdır. Farklı bir sorgulama sinyali gönderiyordur. Dolayısıyla tek bir kartla bütün kapıları açabilirler. Ben müşterilere verilen kartın birebir aynısı ile açılmaya çalışılırsa kapının açılmayacağını düşünüyorum. En azından ben böyle bir sistem tasarlasam böyle yapardım.

Edit: Açılıyormuş ama dediğim gibi ben böyle bir sistem tasarlasam açılmasına izin vermezdim.
  • vhdl  (12.06.19 22:22:40 ~ 22:41:17) 
Diyelim odadaki misafir iki gündür çıkmadı, kalp krizi geçirip ölmüş olabilir. Bu durumda hazır kapıyı mi kırıp giriyorlar?


  • elorelia  (12.06.19 22:27:32) 
odaya enerji verilmesi ile kapinin kilidi tamamen bagimsiz olaylar. Enerji tasarrufu icin cesitli yontemlerden birisi sadece bahsettiginiz ki kart ilgili yere takiliyken de degilken de enerji verilebilir / kesilebilir, bazen merkezi, bazen kat bazinda vs.

Kilit mekanizmasi da ayni sekilde calisir, her turlu pas gecilme sansi vardir, guvenligi saglamak otelin gorevi oldugundan hepsi ayri prosedurler isletir.

Otel odasindayken, evinizdeki gibi kisisel guvenlik saglayamazsiniz, her turlu otele ve onlarin politikalarina bagimlisiniz.

Evinizdeki kilidi de devlet politikalari pas gecebilir ama o ayri bir mevzu.
  • point me at the sky  (12.06.19 22:29:27) 
açabiliyor. odaya girerken 2 kart alıyoruz mesela, bir kişi içerdeyken diğeri kartını basıp girebiliyor. güvenlik açığı değil.


  • hayley williams ile evlenecek genc  (12.06.19 22:30:14) 
odaniza siz istemediginiz surece girilmez, bunu da siz kapiniza rahatsiz edilmek istemediginizi belirten uyariyi asarak ya da kapiyi icerden kilitleyerek yapabilirsiniz. eger bu ikisini de yapmazsaniz siz odadayken bir gorevli iceri girecekse mutlaka kapiyi calacak ve seslenecektir.


  • tahtakafa  (12.06.19 22:32:28) 
@vhdl bunlar anlik olarak belirlenebiliyor zaten, herhangi bir kullanici denetiminden cok farkli degil, amerikayi yeniden kesfetmeye gerek yok.

Her kartin ID numarasinin hangi kapilari acip kapatabilecegi, ayni ID gelirse acsin mi acmasin mi gibi seyler otel politikalarina bagli olarak sabit veya degisken olarak tanimlanir ve yine o politikalara gore gerek resepsiyondan gerek merkezi bilgi islem ofisinden yonetilir. Bunun her otelde ayni olacagini, her musterinin ayni seyleri isteyecegini dusunmuyorsunuz herhalde ?

Dolayisi ile zaten gayet esnek ve bir o kadar da ilkel ve basit tasarimlardir bunlar.
  • point me at the sky  (12.06.19 22:43:16) 
kapi ile enerji sisteminin bir baglantisi bulunmuyor. birbirinden bagimsiz sistemler. iki kisi kaldiginizda birinizin karti enerji guvenlik kutusuna takiliyken diger kart ile kapiyi acarak bunu onaylayabilirsiniz. gorevlilerde butun kapilari acan master kartlar olur genelde. onlar bu kartlar ile istedikleri odaya girebilirler evet. guvenlik acigi pek degil. sistem bu sekilde tasarlaniyor cunku. ekaterina'nin dedigi gibi kapilarin ic tarafinda fiziksel kilit olur. eger icerideyken birisinin odaya girmesinden endise ediyorsaniz fiziksel kilidi kullanabilirsiniz.


  • crucio  (12.06.19 23:25:12) 
Fiziki kilit ile kilitlenmediği sürece başka personeldeki master card ile kapı açılır. Sabah odayı boş sanıp giren personele denk gelmiştim


  • kondansator  (12.06.19 23:58:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.