kaliteli poster

60*90 bir poster yaptırıcam ama kağıt türü falan ayrılıyormuş. iyi bir kalite için hangi özellikte kağıt kullandırmalıyım?

Ozalitçiler yardımcı olur gittiğinde. Parlak-mat kağıtlar var. Kağıt gramajları var. En güzeli gidip kağıda bakıp seçmek. Çok ince pek kaliteli olmaz ama tamamen senin tercihin. Parlak ufak, restoranların dağıttığı el afişi için olan kağıdı da kullanabilirsin; kalın, gramajı yüksek dolayısıyla daha sert-dayanıklı bir kağıt da kullanabilirsin (100gr üstü). Maliyetleri de bu boyutta çok farketmese de üst boyutlarda ciddi değişir.

Bana sorarsan en güzeli fotoblok (içi straforlu, çift tarafı parlak 5mm civarı kalınlıkta karton). Ancak maliyet artar biraz.

Yok, gerek yok kağıt olsun dersen de kuşe kağıt olacağı kesin de gramaj konusunda ben bir şey önermeyeyim. Kendin seçmen daha iyi olur.

(Not: Bir de "poster kağıt" kavramı ozalitte biraz farklı. Biz mimarların kullandığı büyük boyutlu ince kağıtlar için kullanılıyor. Aktarırken dikkatli ol :) )
  • mimarbasi  (07.12.18 10:18:42 ~ 10:21:45)
fuar afişlerini genelde 50x70 cm , 170 gr mat kuşe olarak basıyoruz. aklında bulunsun

  • euphrat  (07.12.18 11:28:42)