türkçede tanımadığın erkeğe seslenmek

neden bu kadar zor ya. herkese beyfendi, beyim denilmiyor. mecburen hocam, mudur, başkan, kaptan, haci falan diyoz. onada bazisi burun kiviriyor. resmen nefret ettim hemcinsimden. beyfendi desen yumos gozuyle hakiyolar, hocam desen hoca camide e ne dicez amk. ne saçma bir kulturumuz var. neden latinler gibi senhor, sinyor diiyemiyoz ne kasintili toplumuz be.

yaşça büyükse abi, akransa dostum. hocam falan da olur çok kasacak bi şey yok bence.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (16.11.18 21:13:52)
naisil yok ya binbir türlü hitap şekli oluyor.

  • mayeskuel  (16.11.18 21:14:54)
geçen beremi yere düşürdüm arkamdan "reis" diye çağırdılar.

+1
  • güneyli çocuk  (16.11.18 21:15:29)
geçen, bana da dükkanda "kral bizimle ilgilenebilir misin?" dediler.
ahahah. bi an kendimi game of thrones'da ki gibi mutlak bir monarşide gibi hissettim.
gerçi, öylesi bir durumda ben kral değil; kralın danışmanı olurdum muhtemelen ya neyse, konuyu dağıtmayayım... :)
evet, gerçekten de çok fazla hitap şekli var.
ben şahsen yaşı benden küçüklere "can" diye sesleniyorum.
  • pangea  (16.11.18 21:21:47)
Afedersin
Afedersiniz

En kolayı bu bence.
  • emfuzi  (16.11.18 21:26:13)
gayet yeterli hitap biçimleri var ama tribe giren bizleriz.

  • ya ben lan neyse  (16.11.18 21:27:12)
Ya ben lan neyse +1
Beyefendi demek neden garip ki?

  • fasulyek  (16.11.18 21:29:38)
hahaha, isyanına saygı duydum karşim:) evet ülkecek ergenliğimizi geçemedik daha, bir çok etmen var stabil rahat olmamızı engelleyen, o yüzden küçük ayrıntılarda bile arada kalıyoruz. doğru.

Ben dişi birey olarak "pardon" diyorum ama erkek bireylerde neyi nası diyeceğinin sorun olması, farklı anlamlara mahal vermesi filan.. hakikaten her halt bi stres sebebi. herhalde küçük meseleleri atlatamamış ülkelerde böyle bi gerilim oluyodur. o bana yan baktı diye kavga çıkaranlarda filan işte.
  • neynep  (16.11.18 21:34:23)
beyefendi harika bir hitap şekli.
ayrıca ortama veya samimiyete göre, senin de örneklerini verdiğin gibi birçok hitap seçeneğimizin olması da bence saçma bir kültüe değil, zengin bir dile işaret.

  • mahone  (16.11.18 21:45:12)
zengin bir dil değil. lackalik bence. hepsinin başka orjinal anlamları var çünkü. yoksa her dilde aynısını yapabilirsin.

  • mayeskuel  (16.11.18 22:06:50)
beyfendi denince oluşacak algı büyük oranda ses tonuna bağlı. kelimenin kendisiyle ilgili bir problem yok

  • cay koy geliyorum  (16.11.18 22:08:10)
Pardon, diyorum.

  • ykyt  (17.11.18 00:02:16)
birader'de de dayılık var biraz.

  • neynep  (17.11.18 01:16:24)
beyefendi en güzeli, hiç de öyle nonoş gibi durmuyor bence. benden küçüklere kardeş diyorum ben, kıroca değil ama sıcakkanlı şekilde. benden büyüklere de amca yada abi diyorum.

  • trajikomix  (17.11.18 04:04:51)
Ben reis diyorum. Bana gore herkes reis. Simitci kahveci gazozcu alayi reis. Sevdigim bi adamsa reyiz diyorum.

  • allah yazdiysa bozsun  (17.11.18 04:54:29)