masaüstü bilgisayar açılmama problemi

Masaüstü bilgisayarım bazen açılmıyor. açılmıyor derken aslında kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gitmiyor.

Kasayı açıyorum ramleri çıkartıyorum geri takıyorum kontrol kalemi ile üzerindeki elektriği alıp tekrar montaj ediyorum çalışıyor.

Bugün ise bunlari yapmama rağmen çalışmadı.
sebebi nedir ve nasıl düzeltilebilir?

bir sürü nedeni olabilir ama öncesinde RAM'leri çıkar tak yaparak düzeldiğini göz önüne alarak RAM'lerle ilgili bir sorun daha olası.

Anakarta takılı bipleyen ufak speakerlardan var mı? varsa onun bipleme sayısına göre sorun nerden kaynaklı anlaşılabilir. ya da misal benim anakartımda RAM, işlemci ve ekran kartına ait kontrol ledleri var. pc ilk açıldığında anakart sırayla bunları kontrol ediyor ve herhangi birisinde sıkıntı bulursa onun led'i yanık kalıyor.

urun.n11.com

bahsettiğim speaker bu. bunlardan alıp pc'ye takıp bipleme sesine göre google'da araştırıp sorunun nerde olduğuna dair fikir edinebilirsin
  • washe  (14.04.19 10:06:48)
bios pilini cikar
power tusuna basili tut 20 sn
sonra baslat
statik elektrikten bios etkileniyor olabilir
  • kingcyrax  (14.04.19 10:48:42)
bios yazılımının işletim sistemi versiyonu ile uyumlu olup olmadığını kontrol et. bios yazılımın güncel olan işletim sistemi ile uyumlu olmayabilir. daha yüzlerce sebep sayılabilir ama şu sıralar en sık karşılaşılan sorunlardan biri bu..

  • deniz kiyisinda kosan ala kopek  (14.04.19 13:14:28)
ne olduğunu anlamadım. her dediğinizi yaptım olmadı.
ram çıkar, tak, birini sök, birini tak, ekran kartını çıkar, tak. olmadı.

en son ekran kartını çıkarıp monitörü vga kablosuyla anakarta bağladım, çalıştı.
sonra söküp, ekran kartını takıp, monitörü ekran kartının dvi girişine taktım, o da çalıştı.

hangisi düzeltti bilmiyorum.
  • tabudeviren  (14.04.19 14:56:35 ~ 14:59:05)