Yıllık Araç Masrafı / BMW 1.16i

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir para biriktiriyorum ve bunun sonucunda 2012 model benzinli otomatik 1.16i almayı düşünüyorum ancak son aşamada maddi durumları da kontrol etmek istiyorum.
Mesela;
-Ankara'da 1.16i'nin yıllık bakım ücretleri aşağı yukarı nedir?
-Sigorta tutarı ne kadardır?
-Kasko yaklaşık ne kadardır?

Başka masraflar ve ya önerilere açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

---------heves kırıcı spoiler----------

para biriktirip alıyorsan alma.
her bakım ortalama 1200-1500tl
yakıt ortalaması 8lt/100km altına düşmez (iyi ihtimal 8lt)
kasko ilk arabansa 4000tl
sigorta ilk arabansa 1000tl
lastikler kötüyse bir de lastik masrafı.
100bin üzerindeyse triger balata vs masrafı ansızın çıkabilir 5000de onlara yaz.
gibi gibi...

-------heves kırıcı spoiler----------
  • artci sarsinti  (03.04.19 15:19:16)
Yani şöyle ki gelirim fena degil bence. 50000 km ve altı araçlara bakıyorum. Çok binmedigim için dizel içinde sıkıntı olmaz maddi olarak ama 40 bin fark var bu yüzden benzinli bakiyorum. İlk arabam değil. 3. Arabam olarak olacak.
Senede bir bakımsa 1500 çok değil bence.

  • zor azizim zor  (03.04.19 15:26:13)
Ben 2012 BMW 1 serisi almazdım. 7 yıllık araba.

  • malheiros  (03.04.19 15:47:39)
Siz ne alırdınız?

  • zor azizim zor  (03.04.19 15:58:43)
hocam yıllık 15 bin km yapmayacaksan benzinli isabetli bir tercih. 7 yaşında ama 50 bin km'nin altında araç bulmak biraz sıkıntı olabilir yine de şansı denemek lazım. Onun dışında, yıllık bakımı şayet özel bir serviste yaptırırsan 500 tl'ye kapatırsın (ki özel de yaptırmaman için bir sebep yok). sigorta + kasko 4000-5000 tl civarı tutar sanırım ama bu oldukça değişken.

50 bin km altında bir araç -özellikle bir sıkıntısı yoksa- sana sıkıntı çıkarmaz. rahat rahat binersin.

hayırlı uğurlu olsun, güzel tercih.
  • giovanne  (03.04.19 16:06:46)
1 serisi alma +1
sırf bmw'ye binmiş olmak için alayım diyorsanız olabilir.

  • veritaslibertas  (03.04.19 16:10:20 ~ 16:10:49)
Kayınço mod on---
Doblo al enişte.
Kayınço mod off---

Kardeşim 2016 Highline dopdolu bir GOLF alsan nasıl olur?
  • wolfg  (03.04.19 16:50:51)
kasko 4bin mi yuh. ilk aracımda kasko bedeli 90bin tlydi kasko ücreti 1200 tl çıkmıştı.
4000 kasko çıkacağını sanmıyorum.

ayrıca 1 serisi alma bence de apaçi arabası gibi geliyor bana. p
  • ayin yazari  (03.04.19 17:23:34 ~ 17:24:39)
Ne kadar bütçen var mesela. 2007 model alacaksan illa ki bence temiz bir alfa 147 alsan daha iyi olur. 25-30 bin bandında temiz birşey bulursun bence. Konfor performans olarak almak istediğin modeli aratmaz. Kolay kolay arıza vermez. Tek eksisi parçası pek bulunmuyor ve biraz pahalı. Sanayiler alman arabalarından geçilmiyor.

  • jiletimigetirin  (03.04.19 20:10:41)
haziranda c180 aldım. adam bakımını yaptırmamış.
özel serviste bakım 1200 tl
kasko sigorta 3500 tl
araç 15 bin bakım 1300 tl özel serviste
araç ekstradan arıza yaptı benzin pompasına su kaçtı 2000 tl
lastikler değişecek ortalama 4500 tl
araç kompresör baba gibi yakıyor aylık en az 600 tl yakıt.

demek istediğim bmw mercedes gibi preminyum araçlara biniyorsan bu masraflara hazırlıklı olucaksın. ki bmw mercedese göre daha çok arza yapar.
  • mikahakkinen  (03.04.19 21:39:59)
@mikahakkinen

araç sıfır mı? sıfır değilse kaç yaşında?
  • tamamhosdiyonda  (03.04.19 22:10:03)
@jiletimigetirin 2007 değil 2012 bakıyorum. Alfa niyeyse pek çekici gelmiyor ama bence de güzel araba.
Yani söyle ki masraflardan korktuğumdan değil sadece araştırmak için soruyorum.

  • zor azizim zor  (03.04.19 22:23:01)
bmw sıfır olarak iyidir 3-4 sene masraf çıkarmaz. sonra çıkardığı masraflarla sanayi kurdu olursun. 7 sene de gelmiş artık bir masraf çıkarır mutlaka. ışık yakar mesela bu araçlar bilinçli olarak. ama sever bazıları sanayide kanka diyebileceğin ustaların olur. o ustayı bulana kadar dolaşacağın diğer ustaları senden alacakları zamanı ve parayı düşününce bence bmw süper bir seçim oluyor.
strese yatkın biri değilseniz corolla alın geçin. en son mercedes c200d nin turbo hortumunu yolda patlattıktan sonra tövbe ettim premium araç almam. toyota candır.

  • ozdek  (03.04.19 22:57:45)
2013 118i sahibiyim.

yıllık bakım ücreti sana bağlı. ne kadar çok kullanırsan o kadar çok masrafı olur. servis aralıkları 8 ile 10 bin km arası değişiyor.

4.2 lt yağ alıyor motor. 5 lt'lik yağ alman gerekiyor. arabanıza uygun yağ fiyatları 160 ile 432 tl arası değişiyor. (fiyat kaliteye göre artıyor)

yağ, hava ve polen filtre setleri ise 175 tl ile 330 tl arası değişiyor. (fiyat kaliteye göre artıyor)

araç annemin üzerine olduğu için sigorta hakkında birşey söyleyemem.

kasko ise 2013 yılında sıfır iken 3200 tl civarıydı.

makyajsız 2015 yılına kadar n13 motorlarda su kaçağı problemi oluyor. eğer alacaksanız su soğutma tesisatı değişmiş bi sorun. motor üst kapağında yağ kaçakları var mı kontrol edin. turbo o-ringlerinde kaçak oluyor kontrol ettirin. disk ve balata ne zaman değiştirilmiş, yakın zamanda değiştirilecekse fiyattan düşmesini isteyin. daha önce tahrik hatası alıp, buji bobin değişti mi? değiştiyse ne zaman değişmiş bunu da sorun.

aslında iyi bir eksper bunlara dikkatlice bakar ve raporlar.

mesaj kutum açık, 6 senedir kullanıyorum bütün tecrübelerimi paylaşırım, istediğini sorabilirsin.
  • false pretension  (03.04.19 23:29:17 ~ 23:30:17)
5 yaşından büyük bmw, Audi ve Mercedes'ler gerçekten saatli bomba modunda dolaşıyorlar + lüks kompakt sınıfın sahipleri genelde 20-30 yaş arası insanlar olduğu için arabanın canına okuyorlar. dolayısıyla biraz daha para biriktirip daha yeni bir araç almanı öneririm veya daha düşük yaşlı ama lüks sınıf olmayan bir araç bakabilirsin. Artçı sarsıntı'nın hesapları tamamen doğru.

  • roket adam  (05.04.19 11:40:57)