Toplama Bilgisayar

Merhaba,

AMD işlemcilerdeki "sorunlu" olma hali artık giderildi mi? Nereden bilgisayar almamı tavsiye edersiniz? Servisi iyi olan markalar hangileridir?

5000-6000 TL arası bir makine alacağım önerileriniz olur mu?

Teşekkürler,

Hiç olmadı ki sorunlu olma mevzusu. Şu an fiyatına göre verdiklerine bakarsak amd işlemciler en ideal seçenekler pc için.

Daha spesifik yazarsan daha spesifik olarak yardımcı olabilirim. Monitör ve çevre bileşenler dahil mi o fiyata? Ya da ne yapacaksın, neyi hiç yapmazsın bilgisayar ile bunlar önemli.
  • bos gezenin bos ustasi  (19.02.19 11:26:12)
itopya'dan alabilirsin. senelerdir AMD kullanmıyorum ama o sorunlar giderileli de seneler oldu.

  • washe  (19.02.19 11:26:35)
@bos gezenin bos ustası: AMD işlemciler önceden bir hayli arıza çıkarıyordu bende hatırlıyorum bunu. Ama son 6-7 senedir kullanmadım o yüzden şimdiki durum hakkında fikrim yok.

Oyun için alıyorum bilgisayarı. Görsel işler hiç yapmayacağım. Bir de programlama yapacağım ancak onun için zaten performans ihtiyacı yok.
  • Nocturne  (19.02.19 11:33:52)
@washe : itopyaya bakıyordum bende çok güzel seçenekler var. AMD işlemciye güvendğimi varsayarsak, parçaların birbirine uyumu açısından optimum performans verecek bir sistem önerebilir misin?

  • Nocturne  (19.02.19 11:34:46)
itopya'daki kendin topla kısmından seçerek gidebilirsin. uyum sorunu olmaz. hatta mümkünse parçaları seçip mağazalarına gidip orda toplattır. kendim öyle yapmadım ama youtube'da gördüğüm kadarıyla mağazaları gayet güzel ve yardımsever insanlar.

  • washe  (19.02.19 11:51:28)
Radeon vega 56 veya gtx 1080 ekran kartı hangisi hesabına gelirse.
Ryzen 3 2200g cpu
A320 mobo en ucuzundan al
Paranın yettiği kadar da ram alırsın.
Kasa psu falan boşver 2. El al bunları:)
  • bos gezenin bos ustasi  (19.02.19 11:59:04)
PSU'yu sakın ikinci el ama öyle bir tavsiyeye uyma sonrasında çok sıkıntı çekersin.Zaten nasıl böyle bir tavsiye verilir anlamış değilim!

  • zekicalik  (19.02.19 12:53:20)
Kasa psu boşver yazan gördük ya daha da gam yemeyiz. Git bronze psu al önemli değil ne de olsa, hey allahım

  • runner  (19.02.19 13:07:16)
Sakın gidip 5-6bin liralık sistemi dandik bir psu’nun insafına bırakmayın. Uygun ikinci el kasa alabilirsiniz. Ama psu’da ben olsam 2. ele güvenmem.
SSD mutlaka alın bence.

  • shotcrete  (19.02.19 13:18:32)
itopyadan DH-A1 modelini aldım.

rx580 ve ryzen 2600 işlemci var.

4200tl tuttu ve güzel bi msi monitör yapıştırdım hepsiburadadan. Baya memnunum. İlk kez nvidia ve inteli terk etmiştim ama pişman değilim.
ssd taktım kasa gelince kendim.

Monitör hariç 6000 tl bütçen varsa rx590 nitrolu bi kasa yakışır. mesela bu

www.itopya.com
  • bialo czerwoni  (19.02.19 13:58:29)
Ya surda atip tutanlar bana hayatinda bir tane psu sokmus mu soylesin hele.
Siz portakalda vitaminken ben pc psu'sundan el yapimi amfiye guc kaynagi yapiyordum.

PSU bozan var mi aranizda? 15 sene hic kapatma gene bozulmaz ulan dandirik otesi cin isi degilse.

80 bronze dedigin bile fazlasiyla guvenilir. Ustelik su sistemin yiyecegi maksimum guc 300 350 watt ama sen gene de 450watt uzerinde 80 bronze ikinci el bir guc kaynagi al uzulmezsin.

Kasa mi? Ben kullanmiyorum, zevk meselesi. Sistem boyle duruyor surekli alip sattigim icin. photos.app.goo.gl
Minimalist kasalari seviyorum ama dar kasa icin ekran kartinin founders edition olmasi kapali blower tip olmasi gerekli yoksa cok isinir. Founders editionlar da oc de kotudur, acik fanlar gibi atamaz isiyi ama en azindan kasanin disina atar. O yuzden kasa kullanmiyorum, kullanacaksan da git ucuz bir kasa al estetik kaygin yoksa. Hepsi ayni haltin laciverti.

Tekrar yaziyorum ister yukardaki zengin cocuklarina inanirsin ister bana. PSU icin servet dokmeye hic gerek yok, ikinci el 450Watt uzeri adi sani bilinen bir markanin bronz 80 sertifikali bir tanesini alman yeterli. Bende gordugun PSU 550 Watt XFX marka 80 bronze serifikali, 7 8 senelik. SLI bridge de yaptim bunla, overclock da yapiyorum, 100 kere sokup takmisimdir her seyini tik demedi. XFX turkiyede pek yok ama ortanca bir markadir Corsair gibi Zalman gibi.
  • bos gezenin bos ustasi  (19.02.19 14:17:26 ~ 14:21:12)
OCZ 550 watt 80+ PSU bozuldu benim 5-6 senelikti.

şu an 650 watt corsair modüler kullanıyorum.

overclocklu i7 7700k ve yine overclocklu RTX 2080ti kullanıyorum. 2 ssd bi de hdd takılı, 5-6 usb de bağlı alete. çoğu insan bu sistem için 650 watt yetersiz der. gayet de yeterli.

kasamın olduğu yer kapalı, o yüzden kasa benim için daha mühim içinde 7-8 tane fan var. ekran kartım 65 dereceyi dahi görmüyor, işlemci 80'lere çıkıyor.

kasa psu boşver demenin farklı anlamları oluyor. 1080 tavsiye edip de işten anlamayan birisine bunu dersen adam gider 250-300 watt bişi alır sonra da gelir burda oyun açınca neden pc kendine reset atıyor diye duyuru açar.

"kasa psu falan boşver 2. el bunları" demekle

PSU icin servet dokmeye hic gerek yok, ikinci el 450Watt uzeri adi sani bilinen bir markanin bronz 80 sertifikali bir tanesini alman yeterli. Bende gordugun PSU 550 Watt XFX marka 80 bronze serifikali, 7 8 senelik. SLI bridge de yaptim bunla, overclock da yapiyorum, 100 kere sokup takmisimdir her seyini tik demedi. XFX turkiyede pek yok ama ortanca bir markadir Corsair gibi Zalman gibi.

arasında dağlar kadar fark var.
  • washe  (19.02.19 14:37:13)
Sinerji'den bilgisayarımı bu postu açtıktan 3-4 gün sonra aldım. Tertemiz firma, fiyat politikası da gayet iyi. Tavsiye ederim.

  • Nocturne  (18.03.19 11:24:43)