satranç ustalarına

sevgili büyükustalar, satranç öğrenmeye çalışıyorum, bu ara nasılsa iyi bir galibiyet oranı yakaladım.
lichess'deki oyunlarıma bakıp bana tavsiye verir misiniz, ne yönde devam edeyim, şansa mı kazanıyorum yoksa bende ışık var mı?
teşekkürler.
lichess.org

merkez ve tempo kavramlarını araştırırsan oyununun bir tık daha gelişebileceğini düşünüyorum.

  • biravekahve  (17.12.18 22:01:48)
immortalchess.net sitesine erişip üyelik alıyorsun(ücretsiz)

oradan satranc programı indirip analiz ve problem cözme becerini arttırıyorsun.

lichess.org da oyuncular ile maç yaparak yeteneklerini arttırman pek olası görünmüyor.

tavsiyem fritz veya aquarium satranc programları.
  • montiera  (17.12.18 22:23:07)
lichess'te de analiz etmeni sağlayacak programlar var.(stockfish)

  • kadirland  (17.12.18 22:54:24)
bir kaç oyununun açılışlarına baktım. bu işlerin egosu olmaz yanlış anlamayasın ama bu oyunlara kör dövüşü deniyor. karşıda ki oyuncu da bilmediği için neyin doğru olup olmadığını anlamıyor olabilirsin. açılış çalışman ve analiz etmen gerek. merkezi tutmayı öğrenmen ve tempo kavramını (açılışta taşlarının birbirini engellememesi yahut tehdit ederek(alet isteyerek) ilerleme) öğrenmelisin. daha sonra feda(gambit) oyun sonu vs mevzuları gelir. hevesini kaybetmeden açılış çalışıp büyük ustaların maçlarını analiz edebilirsin.

  • gulduren cemiyeti  (19.12.18 04:41:33)
gulduren cemiyeti +1
bilmeyenle oyun seni gelistirmez. bilgisayarla oyna cok daha iyi.
sende isik olabilir de, olmayabilir de.
  • ebabil curnatasi  (19.12.18 08:00:38)