Iphone 6s ve 7 şarj aleti 1 amper vs 2+ amper

Bugün ttec şarj aleti bakarken teknoloji mağazası çalışanı hangi telefonda kullanacağımızı sordu. 6s ve 7 olduğunu söyleyince “bunlar 2.1 (ya da 2.4 ) amperlik, sizin telefonunuza zarar verir. Siz 1 amperlik alacaksınız” dedi. Hızlı şarj olayının iphone 8den sonra olduğunu ve bu 2 amper üstü olanların onlara uygun olduğunu da ekledi. İlk defa böyle bir ayrım olduğunu duydum ve şaşırdım. Bu konuyu iyi bilenler var mı aramızda bu olayı teyit edebilir misiniz?

yüksek amperliler 6s 7 vs'ye zarar vermez. telefonun kendi koruması var üstüne adaptörlerde de koruma var zaten. adaptör telefonun alabileceği kadarını telefondan öğrenip ona göre akım gönderir.

iphone 6s ve 7'nin hatta tüm iphone'ların kutudan çıkan adaptörü 5v 1A ama elemanın da dediği gibi, 8, x, xs ve xs max'ta hızlı şarj da var. yani amperi yüksek olan adaptör bu telefonları daha hızlı şarj edebilir.

6s ve 7'ye yüksek amperli adaptör bağlarsan normal adaptöre göre taş çatlasa 5-10 dk lık daha iyi bi şarj süresi elde edersin ama zarar falan vermez. yeterki kablo ve adaptör kaliteli olsun.
  • washe  (20.01.19 22:11:34)
@washe teşekkür ederim. Peki ttec kaliteli midir sizce?

  • sekerse tehlike  (20.01.19 22:14:11)
ttec kullanmış birisi olarak, orta kalite diyebilirim. yani kesinlikle kötü değil ama üst kalite de değil. şahsen ben iphone x'i anker adaptör ve kablo ile şarj ediyorum.

  • washe  (20.01.19 23:35:29)