Yurt Disi Is?

Duyuru sakinleri bir teklif aldim yurt disindan sizce ne yapmaliyim?

Su an 6 yillik Celik Yapilar Dizayn Muhendisiyim cok bilinen bir proje firmasinda grup sefiyim. Ankara’da maasim 5000 tl civari. 8-17.30 5 gun calismaca relax ortam.

Gelen is Rusya’da Moskova merkez ofis Ronesans Endustri

3000 dolar
Ev veriyolar 8 19 6 gun calisma yogun calisma proje bazli 12 15 ay Moskova’da olcam. Eylulde dugunum var gidersem 1 ay icinde baslayacagim. 15 ay sonra ne olacagi belli degil. Yine dizayn muhendisi olarak calisacagim. Sizin fikriniz nedir?

Bizlerden ziyade, müstakbel eşinin fikirleri önemli diye düşünüyorum.
Para biriktirme şansın olacaksa ve 15 ay sonra aynı yere dönebileceksen, eşin de razıysa gitmemen için bi sebep yok gibi.

  • megalomaniac  (23.05.19 23:26:58)
eşin okeyse, direkt git. zamanında benzer teklifleri reddeden bir mühendis olarak söylüyorum.

  • ifo  (23.05.19 23:28:52)
Rusya’ya git. Sonra zaten evlenmekten de vazgeçersin. Her türlü win win.

  • mate soul  (23.05.19 23:32:00)
kari kiz mevzusuna girmiyorum, en kral hatundan 2-3 ayda sikilirsin, evlilik eger dengini bulduysan bambaska birsey, mutluluklar.

ben olsam o paraya gitmem. $5-6k deseler dusunurdum.
  • cooperr  (23.05.19 23:47:16)
Yaşın gençse şansını dene derim. Neden olmasın? Moskova güzel bir şehir soğuk olması dışında.

  • roket adam  (24.05.19 00:03:23)
Donunce Turkiye’ye ne olacagi belli degil. O biraz beni darliyor. Is bulamama sansim da var piyasalar sikintili

  • Take it away honey  (24.05.19 00:06:43)
evini onlar karşılıyorsa ayda 1000 dolar kenara koyduğunu farz etsek, orada kaldığın her ay ankaradaki 1 aylık maaşını cebine koymuş olacaksın. 15 ay kalsan ondan sonraki 15 ay işsiz kalacak kadar paran olacak. Fena mı?

  • roket adam  (24.05.19 00:13:27)
Git bence yeni bir seyler ogrenirsin.

  • hot potato  (24.05.19 00:17:10)
git bence, müstakbel eşini de götürebiliyorsan harika. asıl 15 ay sonra türkiye'nin ne olacağı belli değil.

sen git, o gitsin, herkes gitsin... şaka şaka gerçekten git:)
  • theconqueror  (24.05.19 00:45:22)
moskova guzel, pahali, keyifli bir kentmis.
giderseniz ufkunuz acilabilir. denyiminiz genisleyebilir. ronesans'in onemli projelerde imzasi var.
rusca'nizi, snip kodlariyla calismayi filan ilerletirseniz, rusya'da is bitmez. dogu avrupa'dan cin'e kadar uzaniyor. ayrica ciddi endustriyel isler var, bunlarin deneyimiyle (ingilizcenizi de canli tutarsaniz) korfez ulkelerine, bati memleketlerine gecebilirsiniz ilerleyen yillarda.

yurda donmek isterseniz de, ortalik toparlandiginda daha deneyimli bir muhendis olarak donebilirsiniz.
  • viva paulista  (24.05.19 00:52:44)
Kesinlikle gidin. Ydisi tecrube tr de her zaman prestijdir. Oradan baska islere de ziplayabilirsiniz

  • oscar  (24.05.19 01:14:48)
sevdiceğini alabiliyorsan direkt git.
maaş çok değil ancak kiranın karşılanması büyük artı.
ayrıca 6 yıllık mühendis ünvanıyla çalışan biri olarak 5k ankarada bile az kardeşim, neyse hiç girmiyorum o konuya.
şehir güzel, proje bazlı olayına takılma, belki bir teklif daha gelir sonrasında. olmazsa da bir süre iş arayacak kadar paran olacak kenarda.
müstakbel eşin gelemiyorsa bi daha düşünülür ama.. tek gitmek mantıksız olabilir, her şey de para değil
  • jimjim  (24.05.19 01:22:51)
cooperr +1

Hocam "Mercer Cost of Living Survey" denk geldi, 2018'de İstanbul ankete katılan en pahalı 163. kent iken Moskova 18. sıradaydı. ücrete ona göre bi bak istersen, öğrenci gibi yaşamayacaksan kenara $1000 koymak filan pek mümkün olmayabilir. ayrıca:

www.numbeo.com

edit: ev veriyorlarmış, git direk git :)
  • engelbert humperdinck  (24.05.19 01:35:04 ~ 01:36:50)
Mutlaka git. Moskova gibi yerde yaşama şansı bulmuşsun bu fırsatı değerlendirmezsen çok pişman olabilirsin. Yeni mezun mühendis olarak o maaşa ev vermeseler bile sadece Moskova olduğu için ne zaman başlıyorum sorusunu sorarım. Git.

  • mekaniker  (24.05.19 03:39:32)
Git derim ama müstakbel eşinin onayı da önemli. Onu ikna et öyle git.

  • chavezding  (24.05.19 07:42:10)
Ben de su an yurtdisinda baska bir firmada calisiyorum. burada ronesanstan calisan muhendis arkadaslar var. hepsi agiz birligi yapmiscasina ronesansa sovuyor.
firmayi vs iyi arastirin bence. moskova da merkezde olacaginiz icin de, epeyce para harcayacaginizi dusunuyorum. bence ankara'da 5000 mantikli.
moskova da enka icin teklif gelseydi ama kosa kosa gidin derdim..
  • hede hodo  (24.05.19 07:50:10)
@hede hodo,

Hangi ulkedesiniz? Ronesans genel olarak kopek gibi calistirmasiyla meshur. CV’ye katkisi olur mu diye dusunuyorum. Yoksa ronesans hakkinda bilgim var hocam.
  • Take it away honey  (24.05.19 08:25:44)
Ben kazakistandayim hocam. bu arada izin donemlerini de konusmak gerek. 6 ay mi 3 ay mi vs?

  • hede hodo  (24.05.19 09:30:20)
6 ayda 15 gun izin var onun disinda sadece pazarlar tatil

  • Take it away honey  (24.05.19 11:12:37)
eger esinizle gidecekseniz, verecekleri evi onceden mutlaka gormenizi tavsiye ederim ve ev olacagindan, oda olmayacagindan emin olun. ayrica moskova gercekten pahali bir sey, siz zaten sabahtan aksama kadar iste olacaginiz icin para biriktirirsiniz ama esinizle giderseniz para biriktiremeyebilirsiniz. ronesans'in nasil bir sirket oldugunu bildiginiz icin bu konuya girmiyorum. ancak yurtdisi is cv'de guzel durur ve eger o arada bos durmaz biraz bakarsaniz baska yerlere gecebilirsiniz, ya da sizden memnun kalirlarsa baska yere gonderirler.

  • kassiopeia  (24.05.19 11:47:22)
Son yillardaki yurt disi santiye maaslarini bilmiyorum ama 3.000 dolar bana 6 sene tecrube icin dusuk geldi.Ustte yazildigi gibi baraka olmadigindan, esinizle yasayabileceginiz bir ev oldugundan emin olun.Araba var mi?

Santiyecilik kolay degildir hayatiniz tamamen degisecek bunu da unutmayin.Es adayiniz ne is yapiyor?
  • turkuaz  (24.05.19 12:17:40)
@turkuaz,

Santiye degil merkez ofis dizayn yapacagim. Esim de mimar ama calismak istemiyor.
  • Take it away honey  (24.05.19 12:24:43)