[]

sql id yerine uidid kullanmak

int id'ler yerine uidid kullanmanın faydası nedir?

müşteri id'si üzerinden işlem yaparken müşteri uidid'si kullanmaya geçmiş programlar. bence bir fark yok gibi, gereksiz uzunluk.
Bilmediğimiz ne var ki bunda?

 
offline çalışan clientların sql servera sormadan yeni kayıt oluşturup tekrar online olduğunda kaydı insert yapabilmesi, microservices gibi yapılarda birden fazla istance oluşturursanız id lerin çakışmamasını falan sağlar.

edit büdüt : bahsettiğin şeyin GUID olduğunu düşünerek cevap verdim başka bir şeyden bahsediyorsanız affola
  • Sir Anthony Hopkins  (10.06.19 12:31:41 ~ 12:34:08) 
GUID doğrudur.

offline ve mobil uygulamalar yüzünden sanırım. mantıklı.teşekkürler.
  • rhan  (10.06.19 23:43:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.