sistem tavsiyesi?

merhabalar. çok fazla piyasa takip edemiyorum. tavsiye üzerine resimdeki parçaları almayı düşünüyorum. parçaların birbirleri ile uyumluluğu nedir ne değildir çok fazla araştıramadım. şimdilik bu sistemi elimde var olan 600w (80plus) güç kaynağı + 1050 ti ile birlikte kullanmayı düşünüyorum. ek olarak bir de oyun kulaklığı alacağım(acelesi yok :)). ilerleyen aylarda ekran kartını da yükseltmeyi planlıyorum. varsa farklı tavsiyeleriniz dinliyorum. şimdilik sadece işlemci + anakart + ram için max. 5000 lira verebilirim. şimdiden teşekkürler.

img.webme.com

edit: ramler 3200, anakart min. 3600 mhz imiş. ramleri de 3600 mhz alıcam. ya da anakartı değiştiricem.

parçalar güzel bence ama 1050ti ona pek yakışmaz sen de farkındasın belli ki.

eski duyurularına baktım da 1050ti için de duyuru açmışsın. şayet almadıysan aynı fiyata hatta belki de daha ucuza ikinci el sapasağlam gtx 980 satabilirim. ekran kartını yükseltme işini rahat 1.5 sene erteleyebilirsin bu sayede :)
  • washe  (12.03.19 23:26:58)
@washe ekran kartını alalı 1 sene oluyor. teklif için teşekkürler. 0 almayı düşünüyorum.

  • estimated time left  (12.03.19 23:29:02)
www.gigabyte.com

Support for DDR4 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200(O.C.) / 3000(O.C.) / 2800(O.C.) / 2666 / 2400 / 2133 MHz memory modules
  • washe  (12.03.19 23:30:48)
1050ti bu sisteme at çükünde kelebek gibi kalır. Kıs bunları biraz ekran kartına yüklen. Gösterdiğin işlemci ile 2080'i beslersin ne gerek var? Oyun için konuşuyorum. Oyunda işlemciye yüklenmek çok gereksiz bir hamle olur. Ekran kartını besleyebildiği sürece işlemcinin hızının daha fazla olması bir şey katmaz sana fps olarak.

Zevkine uygun bir B350 Chipset anakart ve ryzen 5 2600 al artan parayı ekran kartına yatır oyun performansında abartmıyorum belki 2 kat iyileşme sağlarsın.

Kasa içi bütçenin %40-50'sini ekran kartına yatırmalısın oyun bilgisayarlarında.
  • bos gezenin bos ustasi  (12.03.19 23:33:28)
kendimden örnek vermek istiyorum bos gezenin bos ustasının söyledikleri için;

benim eski sistemim i7 7700k idi, ocak sonuna kadar gtx 980 ile takıldım. monitor 2K olduğu için gtx 980 artık ucu ucuna yetmeye başladı. zaten önceden de planım vardı gittim 2080ti aldım. 7700K gibi bir işlemci dahi 2080ti'a darboğaz yapıyor. overclock işini ilerleteyim diye işlemciyi delid yaptırdım. o sırada kendi salaklığım yüzünden anakarttaki işlemci soketi pinlerinden birkaç tanesini büktüm, kendim düzelteyim derken hem anakartı hem de işlemciyi bok ettim :) sonra da gidip 9900K aldım. 9600K ya da 9700K hatta 8700K alabilirdim evet, ama 7700K'nın darboğaz olayını da hesaba katıp uzun vadeli düşünüp 9900K aldım.

7700K'nın darboğaz yaptığı zamanlar aldığım fps değerleri de yeterince yüksekti belki ama anlık takılmalar oluyordu gpu kullanımı %50'lere düşüyordu, frametime (fps değil) dengesizleştiği için de rahatsız edici oluyordu.

ryzen 5 2600 şu an için darboğaz yapma sınırında bi işlemci, gtx 1080'e ucu ucuna yetiyor. arkadaşın ilerde almayı düşündüğü ekran kartına göre işlemcisini seçmesi daha doğru açıkçası bana kalırsa.
  • washe  (12.03.19 23:45:00)
işlemciden ve anakarttan kısıp ekran kartına basın bence parayı. bu aralar amd işlemciler gayet güzel gidiyor. eskiden kalan amd mi ıykk düşüncesini kırıyorlar yavaştan. kullananların tecrübelerinden gördüğüm kadarıyla kaliteyi de arttırmışlar baya. intel'den aşağı kalır yanları yok. ayrıca ekran kartı konusunda da nvdia'nın elindeki bayrağı alma ihtimalleri arttı bence. anakarta da o kadar para vermeye gerek yok bence. şurdan bakabilirsiniz: www.itopya.com

  • golgi aygıtı  (12.03.19 23:49:37)
Ryzen 5 2600 2k'da gtx1080'i 1080ti'ı, rtx 2070'i falan rahat besliyor ucu ucuna dahi değil. Zaten üstte önerilen i5 9xxxk ile r5 2600 arasında çok aşırı performans farkı yok. Üstelik hayvan gibi z Chipset anakart almana veya delid yapmana da gerek yok ryzenleri oc için.

O işlemciye o para verilmez. 2019'da hala intel almak için çok geçerli sebepleriniz olması lazım. Ben intel alıp sattığım halde söylüyorum bunu.
  • bos gezenin bos ustasi  (12.03.19 23:56:19)
ben sisteminde sorun olan youtuber'ın videosunu izlemişim xD bos gezenin bos ustası doğru diyor. ryzen 5 2600 gayet mantıklı :D

  • washe  (13.03.19 00:16:23)