Bizim eve mitili atan kayınbabayı def etme yolları

Çok sevdiğim bir arkadaşımın ricasıdır, kendisinin üyeliği olmadığı için ben yazıyorum, aynen aktarıyorum:

Fazlasıyla fikirsiz ve düşüncesiz kayınbabayı kendimden bıktırmam lazım. Gitsin amk evine. Yüzüne bakmıyorum fakat her sene süreyi artırarak geliyor.
Çok geveze, kimse onunla konuşmasa kendi kendine konuşuyor.
Eşimde durumdan memnun değil ama birşey diyemiyor, babası neticede.
Ptostatı var, 5 dk da bir wc de. Bir ağzımıza yapmadığı kaldı.
Kayınvalide rahmetli oldu kurtuldu, bu en az 20 sene daha yaşar.
Evlense birken iki olur bela.
Dünya onun etrafında dönüyor sanıyor, işine geldi mi herşeyi anlıyor cin gibi, işine gelmedi mi salağa yatıyor.
Uzun hayranı, iq:25-30 falan.
Akşama kadar esra erol ve atv seyrediyor.
Kendi evi var Niğde ‘de ama her sene sormadan etmeden gelip kalıyor bizde.
Ailede kimsenin sevmediği ama yaşından ötürü çok da tepki göstermedikleri birisi. Arkasından yardırıyorlar ama.
Sürekli birşeyler yiyor, bir çanta dolusu hap içiyor, hastalık hastası ama katır gibi.
Ota boka küsen adam bana küsmedi, ne yaptıysam olmuyor.
Bir konu açılsa evimiz müsait değil diyecem ama her sene kendi kendine bilet alıp geliyor sormadan.
2 aydır sinirden eve gidesim yok, huzur kalmadı.
Ailede şöyle yap böyle yap diyecek yol gösterecek birisi yok, yüzgöz olmamak için öte git diyen olmamış.
Aynısını diğer damadına ve gelinlerine de yapıyor. Onlar da. Niğde’de yaşadıkları için gelip kalma çok olmuyor onlarda.
Hijyen bilgisi yerlerde.
Babadır candır vs duyar kasmaya gerek yok, o aşamalar geçildi.
Nasıl “daha da gelmem buraya” dedirtebilirim. Özgün fikirleriniİ bekliyorum.
Not: ben ve eşim ve 5 yaşındaki oğlum Ankara’da yaşıyoruz ve her ikimiz de çalışıyoruz. Hanıma bacım diyorum artık.
Ankara’da başka akrabalar da var ama bilen telefonunu açmıyor, bilmryen yaşına hürmeten normal misafir zannedip el üstünde tutuyor , bir sonraki sene onların da ağzına sıçıyor, bir gitti mi 10-15 gün kalıyor, almasak daha da kalır.
Sinir oldum bak yine.
Köyde tarlalar falan var, ordan ortalama bir gelir geliyor, ihtiyacı yok paraya pula ama pinti puşt.
Evlat olsa sevilmez. Seven yok zaten, beni zayıf halka gördü :)
Not: büyüklere hürmeti vs biliriz de bu farklı. İnsandır candır babadır vs gerek yok bunlara. İstenmediğini anlasın yeter.

direkt soyleyeceksiniz, yetiskin koca koca insanlarin bu tasra kulturunun geleneklerine yenildigini gormek acayip uzucu. hatta karinizin soylemesi lazim. konusacak babasiyla. komik olmayin, bu ne ya kac yasinda insanlarin derdine bak. kelamla cozulecek bisey ne kadar buyumus. hastalik, para, evlat dertleriniz olsa cozumu sizde olmasa neyse.

  • mula  (19.12.18 11:02:53)
Hanıma bacı demesin. Kardeş yapma yoluna girsinler utanır gider bence :))

  • accorbite  (19.12.18 11:17:53)
tek çare var. o geldiği zaman bizde şehirdışına cıkıyorduk diyeceksiniz mesela eğitim var oraya gidiyorum yada tatile gidiyoruz gibi. evi tamirat yaptırcaz bizde arkadasta kalacagız gibi şeylerde söylenebilir. yani siz evden çıkın mecbur gitmek zorunda onu gönderince geri eve girin.

  • sizofren06  (19.12.18 11:19:12)
Evdeki televizyonu satın

  • karayel  (19.12.18 11:48:13)
bahaneye mahaneye gerek yok. bahane yalnızca bu durumu erteler. sonra aynısını yine yaşarsın. eşine net bir dille söyleyeceksin o bir yol bulup konuşacak ve bu problemi çözecek. olmuyorsa ayrılacaksın. ha eşin de nasıl konuşur, orası seni hiç ilgilendirmez aslında ama yardımcı olmak istiyorsan bi süre eve gitme. başka yerlerde kal. baba dayanamayıp sorar nerde bu çocuk niye gelmiyor diye, eşine bu ortaya dokunmak kalır.

  • sekerse tehlike  (19.12.18 11:48:39)
Sözlükte kaynanasını istemeyen geline ağız dolusu küfürler edilirken bu konuya gösterilen anlayışlı tavır gözlerimi yaşarttı. Biz Türk kadınları da Türk erkekleri kadar sistemli birbirimizi kollasaydık bugün kadına şiddeti önemli ölçüde engellenmesine sebep olmuştuk vallahi de billahi de. Hanım tarafı olunca kayınbabanın erkekliğini bile görmüyorlar, bu ne seferberlik! Bu ne takım ruhu!

Soruya cevap: Yaşlılar zaten sevilesi varlıklar değillerdir. Mühim olan ona rağmen katlanmak. Bunu kalkıp da eşinize söylerseniz size kırılacaktır. Tek çare boşanmak. Bunu söyleyince boşanma evresine gelirsiniz büyük ihtimal zaten.
  • birsürüsorumvar  (19.12.18 11:53:17 ~ 11:55:40)
buyuklere ozellikle anne babaya saygi gosterilmesi gerektigini dusunen birisi olarak en uygun yolun kibarca soylemek oldugunu dusunuyorum. kusturup yollamak bana gore degil. kibarca onu her zaman agirlamaktan mutluluk duyacaklarini ama uzun sureli olunca yoruldugunuzu ve duzeninizin bozuldugunu, gelmek istediginde onceden haber verip haftasonluguna 2-3 gunlugune geldiginde mutlu olacaginizi soyleyip yol vermek lazim. bunu da esiniz soylemeli. kendi cocuguna daha az darilir.

eger amac kusturup kovmak ise, her gece gurultulu pompa yapip hanimi baci mertebesinden or.spu(or.spu lafini kötü anlamda almayin lütfen (bkz: turkishmusic.org'daki sezen aksu tartışması)) mertebesine cikarmak en etkili yontemdir.
  • crucio  (19.12.18 11:57:46 ~ 11:58:15)
televizyonu kaldırın, tuvalete girin uzun süre çıkmayın. en son çare de taşının yeni adresi söylemeyin. aradığı zaman da şehir dışındayız diyin.

  • sta  (19.12.18 12:02:59)
@sta ek:

nerdesiniz derse "çok gizli bir operasyondayız ve gizlilik ilkesi gereği bulunduğumuz yeri söyleyemiyoruz." diyin
  • sekerse tehlike  (19.12.18 12:07:25)
Baba kumar borcum var senin şu köydeki evi tarlaları satıp parayı bana ver sonra burda istediğin kadar kal desin. Muhtemelen cümlenin sonu gelmeden eşyalarını toplamaya başlar.

  • Son Müzakereci  (19.12.18 12:44:29)
"baba eve yatılı misafir gelecek sana yol göründü" diyin.

  • sir gawain  (19.12.18 12:45:01)
Televizyonu kaldırmak ve "borcum var tarlayı/arsayı satıp bana ver" fikri süper ötesi.

Kavga, dövüş, küslük de çıkmaz.
  • John Bloor  (19.12.18 13:13:17 ~ 13:15:29)
Borç para iste, senin şu tarlayı sordurdum şu kadar edermiş, satıp bana borç ver, 10 sene sonra öderim de.

  • Tutkun  (19.12.18 13:29:43)
borç para iste +1

  • xdenizx  (19.12.18 13:43:17)
tv yi boz, yenisini de alma.

  • kraldan cok kralci  (19.12.18 13:53:22)
borç para fikrini beğenmeye geldim. çok iyi fikir.
siz ondan bişeyler isteyin. darlayın.
ev alcaz, araba alcaz deyin. bunaltın...
eline işinizi gördürecek cinsten iş verin.
  • qobel  (19.12.18 14:06:41)
geçmiş olsun.

"Kendi evi var Niğde ‘de ama her sene sormadan etmeden gelip kalıyor bizde."

işte bu ilk olduğu gün "******* böyle işi" diye önce eşinize, sonra da o iyi yansıtamıyorsa bizzat kendisine söyleyip kovmadığınız için şimdi uğraşıyorsunuz, bu dünyada sesinizi çıkartmazsanız her şey normalleşir.

anlattıklarınız kabul edilir cinsten değil bence, şimdiye kadar çekmiş olmanıza yazık. açık açık durumu eşinizle konuşup, kendisine kibar/diplomatik yol için bir şans verin. olmuyorsa da net ve keskin bir şekilde aynı gün gönderin gitsin. sineye çekmeniz sizin için de ilişkiniz için de ileride sıkıntı olur, haliyle dolmuşsunuz bile şimdiden.

ilk yorum haklı, yetişkin koca koca insanların böyle bir derdi olmaması lazım. orası sizin eviniz, kapatın kapısını dışarıda olan dışarıda kalsın.
  • hand of fate  (19.12.18 14:29:43)
geçmiş olsun
yetişkin insanlarsınız bunlar problem bile edilecek şeyler olmamalı.
kimse (yakına arkadaş, dost, kardeş, anne, baba..) çok önemli bir gerekçesi olmadığı ve geçici olmadığı müddetçe, kimsenin evinde kalamaz.kalmamalı. aynı evde uzun süre yaşayacaksaydınız aynı evde yaşar; yeni ev almak/kiraya çıkmazdınız. evi beraber kurar, tüm şartları paylaşırdınız zaten.
insanlar tercih ettiği insanlarla yaşasın diye ev kuruyor zaten.
konuşup tane tane açıklayın, ne düşünürse düşünsün. kendi yaptığı saygısızlığın farkında olmayan biri zaten siz ne kadar açıklayıcı olsanız da anlamamaya yakın olacaktır; gelecek tepkiyi önemsemeyin.
öncelikle eşinizin konuşması ama gerekirse(gerekecek gibi duruyor) sizin de makul bir dille konuşup eşinize destek çıkmanız gerekiyor. bu eve bir düzenimiz var, bu düzen bozuluyor temelli bir konuşma olmalı.
hastalık, maddi yetersizlik vs gibi ekstrem bi gerekçe yok ki olsa bile öyle bir durumda da tek çözüm aynı eve çağırmak olmayabilir pek çok kez bunu unutmayın; geç kalmşsınız.diğer kardeşlerin ne yaptığı önemli değil, siz aile olarak tavrınızı koyun.

*ailem ve ben istanbulda ayrı evlerde yaşıyoruz, kendi imkanlarımla kendi evime çıkabilecek param varsa belli bir yaştan sonra aileyle yaşamayı sağlıklı bulmuyorum.
kaldı ki sizin kendinize ait bi aileniz daha var(hatırlatayım eşiniz ve çocuğunuz)
  • jimjim  (19.12.18 14:43:15)
Sizi (arkadaşınızı) yumuşak yüzlü görmüştür o sebeple bu şekilde kalıyor. Normalde herkesin kendi anne-babasına bunu söylemesi gerekir ama konu kayınbaba olduğu için bence bu erkek erkeğe halledilecek mesele. Aynı zamanda 2 ay sizde kalabiliyor olması demek evin erkeği olmaya geliyor demek. Sadece kedilerde olmaz bu iş, erkek evi işaretlemiş işte.

Atıyorum bir rakı masası yapın, ya da bir özel akşam yemeği, akabinde direkt yüzüne "bu cuma seni terminale bırakıyoruz, hadi hayırlı olsun" şeklinde emrivaki yapın. Kem-küm'den başka bir şey beklemeyin. Ney söylüyorum, kış vakti yakıt masrafı olmasın diye geliyordur.
  • SiyamkedisiZorro  (19.12.18 14:53:17)
Kullanıcı bilgilerim kendisinde, direk olarak kendisi tek tek cevap verecek. Arkadaşım adına teşekkür ederim ilginize

  • insomnia  (19.12.18 19:59:33)
Kim dedi tuvaleti meşgul et giremesin diye! Salonda boş kavanoza işedi amk!

  • insomnia  (20.12.18 10:53:58)
E ne yapsın yaşlı adam, sen de ne cani çıktın mübarek.
Git karınla konuş

  • birsürüsorumvar  (20.12.18 11:06:31)
baba kiminse o konuşsun.

  • nice tnetennba  (20.12.18 11:32:20)
@insomnia ben demiştim ama bu kadarı da çok yani. açık açık git diyeceksiniz o zaman yapacak bir şey yok.

  • sta  (20.12.18 11:34:17)
Tv kumandasının pilini ters çevirme (akıl edemiyor)
Tv yi av moduna alma (uyduyu göremiyor)
Wc yi meşgul etme (salona işedi)
Site dışına çıktıpında arayan hüvenliğe tanımıyorum o kim deme (hanım gelene kadar dışarda kalıyor)
Araç yolculuğunda e5 en sol şeritten yardırma (benzinlikler yan yolda kalıyor, 5 dk da bir prostattan dolayı wc ye gitmek istiyor)
Evden çıkarken kombiyi kapatma
Tv den a haber ve atv yi silme
Müzik tesisatına zaman ayarı yapıp kulağının dibinde son ses hayko cepkin çalması (2 saatte bir 5 sn, komşular rahatsız olmasın)
Sanırım gitmesini istemiyorum :)
  • insomnia  (20.12.18 12:11:16)
Uzun'u ve yaptigi icraatleri elestir.
Belki soguyup gider.

  • chitosan  (20.12.18 12:27:44)
@chitosan onların arayıp da bulamadığı şey tartışma. Nassı goyduk emmeee

  • birsürüsorumvar  (20.12.18 13:27:17)
ev sizin, evlilik sizin neden böyle yüzsüz bir insan için, hele ki çat kapı gelen, azıcık kibarlıktan ve medeniyetten yoksun bir insan için bu derecede çözüm aranıyor ben anlamıyorum? ailede adamı kimse umursamıyor, anladığım kadarı siz de aileyi umursamıyorsunuz, otobüs biletini alın, eşyalarını toplatın misafirim geliyor, bir daha da acil bir şey yoksa gelme de sabah otogara bırak vedalaşma bile.

kimse kimseye bakmak zorunda değil evlendi diye, kayınbaba değil de kaynana olsa da evden atarım ben.
  • denizgonen  (20.12.18 13:39:58)
Arada eşimin hatırı var, o da durumun farkında ve yoruldu gerçekten. Direk konuşmaktan başka çare yok, nankör damat olacak adım ama yapacak birşey yok artık . Beni bilen biliyor.

  • insomnia  (20.12.18 14:05:06)
sorunun üstünden 4 gün geçmiş, çok merak ettim gelişme var mı acaba? arkadaşınıza mümkünse sorabilir misiniz? teşekkürler. benim önerim de açıkça konuşmak olurdu, eşin rızası alınarak.

  • ucurumdanasagiyadogruyuvarlananyaprak  (23.12.18 16:23:42)
Kendisine tarlayı satmasını ve parasını kendine vermesini söyle. Bizim insanımızın canını al parasını alma. Kaçaktır.

  • komando kani var bende  (23.12.18 16:53:24)
Karşısına alıp konuştuğunu ve evlerinin müsait olmadığını söylediğini belirtti. Birkaç güne gidiyormuş.

  • insomnia  (24.12.18 11:44:47)
Adama o kadar saydınız, meğer gayet laftan anlayan bir insanmış bak gidiyormuş.
Arkadaşınıza iletin lütfen, kendisinin yatacak yeri yok. İlerde aynı muameleyi kendi damadından görür umarım.

  • birsürüsorumvar  (24.12.18 12:11:55)
borç para iste ve televizyonu bozuldu diye kaldır.
olmadı konuş.

  • alt4y  (24.12.18 12:17:17)
@birsürüsorumvar
laftan anlamayıp napacaktı peki? koltuğa mı zincirleyecekti kendini? benzin döküp yakacak mıydı? yüzüne yüzüne söyletecek kadar anlayışsızmış yani.
bi de damadın da yapar demişsin yani insan olan, bugününü kurtarmak için çalıştığı gibi yarınını da planlar. kaldı ki burada aciz, hasta, evsiz vs bir insan yok. bencil ve düşüncesiz biri var.
millet iyice delirdi yaa:D

neyse, geçenlerde şu haberi görünce istemsizce aklıma geldiniz:) *bu adamın evi de yok üstelik
onedio.com
  • jimjim  (24.12.18 16:40:45)
@jimjim
konu sahibinin anlattıklarına bakınca ben bu adamın gitmemek için kendini ordan oraya atmasını veya büyük kavga çıkarmasını bekliyordum. bir defa açıklama yapılınca anlamış işte. eski nesil bazı şeyleri akıl edemiyor, karı kocaymış, başbaşa vakit geçirmekmiş vs. Benim babam da aynı nesil, kendisine kalsa misafirliğe gittiği evlerdeki kadınların hepsi ona hizmet etmekten mutluluk duyuyor. Kadın yaşlı da olsa fırıl fırıl evin içinde ona hizmet etse zerre rahatsız olmuyor, çünkü "kadın böyle mutlu oluyor görmüyor musun". E bir kere de kalk sen bir işin ucundan tut da mutlu ol dediğimde kıyameti koparmıştı. Ki benimki üni mezunu falan. Her neyse. Konu mutlu sona ulaşmış, biz çıkalım kerevetine.

  • birsürüsorumvar  (24.12.18 16:52:21 ~ 16:52:37)
Konuşma üzerine gitmedi arkadaşlar, biletinin tarihi geldiği için gitti ve giderken yolda evin müsait olmadığı ve artık yaşının kemale erdiği, onu görmek isteyenlerin onun yanına gelmeleri gerektiği belirtildi. Seneye yine gelir merak etmeyin,

Durumu anlamayan arkadaşlara gönderebilirim kayınbabayı bikaç günlüğüne.
  • insomnia  (19.05.19 02:56:06)