Bu msi bilgisayar alınır mı?

2. el bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyim?

www.sahibinden.com

oyun için almayı düşünüyorsun sanırım. bununla şimdi bile bir çok oyunu akıcı şekilde oynayamazsın.

  • washe  (14.12.18 12:01:45)
Görmeden almamalısın. Birinci kural bu. Sağını solunu, tuşlarını vs kurcalayıp malzeme durumuna bakman lazım.

Bad sector olması ihtimali için hdd sentinel gibi bir yazılımla full yüzey taraması test sonucuna bakman lazım.

Pili ne durumda, ona bakmak lazım.

Portları çalışıyor mu bakmak lazım.

Isınma sorunu var mı bakmak lazım.

Kısacası, görüp incelemeden, bad sector testi sonucuna bakmadan almamak lazım.

Bir de bütçe söylersen yardımcı olurlar diğer kullanıcılar.
  • skooma  (14.12.18 12:09:48)
Şöyle; 8 gb ram, 2 ghz, ssd'li ve ekran kartı ortalama üzeri bilgisayarlar 6000'in üzerinde. Kardeşim için bakıyorum bilgisayara. Bana kalsa 4000 lira civarı bir bilgisayar buldum, sıfır lenovo yoga. Onun da rami 4 gb diye istemiyor.

Evet, oyun oynayacak.

@skooma, maksimum 4500 lira verebilirim.
  • chihirovekohaku  (14.12.18 12:10:44 ~ 12:11:34)
laptop olması şart değilse daha uyguna toplama alabilirsin.

  • cemiyetin ünlü siması  (14.12.18 12:18:52)
@cemiyetin ünlü siması, Laptop olması gerekiyor :) Okulda da kullanacak, yanında taşıyacak...

  • chihirovekohaku  (14.12.18 12:21:32)
O msi yerine bu asus nasıl? Olmuşken sıfır alsak?

www.vatanbilgisayar.com
  • chihirovekohaku  (14.12.18 12:21:56)
msi da gtx 950 var, asus'ta gtx 940mx. ekran kartı daha kötü asus'un özetle oyun için daha da kötü. 6000'e çıkabiliyorsanız bakayım ben de işe yarar neler var

  • washe  (14.12.18 12:23:59)
urun.n11.com

www.hepsiburada.com

fiyat performans olarak en iyisi sonuncusu.en iyisi de ilk linkteki ama aradaki 1000 tl yi karşılayacak performans artısı yok onda da. 2 ve 3. linktekilere çok da aldırma. sonuncusu en ideali.

gtx 1050 ya da gtx 1050ti ekran kartı, hdd + ssd'si olan modeller arayabilirsin. şu devirde en ucuz ve iş görecek potansiyeli olan modellerde bu parçalar olmalı.

sen de araştır bunlar göre istersen bulup da sormak istediğin olursa koy linkini bakarız.
  • washe  (14.12.18 12:33:28 ~ 12:39:32)
oyun oynayacaksanız u serisi işlemcilerden uzak durun, 7500u iki çekirdekli ve tasarruf odaklı bir işlemci, performansı zayıf.

  • gkhncnzdgn  (14.12.18 12:44:05)
Rami sonradan arttırırsınız ben öyle yaptım. 8gb ramli model 1000lira fazlaydı ve kasası biraz değişikti. 190 liraya 4gb ram alıp taktım hem dual channel olmuş oldu.

  • bahoho  (14.12.18 12:44:26)
1. Oyun laptopu almak iyi bir fikir degil. Laptoplardan performans beklememek lazim. Laptop = kullanim kolayligi ve tasinabilirlik icin performansi dusurulmus bilgisayar.
2. 17 inch laptop almak iyi bir fikir degil. Tasinabilir bir boyut degil gunumuz sartlarinda. Agirdir ve sigacak canta bulmak icin bile ugrasirsin. Pili islevsizdir.
3. Ikinci el bilgisayar almak iyi bir fikir degil. Bilgisayarlarin ortalama omru 5 sene. Aldigin bilgisayarin bilesenlerinin sagligindan anlaman lazim.

Cozum olarak daha uygun fiyata gerektiginde parcalari yukseltilebilecek bir masaustu toplamak (detaylarindan anlayan biri gerektirir) ve ek olarak kucuk, tarayici ve ofis programlari acacak kadar calisan netbookvari ucuz bir bilgisayar almak olabilir. Ilki 4000, ikincisi 1000 olsa zorla 5000e cozulebilir belki. Olmuyorsa cok da zorlamamak lazim.

Fiyattan tasarruf yapmanin yollari ise intel yerine amd islemci bakmak ve windows yerine freedos/linux isletim sistemi bakmaktir. Ama oyun bilgisayarinda windows isletim sistemi gerekir. Oyun zaten pahali bir hobi. Ssd daha iyi eski hdd'den ama fiyattan kismak icin ssd+hdd veya komple hdd de dusunulebilir.
  • dunal  (14.12.18 13:38:06)
Dunal+1
Taşınmaz o hatta pili bile yetmez bi süre sonra.

  • cemiyetin ünlü siması  (14.12.18 23:46:52)