maas artti, hayat kalitemi de arttirsam mi?

ilk defa basima geldigi icin nasil davranacagimi bilemiyorum. normalde minimalist biriyim. luks harcamalarim yok. ama gayet rahat ve mutluiyum minimalist yasamakla. maas 5'den 8'e yukseldi. eskiden 5le rahat gecinip kenara para atiyordum. simdi napayim? gene 5 varmis gibi mi harcayip kalanini kenara mi atayim?

Kenara attığın parayı iki katla kalan paraya göre hayat kaliteni arttır.
Ya da 2.5 e katla

  • kisa  (03.02.19 13:28:01)
fazla harcama yapmak illa ki yaşam kalitesini artıran bişey değil. evde temizlik, yemek filan için birilerini tutabilirsiniz, bu baya rahatlatıyor insanı. onun haricinde bence yatırım yapın, erken emeklilik güzel bişey.

  • plutongezegendegilmi  (03.02.19 13:28:31)
kenara at 3 5 vakit sonra 1000 liraya 2 ekmek 1 kutu yumurta alcaz böyle giderse.

  • killerbee  (03.02.19 13:29:00)
Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür… Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür… Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

ben demiyorum ganhi diyor.
  • jactantia  (03.02.19 13:30:46)
Ben olsam şöyle güzel havuzlu bi spor kulübüne falan yazılırdım ayrıca ertelediğim isteklerimi alırdım.

  • Ulufruko  (03.02.19 13:33:21)
@Jactan

Psikoloji bilimi de böyle diyo.

Yatırım yap. Biriktir.
  • westblack  (03.02.19 13:34:51)
Maasin artmadi once bunu bil ondan sonra tekrar dusun.
Ben 2 sene once 3bin dolar aliyordum, ustune 3 kere zam aldim, maasim artmis oldu senin hesapla.

3 kere zam aldim ama ayin ortasinda bitiyor maasim.
  • acemi  (03.02.19 13:48:13)
Hayat kaliteni gerçekten artıracak şeyler bulursan artır bence. Yoksa paranı kaptırma kimseye

  • okumakserbestbegenmeksart  (03.02.19 13:56:41)
Gercekten hayat kaliteni artiracak seyler olsaydi onu buraya sormaz direkt yapardin.
Parani altin veya dövize dönüstür, bu sekilde biriktir.
Hayat bu belli olmaz ne olacagi.
  • chitosan  (03.02.19 14:23:26)
plutongezegendegilmi, kisa +1

  • bir peynir kutusu kibrit  (03.02.19 14:29:39)
bence de birikim... ha, çamaşır kurutma makinanız yoksa mesela, onu alın; arkadaşlardan birinin söylediği gibi temizliğe yardım alın; bu gibi zaman tasarrufu sağlayacak şeyler de yatırım.

  • e haliyle  (03.02.19 14:52:07)
Hayat kaliteni arttıracak şeyler 3 k ile satın alınmıyor. Ve kısa vadede gerçekleşmiyor hayat kalitesindeki değişim.

Bu yüzden birikim yap. İleride bu sorunun cevabını tekrar düşün.
  • rakidabalikolsa  (03.02.19 16:05:22)
Mevcut enflasyon karşısında aslında hayatınızda büyük bir değişikliğe yol açacak bir zam da olmamış sanki. Olması gereken bu; çoğumuzun alamadığı zammı aldığınız için sizin adınıza sevindim. Kenara atabildiğiniz kadarını kenara atın, sonra yeterli para birikirse güzel bir tatil hediye edin kendinize.

  • wish i could find a way to disappear  (03.02.19 16:48:03)
kisa +1
ayrica bence kesinlikle daha fazla kiyafet vs. almayin, yukarda dedikleri gibi ihtiyaciniz olan alet fln varsa alin. onun disinda illa bir sey yapacaksaniz, dil kursu olur, enstruman calmak olur o tarz bir yere para verin. ayrica mutlaka doviz veya altin alin epey, hem cok lazim olacak hem de seyahat edersiniz, ki yapabileceginiz bir cok seyden daha fazla deger katacaktir, hazirda para olur vs.

  • kassiopeia  (03.02.19 16:54:17)
Zammı kenara atıp eski maaş miktarını harcamalara dağıtabilirsin.

  • mekaniker  (03.02.19 17:13:26)