yaranın iyileşmesi sorusu

vücudumuzun herhangi yerindeki derimizden 5 mm derinliğinde, 100 cm karelik bir alanı kestiğimizi düşünelim. yani bıçakla sıyıralım bu deriyi. bu deri eski halini alır mı? almazsa nasıl iz kalacaktır?

yara iki dokunun arasında kalınca iyileşiyor da, bu şekilde açık yarada vücut nasıl bir yol izliyor?

Duzenli bir kesi olmadigi icin subcuticular suture atilir. Keloid olusabilir. Ten koyulastikca keloid scar riski artar. Genelde acik tende duz bir sekilde kapanir ancak iz mutlaka kalacaktir.

  • perfectum  (22.11.18 02:54:09 ~ 02:54:48)
@perfe nasıl iz kalır? rengi, çevreleyen deriden tamamen farklı mı olur yoksa kenarlarından mı iz kalır?

bir sorun olmaz, sadece iz kalır dedin demi ilk üç cümlende?
  • diffarentiationation  (22.11.18 03:00:13)
Sutur atilmasindaki mantik kayip dokuyu mumkun mertebe icten birlestirebilmektir zaten, birlestirilebildigi olcude tam birlesim noktasinda iz kalir. Keloid olusur ise scar gorunumunde extra bir kizariklik ve deriyi asan bir yukseklik soz konusu olur. Bu tur bir komplikasyon gelismemesi durumunda ten rengiyle birebir bir kapanis saglanir ve normal scar olusumu gozlenir.

  • perfectum  (22.11.18 03:05:45)
Jiletle geçen yaz derimi yüzdüm yanlışlıkla istersen foto atayım
İltihap kaptı hatta ayağım vs şilti ne acıydı yaaa off

  • fasulyek  (22.11.18 03:59:03)
4 cm'lik kalın bir alan küçük değil çok fenaydı
Dokusu değişik orasının biraz ama çok çok farklı değil

  • fasulyek  (22.11.18 04:00:29)