Isıl işlem görmüş kasap sucuğu?

3-4 aydır kasaptan aldığımız sucuğun bu hafta üzerinde etiketine denk geldim. ısıl işlem görmüş sucuk yazıyor. biz bunu kendi halinde kuruyan geleneksel sucuk sanıyorduk. şimdi bakıyorum ısıl işlem görmüş sucuk hakkında yazılanlara, kanserojendir, kötüdür, yemeyin diye de giydirmişler. bi kötü oldum. ayrıca içeriğinde E250, E300, E450 varmış. ne diyorsunuz, içerisindekiler kanserojen mi, bize bir şey olur mu? kaliteli sucuk nereden bulunur? artık doğru düzgün sucuklu yumurta da yiyemeyeceğiz anlaşılan.

Yıllardır memleketten aldığım sucukta ben de aynı etiketleri farkettim.Etiketsiz sucuk satmak yasakmış kasabın dediğine göre.En iyi yöntem kendi sucuğunu bildiğin etten kendin yapmak hocam,kendi damak tadına göre.

  • arenas  (02.02.19 15:33:07)
İyi bir kasap bulacaksın. O sana yapacak.

  • mekaniker  (02.02.19 15:36:31)
Nerdeyse tüm işlenmiş et ürünlerinde sodyum nitrit (E250) kullanılıyor. Yüzyıllardır kullanılan ve etin bozulmasını önleyen bir tuz bu, lakin son yıllarda kanserojen olduğu gösterildi, özellikle kolon kanseri riskini biraz arttırıyor. O yüzden sağlık organizasyonları tarafından işlenmiş et ürünleri kanserojen olarak nitelendirilir. Yani tabi işlenmiş et ürünlerini hayattan çıkarmak zor ama böyle durumlar da var.

  • Haldamir  (02.02.19 15:43:01)