10bin tl aylik gelir, 200bin tl borc

Soru baslikta belirtildigi gibi 10bin tl aylik sabit gelir ve 200bin tl toplam borca iliskin.
Borc odeme vadesi 3 yillik kredi.

Karsiliginda yalnizca ederi 70bin tl ederinde otomobil. geri kalani saga sola savrularak 5 yil icinde ezilen tutardan kaynakli. Yas 28

Finansal durum nasil gozukuyor? Batik mi?

Araba satilmali mi? Gelecek iyice boka mi sarar sizce?

aylık ödeme ne kadar
ev kira mı
evli misin çocuk var mı

e hiç bi bilgi vermemişsin ki. çorumda tek yaşıyorsan, dededen evin varsa batık değilsini devam...
  • elorelia  (15.05.19 12:54:19)
200bin/36 ay= 6500 odeme

Kira 500
Bekarim.
Ama cok daraldim ya satsam arabayi koturum gibi kalirim o derece lazim bana. Satayim mi napayim. Resmen 10k kazanip asgsri ucretle geciniyorum
  • belki lazim olur  (15.05.19 12:56:18)
arabayi sat, borcun bir kismini kapat. geri kalanini 3 yilda odersin, cok fazla parani savurmazsan aylik 2500-3000lira harcamayla rahat gecinirsin. koseye ayda biraz atarsin, o parayi da dolara baglayabilirsin. ya da bir diger oneri, -mantikli olan-, arabayi sat dolara bagla, 6 ay sonra icerisinde dolar ucar diye tahmin ediyorum. su siralar suni olarak dolari dusuruyorlar piyasadaki tl'yi cekerek. birkac hafta icinde, dolar 6.5-7.0tl arasina cikarsa hic sasirma derim. o arada kredi taksitlerini odersin.

  • ubi dubium ibi libertas  (15.05.19 12:57:43)
Abi haklisin da arabayi satarsam yasadigim konfor kaybi intihara sevkeder. Gerci bu gidisle cig gibi buyuyen borc yuzunden bikac yila ayni son bekliyor.

  • belki lazim olur  (15.05.19 12:59:10)
Madem arabayı satmaya heveslisin. Sat daha alt bir model al. Yani 70ligi sat 30-40 civarı bir şey al rahatlatır seni. Maddi olarak çok rahatlatmasa bile psikolojik rahatlatır. İyi bari borcu ödemek için bir şeyler yapıyorum dedirtir adama. Böylelikle Arabadan da olmamış olursun.

  • westblack  (15.05.19 12:59:39)
200.000/36 : 6500 cıkarabiliyorsanız batın siz :) kalan 4500 nerenin asgari ücretiyse hepimiz oraya taşınalım. Satmayın arabanızı ama savurmayında artık.

  • synax  (15.05.19 13:00:58)
Batık falan değil de muazzam para ezmişsin. Batılacak bir durum yok, yavaş yavaş ödersin işte. Aylık masrafını yazsan belki başka yorumlar da yapılabilir.

  • roket adam  (15.05.19 13:01:02)
gelir 10.000. 6500 kredi ödemesi (200.000/36=5500 yapar ama sen aylık ödeme 6500 dedin diye 6500 yazdım), 500 kira, kaldı 3000 lira.

sağa sola savurarak ezmeyi bırakırsan, bekar halinle kira hariç 3000 liraya bir ayda rahat rahat geçinirsin. arabayı falan da satmana gerek yok. az kullan, benzin masrafını sınırlı tut yeter.
  • kibritsuyu  (15.05.19 13:01:33 ~ 13:03:20)
Bu cevap mantikli westblack

Peki 10k gelir 200bin borc ve vade kisaligi gozetilirse cok mu bokunu cikar misim? Goruntu nasil?

Kaygilaniyorum ve buna ragmen harcamalarimdan odun vermiyorum. Esas sorun bu. Bu kafayla batacagim galiba
.
  • belki lazim olur  (15.05.19 13:01:43)
yardim alin, neden elinizden fazlasini bu kadar harciyorsunuz? altinda ne yatiyor? gosteris meraki? yetersizlik hissi? yaptiklarinin sorumlulugunu almama? nedenini bulup o konuda calismaniz lazim, yoksa bu borcu odeseniz de burnunuz boktan kurtulmaz omur boyu.

  • kassiopeia  (15.05.19 13:05:06)
Her istediğini almamaya ve yapmamaya baslarsan bayağı iyi olur.

Borç ödenir o maaşla hiç canını sıkma Yeter ki parayı tutmayı bil. Parayı tutmazsan batarsin. Kredi kartı vs. Olaylarına bir ayar çek. İhtiyacın olmayan şeyleri alma, yeme, içme. (Arada yap tabi)
  • westblack  (15.05.19 13:05:46)
@kassi
Ben bunu alamayacaksam neden calisiyorum, gencim, koy gotune dedigim icin oluyor.

Haklisin. Nasil duzeltecegim
  • belki lazim olur  (15.05.19 13:09:00)
tek başına aile geçindirme gibi bir durumun yoksa buna ben batık demem. savurgan davranmadan düzgün harcama disipliniyle geçinirsin, borcunu da ödersin. standartların 3 sene boyunca düşecek tabi.

  • zgrydn  (15.05.19 13:09:00)
Abi su kisacik hayatta arzularimizi gerceklestirememek izdirap degil mi

Dini terkettik diye oldu bunlar hep. Sebat etmek yok anasini satayim.
  • belki lazim olur  (15.05.19 13:09:51)
arabayı sat, araba zaten masraf. 3 yıl sık dişini, sonra da gelirine göre harcarsın.

  • ravenudon  (15.05.19 13:20:00)
hocam geliriniz iyi zaten, rahat rahat yasarsiniz (yasarmissiniz) 500 lira kira ile, bence siz o koy gotuneden daha fazla gaza getiriyorsunuz kendinizi :)
kredi kartlarini iptal bir secenek, elindeki parayi harcamak zorunda kalirsin, olmayan parayi degil.

  • kassiopeia  (15.05.19 13:28:40)
Herkese tesekkur ederim guzel cevaplari icin.

Kendimi suclamaya ve kaygilanmaya baslamistim.
Onerileri dikkate alacagim, iyi bir yuzlesme oldu. Tesekkurler herkese.
  • belki lazim olur  (15.05.19 13:32:50)
dişini biraz sık. kalan para zaten yeterli her şey için ve 1 bilemedin 2 sene sonra kredi ödemen artın maaşınla daha kolay gelmeye başlayacak.

  • washe  (15.05.19 13:40:21)
Benzer durumdayız 200 bin TL kredi borcum kaldı. Kalan taksitlerin vadesi 3 sene. Kira ödemiyorum, kendi arabam yok evliyim.

Maaş krediye gittiği için hiç bir şey alamıyorsun. Büyük harcamaları erteliyorsun vb. Can sıkıcı oluyor. Üç sene daha dişini sıkacaksın. Ekonomi bu şekilde devam ederse maaşın seneye 12,5 olacak diğer sene 15,650 TL. Şu an ödediğin kredi maaşının %65'i. İki sene sonra %43 olacak. Oransal olarak elin rahatlamış olacak. Ekonomi bir şekilde düzelirse zaten sorun yok.
  • zombi  (15.05.19 13:53:34)
Arabanı satıp başka bir araba almayı düşünüyorsan '' ohaa bu piyasaya ne olmuş dersin. 2000 model astralara 35 bin istiyotlar.

  • ferr  (15.05.19 18:46:43)
Ne borclar odedim ne paralar kazanip kaybettim. Yat kalk sabit gelirin olduguna dua et. Zaman su gibi akip gidiyor. Kafaya takma odemeye devam et borçlarını.

  • hepbiarayisicinde  (15.05.19 21:15:35)
borc yigidin kamcisidir, bu devirde herkesin borcu var. gelirine gore odenemiyecek borc degil seninki, arabayi satma olabildigince hizli ode bitsin iste.

  • cooperr  (15.05.19 21:19:09)
anladığım kadarı ile şöyle bir iş yaptın; yanlışsam düzelt.

5 sene içinde sağdan soldan borç, kredi vs. çekip yedin. sonra gittin 200 bin kredi aldın, 70 bine araba, 130 binde eski borçlarını kapatmaya harcadın.

böyle ise bence batık sayılmazsın. aylık 2500 lira ezmişsin (yaklaşık rakam) anladığım kadarı ile bu parayı ezerken sana pek katkısı olmamış, kalıcı bişi bırakmamış. (gezi, tatil, eğlence, kültür vs.) bundan dolayı duyulan bir boşluk hissi var.

finansal olarak bence batık değilsin ama psikolojik olarak batık olabilirsin. borcunu öderken geçireceğin zamanı nasıl değerlendireceğin önemli, bu da biraz çevren biraz da seninle ilgili.
  • selam  (15.05.19 21:39:24)