SSD Seçimi (Samsung 860 Evo 250GB)

Arkadaşlar merhaba,

Elimde i5 işlemcili, 8 gb ramli bir asus marka laptopum var ve ben buna ssd eklemek istiyorum. Dvd rw yi çıkartıp hdd mi oraya takacağım ve hdd yuvasına ssd takacağım buraya kadar sorun yok.

Samsung 860 Evo 250GB şu ssdyi almayı düşünüyorum. Sizce bu bilgisayarım için fazla mıdır? Yani ssd çok hızlıdır ama benim işlemci hızım buna yetmez yani ssdden tam verimi alabilir miyim?

Yoksa daha uygun bütçeli bir ssd baksam da aynı performansı mı alırım?
Bir de hdd kullanmaya devam edicem. İşletim sistemini ssd ye alarak hdd deki bad sectorlerden bir nebze de olsa kurtulabilir miyim?

evo degil pro al. cok daha uzun omurlu onlar.

  • alperz  (22.03.19 22:38:42)
Çok isterdim fakat o kadar bütçem yok maalesef.

  • rreze  (22.03.19 22:40:28)
5 yıla yakındır 512gb 860 evo kullanmaktayım. geçen hafta samsung magician programı ile test yaptım disk halen good olarak gözüküyor. bilgisayarım 7/24 hiç kapanmıyor dersem yeridir. 860 evodan şaşma, qvo lara bulaşma. pro'ya gerek yok. bu arada diskinde enaz 50gb boş yer tutmaya çalış.

ssd takınca bilgisayarını tanıyamayacaksın.
  • ucurulan caylak  (22.03.19 22:44:55 ~ 22:50:30)
Peki bilgisayarımın ssd ye yetebilmesi konusunda bi fikriniz var mı? Benim bilgisayarım için fazla bi sdd mi bu?

  • rreze  (22.03.19 22:51:09)
pro'ya gerek yok +1. evo'nun ömrü de fazlasıyla yeterli normal bir kullanıcı için.

bilgisayarının ssd'ye yetebilmesi diye bir şey yok. sata ii olsa dahi bilgisayarın şaha kalkacak ssd'yi taktıktan sonra
  • washe  (22.03.19 22:59:39)
yeter artar. omur konusu sure ile degil yapilan yazma miktari ile olculuyor. dolayisiyla bes yil on yil anlamsiz. benim 840 pro 5 yilda 30mb/sec hizina inmisti mesela. sonra 860 pro cikti onu aldim. bakalim bu ne kadar gidecek.

  • alperz  (22.03.19 23:01:24)
www.incehesap.com

Bunun 120 liğini aldım. Vaad edilen hızlardan 50mb/sn daha fazla veriyor sentetik testlerde. SSD çok paralar yatırılmaması gereken bir donanım. Zaman geçtikçe kullanıma bağlı olarak okuma ve yazma hızları düşüyor. O diskin neredeyse 100 TL altında fiyatı ve 3 yıl bire bir değişim garantisi var. Çok araştırdım almadan önce. Kullandığı bellek ve yongalar Samsung'a ait. Yani götürsen bi yere Samsung diye bunu taksalar aradaki farkı kesinlikle ama kesinlikle anlamayacaksın bile. Zaten en fazla kaç sene daha kullanacaksın ki o notebook'u.
  • Arthur Dayne  (22.03.19 23:02:41 ~ 23:09:45)
ssd çok para yatırılmaması gereken bir donanım mı? :)

ilk ssd'mi 2012'de aldım. hala annemlerin laptobuna can veriyor. hız testleri gayet iyi. daha sonra ilk 860 evo mu aldım, 250 gb. bi süre kullanıp dolduğu için ikincisini de alıp raid 0 yaptım. 2 sene kadar kullandım onları sanırım. birisini bi arkadaşıma sattım, diğeri de ablamın 7-8 senelik laptobunu uçuruyor.

şu an şahsi bilgisayarımda 500 gb 960 evo ve 480 gb sandisk ssd plus var. windows evo'da kurulu. 1.5 senede toplam 17 terrabyte veri yazılmış, samsung magician öyle diyor. hwinfo uygulamasına göre de kalan ömrü %98, yani bana 50 sene dayanabilir. 50 olmasın bi 3-4 sene daha dayansın bence kafi :)

başka sözüm yok.
  • washe  (22.03.19 23:12:48)
Yani artık ssd takmaktan eminim. Arthur Dayne arada sadece 60 lira fark var. hepsiburada da 270 lira şu an. Dolar bugün 5.70 gördü ama umarım artmaz.

yani 60 lira için garanti sonuç verenden şaşmayayım diyorum ama dediğini de araştıracağım.
  • rreze  (22.03.19 23:15:59)
Laptop anakartının hangi sata(1-2-3) protokolü olduğunu öğrenmen gerek. Sata 2 ise gidip de sata 3 ssd alırsan paranı çöpe atmış olursun. Daha eski model bir ssd alıp ucuza getirirsin böyle bir durumda.

Harddisk bottleneck olmaz, bottleneck yapar ayrıca.
  • bos gezenin bos ustasi  (23.03.19 00:36:41)
Bos gezenin bos ustası + 1
Laptop eski ise dvd sürücüsü muhtemelen sata2 portu olabilir. Anakartını araştır sata 3 ise problem yok. Istersen marka model yaz biz de bakabiliriz. Hatta cok eski makine degilse m2sata girişi de olabilir.

  • karacigerim vur kadehlere  (23.03.19 01:05:06 ~ 01:07:12)
Anakart modelimi biraz araştırdığımda sata 3 kullanıyor diye buldum. Fakat hwi ile baktığımda şunu gördüm anlam veremedim:

(git: content.screencast.com )

bu sata destekliyor mu demek?
  • rreze  (23.03.19 01:14:40)
(git:content.screencast.com )

bilgisayarın geri kalan bütün bilgileri burada. ben net bir bilgi bulamadım. bilgisayarı 2014 senesinde almıştım sanırım.
  • rreze  (23.03.19 01:17:03)
6gb/s hıza ulaşan arayüz sata 3, alın keyfini sürün

  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (23.03.19 08:59:34)
en hizli ssd bile ram ve islemcinin hizina yetisemez. eger bilgisayarin arabirimi sata2'yi destekliyorsa ssd'den tam performans alirsin.

  • crucio  (23.03.19 13:23:15)
yanıt veren herkese teşekkürler arkadaşlar. dün bilgisayarımın harddiski bunları araştırırken tamamen patladı. içindeki verilerimi dahi alamadım. sanırım şimdi bir hdd bir de ssd almak zorundayım. bilgisayar güvenli modda dahi açılmıyor.

  • rreze  (23.03.19 14:20:01)