Kredi kartı neden kullanılır?

Hayatımda hiç kullanmadım daha önce. Avantajları ve dezavantajları neler?

Not: Açıklayıcı olursanız sevinirim. "Hayatın kaysın istiyorsan kullan", "Al bi tane bulunsun" vs. gibi cevaplar hiçbir anlam ifade etmeyecek çünkü

Taksit imkanı
Nakit taşımama kolaylığı
Para puan gibi seyler kazandirmasi
Kampanyalari
  • veritaslibertas  (09.03.19 09:43:28)
Taksit imkanı için kullanıyorum, taksit dışında bütün özellikler banka kartlarında da var
(bkz: sanal kart )

  • dinazor  (09.03.19 09:53:48)
doğru kullanıldığında büyük kolaylık
artıları:
-hesap hemen kesilmediği için bir sonraki aya ödemeyi bırakabiliyorsun (hesap kesim gününe uygun alışveriş yaparsan)
-taksit imkanı
-acil bir durumda yanında yeteri kadar para olmaması durumunda karttan çektirebiliyorsun ki o durumda para arama derdinden kurtarıyor
-yanında boşa yüksek meblalarda para ile gezmek zorunda kalmıyorsun eğer bir alışverişe gidiyorsan
-Sağlık gibi durumlarda yanında acil para ihtiyacına karşı sigorta gibi duruyor(bkz: 2 üstteki şık)
-internetten alışverişe-rezervasyona olanak sağlıyor(sanal kart)

dezavantajları
-eğer hesabını bilemezsen kolayca hemen borcun büyüyor
-zamanında ödemezsen borcuna faiz binmeye başlıyor

kullanmayı ve harcamayı bilirsen büyük kolaylık ama hesabını bilemezsen seni yıkıma da sürükleyebilir.
hayatın kaysın istiyorsan kullan diyenler hesabını bilmeyen insanlar çok ciddiye alma o insanları.
  • basond  (09.03.19 10:10:03)
Sehir disina ya da basla ulkeye gittin. Araba lazim. Boom! Kredi karti gerekti.

Migros sanal marketten sipariş veriyorsun markete gitmek istemedigin ya da gidemedigin icin. Kredi karti istiyor.

Pahali bir sey aliyorsun pesin veremiyorsun, kredi kartina taksit yapıyorlar.

Bunun gibi bir suru sey.
Dezavantaji yok benim icin. Pervasizca harcamıyorum.
  • stavro  (09.03.19 10:50:42)
Kimse tam söylememiş ama banka kartından en büyük farkı ödemeyi 40 gün sonra yapman.

Diyelim 3000 liralık bir şey alıyorsun, banka kartıyla Gün 1de aldın, paran direkt gitti.
Kredi kartıyla Gün 1de alırsan o işleme geçiyor, sen yine paranı banka hesabında tut.
30 gün sonra hesap kesilsin, bir 10 gün sonra da son ödemesi var etti 40 gün. Enpara mesela şu an 40 gün için 3000 liraya 50 lira civarı faiz veriyor.

Herkes akıllıca ve bilinçli kullansa kredi kartından böyle kar edilebilir ama tuzağına düşüp ödenebilecekten çok harcanırsa, sadece asgarisi ödenirse o zaman faiz işlemeye başlıyor ve o da yavaş yavaş borcu katlıyor.
  • senolll  (09.03.19 13:48:24)
bilinçli kullanırsan acaip rahat bişi.
biraz takip edersen deli puan / mil kazanıyosun ( senelerdir uçuşlara çok nadir para veriyorum, şimdi biraz bozdu mil kazanma olayı ama )
ben pek taraftarı değilim ama taksit imkanı sağlanması.

vs vs.
  • spirit crusher  (09.03.19 14:24:42)
Ben paraya dokunmamak için kullanıyorum

  • Yavuşuhlu  (09.03.19 17:35:13)
taksitli alışveriş
internet üzerinden alışverişi kolaylaştırması
yanında veya hesabında para olmadığı durumlarda alışveriş imkanı sağlaması
  • yemrem  (09.03.19 18:01:43)