Geleneksel peynir övme şenliklerine hoşgeldiniz.

Öncelikle milletçe klasiğimiz olan ==> eksiup.com peynir meselesi üzerine görüşlerinizi merak ettiğimi belirteyim. Yorumlarınızı aşağıdaki soruları cevaplar gibi bekliyorum.

Peynir dediğimiz nasıl olmalı?

Hangi yöre, ülke?

En iyisi, en kötüsü?

Hangi marka?

Nerede nasıl yenmeli?

edirne tam yağlı inek eskitilmiş beyaz

  • killerbee  (26.01.19 23:21:15)
Kars gravyeri. Kars'ta anacaddesinden almıştım, neydi bee...
İncecik kesip kızarmış ekmeğin üzerine koyacaksın. Çıtırrtt

  • windows95  (27.01.19 00:38:10)
İzmir tulumun daha yağlısı olan Akhisar tulum. Yok böyle lezzet!

  • mekaniker  (27.01.19 01:29:49)
peynir konusunda çok gerideyiz bence. trdeki en iyi peynir kars gravyeri. bana göre en iyi peynirler italyan peynirleri. fransız peynirleri çok ağır ancak peynirin piri franszılardır. son dönemde ingilizler de peynir işinde çok iyiler. bu işte damak zevki çok önemli. fransa da büyümüş olan kuzenim ezineyi hiç beğenmez bana göre en iyi peynirdir.

  • mikahakkinen  (27.01.19 09:30:13 ~ 28.01.19 09:50:00)
Gönen-Manyas bölgesinin mihaliç peyniri.Bizim orada kelle peyniri de denir,sulu,tuzlu,delikli olanı makbuldur.

  • arenas  (27.01.19 10:59:25)
Akhisar’in tulumu +1 (cekirdekten akhisarspor)
Balikesir kelle peyniri (bu onun da iyisi ama eskitilmisi asiri pahali)

  • alperz  (27.01.19 11:07:42)
peynir konusunda çok gerideyiz diyenlerin bir kibrit kutusu beyaz peynir için yoksunluk krizi çektiğini çok gördü bu gözler ecnebi diyarlarda.

  • killerbee  (27.01.19 11:38:18)
pitta's taze anari (k. rum kesimi),
president yahut frico chevrette keci peyniri (fransiz / hollanda),
emborg yahut frico edam (dan / hollanda),
castello camembert (dan).
mil lel parmesan (aussie),
tasmanian heritage st claire (aussie).

not: hepsi market peyniri.
  • viva paulista  (27.01.19 12:41:09 ~ 12:42:33)
mümkünse şırdan mayalı, yerel üreticiden. ezine peyniri.

kars gravyer.

kaçılması gerekenler ise iki ton sütten on ton peynir çıkaran büyük market markaları.
  • kullanıcı adı  (27.01.19 21:32:48)