Bulaşık makinasının ekonomik olduğuna emin miyiz

Bu aletin her yerde elde yıkamaya göre daha uygun olduğu söyleniyor ama tek açışta 2 saat çalışıyor. Daha ekonomik olduğu kesin mi:(

Elde yıkamaya göre çok daha az su ve bulaşık deterjanı kullanmış oluyorsun, ama bunu da elektrik kullanımıyla dengeliyor herhalde. 2 saat boyunca sürekli de çalışmıyor sonuçta. Burada daha uygun derken toplamda daha az fatura ödüyor musun onu bilmiyorum ama daha az su harcıyorsun. Daha ekolojik olmasından bahsediliyor genelde.

  • mirafiori  (02.05.19 00:04:13)
harcadığı su gerçekten elde yıkamaya göre çok az.

onun dışında aletin içinde elektrik harcayacak bir 1-2 motor, bir de su ısıtan rezistans var.

motorlar pek bir şey harcamaz, devede kulak yani. harcarsa rezistans harcar, o da zaten az olan suyu ısıtmak için.

şimdi sudan tasarruf ettik. elde yıkarken de o suyla buz gibi yıkamıyoruz, genellikle bulaşık sıcak suylan yıkanır. e kombi de elektrik harcıyor, gaz harcıyor.

kesinlikle daha ekonomiktir.
  • kibritsuyu  (02.05.19 00:11:06)
Şu an makinem yok ve su faturası gerçekten çok farkediyor. Ülkede su elektrikten daha pahalı. Bu arada elde yıkama için doğalgaz da harcıyorsunuz ki bu da elektrikten daha pahalı bir ürün

  • neysene  (02.05.19 04:04:42)
bulaşığı elde yıkarken harcanan zaman düşünülürse kesinlikle çok daha ekonomiktir.

  • babilbaligi  (02.05.19 09:37:08)
daha ekonomik olmasa dahi daha pratik.

  • elorelia  (02.05.19 09:46:20)
Daha ekonomik olduğu kesin. Çok çok az su harcıyorsunuz. Daha temiz. Siz bulaşık yıkarken bir şey yıkadığınız falan yok aslında. Öyle suyla oynuyorsunuz. Bir de @kibritsuyu'nun dediği gibi, elde yıkarken su buz gibi olmuyor. Kombi çalışıyor mesela ısıtmak için. Burada da enerji harcanıyor. Ek olarak zamandan da inanılmaz bir tasarruf sağlıyor. Bir makine bulaşık için beş dakika ayırıyorsunuz en fazla.

  • windowsguvenlikduvari  (02.05.19 09:55:11)
daha az su harcıyor diyen arkadaşlarıma şunu denemelerini tavsiye ederim.

bosch marka bir bulaşık makinesi aldım, atık su hortumunu boş damacanaya bağladım, eko programda 1 saatte 2,5 damacana su tüketti. aradım firmayı, bu nedir dedim. geldiler baktılar, haklısınız dediler makine komple değişti sonra. yeni gelen alman üretimi 10 litre su ile yıkadı. o da 7 litre yazıyordu ya neyse
  • topkapiaksaray  (02.05.19 11:06:41)
zaman kazandirdigi icin kesin ekonomik

  • eipcack  (02.05.19 11:32:29)
@ topkapiaksaray: makinada sorun olabilir. siz 2.5 damacana su ile bir makina bulaşığı yıkamaya çalışırsanız, ne kadar ekonomik olduğunu anlarsınız.

  • babilbaligi  (02.05.19 12:57:58)