Dizel araç (vw Jetta) çalışmıyor, sorun ne olabilir?

100.000 km'de bakımları düzgün yapılmış 2014 model bir VW jetta araç var yan komşunun, araç dizel ve marş basmıyor. Tık tık gibi bir ses geliyor ama marş basmıyor.

Aklıma direkt akü geldi ama aracın bütün elektrik aksamı sorunsuz çalışıyor. Kapı kumandası, radyo, farlar vs. Yine de akü kaynaklı bir sorun olabilir mi?

Benim benzinli aracımın aküsü boşaldığında hiçbir elektrikli akşamı çalışmazdı. Ama bu araçta farklıdır belki diye düşündüm.

Sizce neden olabilir? Neyi kontrol etmek gerekir?

dediydi dersin marş dinamosu.

  • datnet  (16.01.19 12:33:08)
Aku gostergesi yesil mi?

  • acemi  (16.01.19 12:35:17)
Ya akü zayıf marş motorunu çeviremiyor ya da marş motorunda problem var muhtemelen bozulmuş dönmüyor.

  • bos gezenin bos ustasi  (16.01.19 12:42:43)
Takviye kablosuyla deneyin başka araçtan takviye yaparak marş basın çalışmazsa marş motoru gitmiştir. Zor çalışırsa sakın stop edip kapatmayın servise gidin o haliyle.

  • bos gezenin bos ustasi  (16.01.19 12:43:42)
marş basınca sürekli tık tık diye ses geliyorsa aküdür muhtemelen. çok anlamıyorum ben de ama benim araç da öyle oldu.

  • veritaslibertas  (16.01.19 12:44:13)
Teşekkürler.

@veritaslibertas senin aracında da elektrik aksamı çalışıyor muydu?
  • lordoz  (16.01.19 12:49:56)
marş dinamosu değildir. 2014 model vw marka bir arabanın marş dinamosu bozulmaz 4-5 yılda. 1996 model şahin falan deseniz olurdu belki.

%100 akü, eminim son kararım. marş motoru deli gibi akım çeken bir şey. farlar açıkken marşa bastığınızda farlar kısılır, o derece. akünün; gösterge ışığıdır, fardır, radyodur bilmemnedir onları çalıştıracak kadar canı vardır da, marş motorunu çeviremiyordur. farları da bi 5 dakika açık bırakın onlar da söner. hani dijital fotoğraf makinesini çalıştırmayan pili duvar saatine takarsınız bir sene daha götürür ya öyle işte.

takviye yapın, zaten marş motoruysa yine çalışmaz. akü ise çalışır. günümüzde pek tavsiye edilmiyor ama araç manuelse vurdurarak da çalıştırabilirsiniz.

stop ettirmeden gidin bi oto elektrikçiye aküyü ölçsün. boşalmışsa şarj eder, ölmüşse yenisini takar.
  • kibritsuyu  (16.01.19 12:53:46 ~ 12:59:16)
@kibritsuyu +1

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (16.01.19 12:55:45 ~ 12:56:03)
Umarım aküden kaynaklıdır. Takviye kablosu buldum ama aracın sağ ve solunda başka araçlar park etmiş durumda o yüzden deneyemiyorum henüz.

  • lordoz  (16.01.19 13:23:12)
@lordoz, evet benim de öyle olmuştu. bu arada aynı şeyi yaşadım seninle, aracın ön tarafı duvara dönüktü ve yanlarda da araç vardı, bu yüzden takviye deneyemedim. internetten akücü araştırdım. adamlar gelip aküyü ölçtüler, bitikti benim akü, yenisini taktılar. akü parası+75 tl ücret aldılar. sen de böyle bir yol deneyebilirsin.

  • veritaslibertas  (16.01.19 13:29:53)
uzun süre araç kullanılmadıysa ki bu akünün ne kadar yeni olduğuna göre değişkenlik gösterir. 3-5 gün bile yeterli olabilir çalışmaması için. ikinci bi ihtimal çoğu arkadaşın dediğin gibi marş otomatiği almıyor. otomatiğin değişmesi gerekebilir. öncelikli olarak aktarma yaparak çalıştırmayı denemeniz.

  • johnnie w lker  (16.01.19 13:54:19)
akü bende de çalıştı ancak akü bitmişti.

  • mikahakkinen  (16.01.19 14:21:19)
Akü geçenlerde bir arkadaşın tiguan i kaldı yolda ayni şekilde.

  • monkey  (16.01.19 14:39:54)
Şimdi benim arabanın aküsünü takviye kablosu ile bağladım, yine çalışmıyor ama bu sefer marş basıyor gibi (kuvvetli değil) ama marş almıyor ve 1-2 saniye sonra marştan kesiliyor.

Akülerin kapasitesi aynı ve yaklaşık 15 dakikadır takviye kablosu ile bağlı benim aracım çalışır vaziyette.

Bu arada araba 2014 değil 2011 model imiş.

Ne dersiniz? Hala aküden olma ihtimali var mı? Takviye kablosunu bağlayınca marş basıyor gibi yapması beni aküden diye düşündürüyor ama çalışmıyor da meret.
  • lordoz  (16.01.19 15:07:14)
Çalıştı. Akü imiş.

  • lordoz  (16.01.19 15:10:31)
araç çalışıyor halde beklerken de akü kendini şarj eder mi yoksa sürmek mi gerekir?

  • lordoz  (16.01.19 15:30:18)
10-15 dk sürün

  • superb  (16.01.19 15:39:33)
akü ölmemişse sürmeden de kendini şarj eder. sürerek daha çok şarj eder. daha doğrusu arabayı oynatmaya gerek yok. şarj dinamosu kayışla motora bağlı, tekerleğe veya şanzımana değil. yani sürmeden mmotorun devrini arttırırsanız da aynı şey. ne kadar çok motor devri, o kadar çok şarj. sürmek = arabayı kıpırdatmadan boş viteste gaz verip devri yükseltmek.

ama muhtemelen akü ölmüştür, şarj almıyordur. eğer öyleyse motoru kapatırsanız tekrar çalışmaz.

o şekilde motoru kapatmadan ve stop ettirmeden elektrikçiye gidin.
  • kibritsuyu  (16.01.19 15:41:20 ~ 15:45:15)