Bazal metabolizmayı yavaşlatmanın bir yolu var mı?

Bunu sormamın amacı kilo almak. herhangi bir hastalığım yok ve eğer çok yersem (dengeli bir şekilde protein, karbonhidrat ve yağ) azda olsa kilom artıyor fakat her zaman bu kadar iştahlı olmadığım için bi zaman sonra midem bu kadar besini kabul etmiyor ve kusma hissi geliyor. Açlık hormonuna müdahale de bir alternatif. Ama nasıl bunlar kontrol altına alınıyor bilmiyorum.
Not: doğal yollardan acı biber dışındaki her yola açığım. Aslında iştahımı açıyor ama ishale neden olup daha çok kilo kaybetmeme neden ooluyor

Yavaşlatabilsen bile sağlıklı değil.

Çare spor. DM ile yardımcı olabilirim
  • duseyazar  (29.01.19 12:02:36)
Bir endikrinoloji doktoruna gitmek gerekir oncelikle bir hastaligim yok demissiniz ama. Ve zayiflik nasil bir zayiflik vucud kitle indeksi ne durumda? Hepsi normal duzeyce ama kendimi ince ve zayif hissediyorsam, gorsel olarak rahatsiz ediyorsa sporu tavsiye ederim kas oranini arttirmaya yonelik sporlar tabi

  • siestaa  (29.01.19 12:05:09)
Senelerce kilo almaya çalışmış ve sonunda başarmış birisi olarak yazıyorum; öncelikle fazla yemeye odaklanma. Problemini çok yiyerek aşacaksın ama asıl önemli olan düzgün öğün disiplinini sağlamak. Tabiri caizse mideni, bedenini eğitime sokacaksın. Uzun süre yemeyip sonrasında birden yemeye yüklendiğinde oluyordur kusma hissi. Ya da bu sebepten değilse de zorlama kendini. Midene izin ver bedeninin sesini dinle. Onu terbiye etmek istiyorsan, onunla iyi geçinmelisin. Şimdi ne dedik?duzenli öğün dedik. Başlangıç olarak öğünlerde yeme miktarını az tut.(yani kendini zorlamadan, her zamanki yediğin miktarlar) kahvaltı ogle aksam cok onemli. Muhtemelen bazi ogunleri gecistiriyorsundur yapma. Bedenin yemek yemediginde gucten dusuyor farkediyorsun. En basta bunun icin duzenli yemelisin. Kilo alayim goruntum degissin gibi mevzulari ikinci plana at. Araba icin benzin ne ise senin icin de yemek o. Öğün gecistirirsen mutsuz olursun, sinirli olursun vs. Uc öğünü düzenli yemeyi oturttuysan simdi ara öğünlere geçebilirsin. Miden artik senin yeme duzenine alistigi icin ara ogunlerde gelecek ekstra yemekleri garipsemiyecektir. Ara öğünü bir porsiyon meyve ile ya da bir iki avuc kuruyemislerle sagla. Eger duzenli öğün ve ara öğünü oturttuysan simdi yavas yavas öğünlerdeki porsiyonları buyutmeye baslayabilirsin. Aceleci olma. Azar azar buyut. Bir tabak makarna mi yedin mesela simdi bir bucuk tabak yemeye calis. Kahvaltiyi buyuk yediysen oglen de buyuk yemek zorunda degilsin hatta o gun aksam da normal yiyebilirsin. Bu boyle boyle artar. Hem midene yuklenmedigin icin seni rahatsiz da etmez. Sonra bir bakmissin ki doymak bilmiyorsun. Hadi bakalim bol sanslar.

  • hepbiarayisicinde  (29.01.19 12:14:13)
@duseyazar, @siestaa halihazırda düzenli olarak iki branşta spor yapıyorum (haftanın 6 günü)
Vücut kitle endeksim tam ideal seviyede fakat kas hacmi için gerekli kiloyu alamıyorum. Kilomu zar zor yukarı çıkartıyorum bir anda aşağı düşüyor. Bu seviyeye getirebilmek için bile hayvan gibi yemek yedim. Kilo alıyorum bunda bir problem yok, ama böğürene kadar yediğimde ancak az miktarda oluyor.

@siesta görsel olarak rahatsız değilim fakat yetersiz görüyorum.

@hepbiara aslında düzenli yiyorum ve spor yaptığım için hiç öğün atlamam. Ha zaman aralıkları değişir ama gün sonunda 150 gr protein 350 gr karbonhidrat ve 70 gram yağ alımını tamamlarım. Ara öğünlerde meyve falan çok yiyemiyorum çünkü bu daha çok tok tutuyor beni. Belirli bir yeme düzeyim var. Sadece bunun üzerine çıkamıyorum. Örneğin 350 gram karbonhidratı 500 grama yükaeltmeye çaloşıyorum ama olmuyor

Özetle millet bulk dönemine girdim diyor ya rahatlıkla. Heh işte o bende olmuyor. Yükselmiyor naletolası.
Bu arada kuruyemiş ve kuru meyve tüketmiyorum ama meyve yiyorum
  • neysene  (29.01.19 13:57:45)
bir avuç yer fıstığı 300 kalori falan nasıl kilo alamıyorsunuz :(

  • kapti  (29.01.19 14:06:56)