Alevi Müziğini Keşfediyorum

Alevi olmamama rağmen bu kültürü keşfetmek ve anlamak istiyorum. Özellikle deyiş, semah, nefesleri dinlemek istiyorum. Ağır, koyu alevi türküleri önerir misiniz?

Ne dinlemeli?

www.zohreanaforum.com

forumu da karıştırabilirsin..
  • otopsicocugu  (05.01.19 21:41:54)
kainatın aynasıyım
şahı merdan (ceylan serçe )
muhabbet bağında

benim severek dinlediklerim bunlar. sizde seveceksiniz çünkü çok güzeller
  • ezkaza  (05.01.19 21:50:06)
trt'nin yıllar önce yaptığı ulu ozanlar belgeseli var onu izle.

  • kapi  (05.01.19 22:28:29)
Kalan Müzik Alevilere Kalan diye bir albüm yaptı. Onu dinleyebilirsiniz.

  • kullanıcı adı  (05.01.19 22:58:24)
Koyu alevi nedir arkadas? Asiri alevi mi? Dumani ustunde alevi mi?
- ali ekber cicek efendim
- sabahat akkiraz tevhid
- erkan ogur bir nefescik soyleyeyim
Sabahat akkiraz oldukca koyu alevidir. Ali ekber cicek de keza oyle.
  • allah yazdiysa bozsun  (05.01.19 23:43:22)
Mustafa özarslan demeye geldim

edit: bir de hasret gültekin
  • utkumon  (06.01.19 04:09:09 ~ 04:31:39)
Halk Müziği ve Türkü dinliyorlar. Unutmam mümkün değil hafızama kazınmış o sesler.

Muhabbetler de hep şu eksende ilerler:

"Turkuler bizlerin ortak payidalari bizleri bolmeye otekilestirmeye calisanlar bu turkuler caldigi surece bunu basaramayacaklar."

"İşte bu türkülerle büyüdük bizler, Can'ım Erzincan'da kötülük nedir bilmedik sen ben o diye birşey yoktu insan vardı sadece biz vardık paylaşmak vardı kimliğine bakılmaksızın buyur gardaş vardı yine öyle olacak inanıyoruz yine birliğimiz beraberliğimiz güzel yüreklerin altında buluşacak bize bizden başka dost. yok güzel yurdum güzel insanları.."
  • perfectum  (06.01.19 04:24:31 ~ 04:28:49)
Şah hatayi deyişleri de eklenebilir cevaplara

  • serbest gezen koala  (06.01.19 09:49:18)
  • tantunizade murat efendi  (08.01.19 20:50:10)