kablolu kablosuz

modemim hep ethernet hem kablosuz... notebook bilgisayarımla internete kablosuz mu bağlanmak daha hızlıdır, yoksa ethernetten kabloyla mı

ve emule kullanırken hangisi daha verimli

ethernet 10/100

100mbps kablolu
54mbps kablosuz

fakat adsl baglantisi max 4mbps olabilecegi icin pek farketmiyor. %100kapasite ile kullanamayacaginiz icin farketmez.
ama kablolu guvenlidir. sniffer'lara kar$i falan.
  • sourlemonade  (22.09.07 21:44:24)
valla networking konunda epey cahilimdir (bir üste benim sorum var :P) ama bu ide cd-rw mi hızlıdı scsi cd-rw'ye benzmemiş sanki. mesela 125mbps wireless diyor modem ama internet hızın 125 mbps değilse bir işine yaramaz. yani fark etmez bence

  • kofteburger  (22.09.07 21:44:59)
evden ayrıldığım zamanlarda kablosuz kopuyor, geri bağlanamıyor ve internet boşa akıyor diye. artık dışarı çıkarken ethernetten takmayı düşünüyordum. hızda bi değişiklik olur mu diye merak etmiştim. farketmiyorsa kablolu çalışsın biraz

  • efruz  (22.09.07 22:13:21)
Eğer sadece download yapıyorsan bir sorun çıkarmaz ama onlne oyun oynarsan oyun server i ile olan latency süresi (ping) artar wireless de, onun için ben oyun oynarken ethernetten bağlanıyorum ama internette gezinirken farklılık olmaz. Ayrıca iki bilgisayar arasında modem üstünden veri aktarırken bu hızı farkedebilirsin. Ethernetle bağlanan bilgisayarlar arasında dosya aktarımı wireless e göre çok hızlıdır. Tabi bu bahsettiğim latency süresinde ethernet kablosunun uzunluğu yada wireless ile bağlıyken laptopun modeme olan uzaklığı fark yaratabilir.

  • sanio  (23.09.07 00:18:19)