Bir evin gider/tezgah meyilini ayarlamak çok mu zor?

Evimizde mutfak tezgahı olması gereken yöne doğru değil de zıt yöne doğru meyilli, banyonun gideri de öyle.

Niye böyle? Ayarlaması üstün yetenek mi gerektiriyor yoksa ustaların aptal umursamazlığı mı?

Bu sonradan düzeltilmez mi?

Ustanın mallığı

  • Delay Fuze  (19.11.18 21:52:07)
turkiyedeki sozde "usta"larin buyuk bir cogunlugu su terazisini kullanmayi bilmiyor. senin evi yapan usta da bilmiyormus anlasilan. ters kullanmis su terazisini, dolayisiyla da egim ters tarafa olmus.

  • crucio  (19.11.18 21:57:33)
Bizim evden mi yazıyor acaba diye kıllanmadım değil.

Mutfak tezgahı görece yeni yapıldı, yapan ustanın denyoluğu ters tarafta gölleniyor su.

Küvete de bizden evvel oturan her ne yaptıysa, giderin aksi tarafı eğimli, alıştık böyle yıllardır :)
  • hedep  (19.11.18 22:27:33)
ben henüz giderleri(mutfak,banyo,balkon vs) düzgün çalışan hiçbir ev görmedim.

  • mayday  (19.11.18 22:52:56)
1-ustanın becereksizliği veya umursamazlığı
2-ev sahibinin pintiliği

mal sahibi paraya kıyıp iyi bir ustaya kaliteli malzeme kullandırsa böyle dandik işler olmaz. iyi bir usta da ucuza çalışmaz.
  • izole  (19.11.18 22:57:42)
Usta(!!) diye gecinen herifler yuzunden.

Hem su terazisi kullanmayi bilmezler, hem de herife "bak burasi yamuk/egri duruyor gormuyor musun, terazi kullansana!" desen bir ton laf isitirsin.

Eline iki tornavida, bir cekic alan usta diye cikiyor piyasaya da ondan.
  • parcxerox  (20.11.18 00:51:29 ~ 00:51:53)
2 ev yaptirirken basimiza gelen;

Dusakabinin zeminini fayans/seramik yaptiriyoruz.

Iki evdede giderin tersine olmus egim. Iki ustada farkliydi bi de.

Sonradan uzerine tekrar seramik doseyip dogru egimi verdi ikiside. Dusakabinin taban yuksekligi kurtardigi icin siritmadi.

Mutfak tezgahi daha buyuk sikinti gibi. Altindaki dolaplar falanda ona gore ayarlaniyo o yapilirken. Bilemedim.
  • bir3iki7  (20.11.18 01:00:01)
duvarların yamukluğu ile birlikte geleneksel özelliklerimizdendir.
ha bir de kapanmayan sineklikler var .

  • titiraprap  (20.11.18 02:01:54 ~ 02:04:00)
Ustalık tamam kötü bir de zamanla eğimin değişmesi söz konusu.

Yüksekliği eğip bükerek veriyorlar, sonra arada boşluk kalınca zamanla çöküyor yüksekte durması gereken yerler.

Bir de şöyle düşün; o usta dediğin adamda o kadar kafa ve beceri olsa neden fayans ustası olsun? Türkiye'de kaç kuruş ödüyoruz ki işçiliğe? Malzeme fiyatı her zaman işçilikten önde. Dünyanın hiçbir yerinde işçilik malzemeden ucuza gelmez aslında. Ekmek köfte.
  • bos gezenin bos ustasi  (20.11.18 03:24:32)
Mutfak tezgahı belki sonradan düzeltilebilir, eğim istenmeyen taraftaki dolap ayaklarınının ayarını açarak alttan yukarı doğru dolabın hafifce yükselmesini deneyin.

Banyo gideri dediğin duş teknesi ise o da aynı teknikle düzelebilir. Yok yerdeki süzgeç ise yeni fayans döeşemeden düzelmez.

Sebebi çok basit;

Bütün çocuklarımız üniversite okusun, büyük adam olsun istiyoruz. Ama çok azı gerçekten işe yarar bir meslek sahibi oluyor, gerisi AVM işçisi.

Belki de çok iyi marangoz, oto tamirci, fayanscı, sıvacı vs olabilecek çosukları istemeden LC Waikiki ya da MC Dolands'a tezgahtar yapıyoruz.

E usta piyasası da ya aptallara ya da ahlaksızlara kalıyor.
  • John Bloor  (20.11.18 09:15:34)
İnşaatla alakalı sektörden biri olarak bilgi vereyim. Usta(!) tayfası, eğer yaptıkları işi kontrol eden biri yoksa veya kontrol eden kişi(şantiye şefi vs) bilgisiz biriyse anında salla geç moduna geçiyorlar. Ben daha istisnasını görmedim.

  • nhtzmc  (20.11.18 12:53:05)