Yıl 2018 olmuş, Karate - Boks - Aikido

Evin altında karate okulu var, her akşam mutlaka en az 10 çocuk oluyor, aileleri filan geliyor, bayağı kalabalık.

Ya abi, 2018 yılında çocuğunu KARATE öğrenmeye göndermek, ne bileyim, saçma değil mi? Karate, Aikido, Boks. Yahu. Bilmiyorum. Bayağı abes bence.

Siz ne düşünüyorsunuz?

yıl 2018 olmuş hala her yerde birileri gasp ediliyor ve tacize uğruyor. insanların kendini savunması lazım.

  • hemsta  (04.11.18 23:08:13)
Katılıyorum hocam. Bunlar gariban sosyetikler. Parası olanlar çocuklarını baleye, latin danslarına vs. yolluyor ama bu garibanlar ortamlarda “bizim çocukta hiperaktif, doktor bir etkinlikle meşgul olsun dedi, biz de karateye gönderiyoruz” demek için gönderiyor.

Tabii bunlar benim fikirlerim.
  • giovanne  (04.11.18 23:08:33)
sadece karete ogrensinler diye diil, sosyallessinler - spor yapmis olsunlar diye de gidiyo o cocuklar kareteye. biraksan hepsi tablet, telefon.

  • allanpoe  (04.11.18 23:08:36)
Niye saçma olsun ki? Bu tür sporlar sadece "dövüş" öğrensinler diye değil, sosyalleşsinler, spor yapsınlar, disiplinli bireyler olsunlar diye var. Okuldan eve, evden okula giden ve en büyük aktivitesi evde bilgisayar oynamak olan çocuklardan bin kat iyidir.

  • hitokiri kenshin  (04.11.18 23:12:14)
Benim cocugum olsa aklima bile gelmezdi ama ulkede cocuguyla hic ilgilenmeyen milyonlarca aile varken cocugunu kursa gonderen aile bana digerlerinden iyi geliyor. Karateye giden cocuk siddete egilimli olur mu bilmem ama aile ilgisinin onu ileriye tasiyacagini dusunuyorum.

  • Traveller  (04.11.18 23:13:18)
Hitori +1

  • Delay Fuze  (04.11.18 23:14:31)
konu 2018 2028 değil. çocuk evde oturup pc tlf başına gömüleceğine orda ruhen ve fiziken disiplini öğreniyor. sosyalleşiyor. sabrı öğreniyor. konunun yarısı karateyse yarısı da bu kısmı. biz çocukken sabahtan akşama günde 10-15 saat top oynardık. konu orda topu tekmelemek değildi. kavga etmesini, yeri gelince susmasını, posta koymasını... her şeyi öğreniyorduk. oyun oynamak zaten gerçek hayatın bir simulasyonu.

  • zunkatsar  (04.11.18 23:16:52)
2018 ile ne alakası var bilmem kaç yüzyıllık spor bunlar :) siz hangi sporları yapıyorsunuz merak.ettim

Vücuda esneklik dinçlik kazandıran özgüven veren zihni açan faaliyetler yıl 2018 olmuş diye küçümsediğiniz seyler
  • boomboom  (04.11.18 23:21:46)
Muay Thai ile ilgileniyorum. Bir adet çocuk ve çokça ergen çalıştığım GYM'de çalışıyor. Neden saçma olsun ki? Saydıklarının hepsi dayanıklılık temelli sporlar.

  • farabi  (04.11.18 23:22:22)
Sacma bence de.

  • imelih  (04.11.18 23:30:13)
Kafa göz yarmalı şeylere karşıyım. Aikido, karate gibi Doğu Asya kökenlilerde kafa göz kırma, kan dökme olmuyor diye biliyorum en azından spor müsabakalarında. Hem bunların bi' felsefesi de oluyor. Boks, MMA gibi şeylerinse allah belasını versin, yetkim olsa yeryüzünden hatta arşivlerden silerim bunlarla ilgili şeyleri. 2 adam birbirinin ağzını burnunu kırıp, ellerine veriyor milyonlar da bunu zevkle izliyor, çok saçma buluyorum. Ayrıca hiç insani de değil.

  • apdulera  (05.11.18 00:17:05)
Sosyalleşme en temel amaç, şimdiki bebeler embesil gibi yetişiyor saçma sapan hareketler, şımarık tavırlar, sosyal anlamda çok eksikler çünkü çıkıp misket oynayan çocuk mu var, mahalle maçı yapan çocuk mu var, gitsin karateye özgüveni olur en azından çocukluktan bunu kazanmak çok önemli çünkü hayatı boyunca karakter gelişimini etkileyecek en basitinden.

  • Uncle Sam  (05.11.18 00:58:18)
31 yaşındayım iki senedir düzenli Boks dersine gidiyorum hayatımda daha önce bu kadar uzun süre düzenli spor yapmadım. Sürekli masa başı çalıştığım ve 50 yaşına geldiğimde sağımda solumda fıtık olmaması için başladım. Şu an ki pişmanlığım küçüklükten başlamamış olmak. İnsanlar filmlerdeki gibi pata küte birbirine girmiyor, korunarak çalıştırılıyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın, bu disiplinlerin 2018'le ne ilgisi var anlamış değilim..

Artıları;
- Sosyalleşmek, vücudunu bilinçli kullanmayı öğrenmek, gerçek bir kavganın ne kadar yıkıcı olduğunu görüp mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışmak(sokakta ve trafikte özellikle), nefesi doğru kullanmayı öğrenmek, stres atacak bir yol bulmak, kendini savunmak

Eksileri;
- Bilinçsiz hocalar, "hem para veriyorsun hem dayak yiyorsun ekikiki ekiki" minvalinde ki insanlardan gına gelmesi
  • mirty  (05.11.18 01:05:49)
Senin cok sacma dusundugunu dusunuyorum:)
Yil 2018 olmasiyla nasil bir baglantisi var anlamadim. Karate kuflendi mi?
Spor yapıyor cocuklar iste. PC basina kok salip online oyun mu oynasinlar? Gayet guzel bir aktivite.

Yil 2018 olmus futbol oynuyorlar?
  • stavro  (05.11.18 08:00:40)
Şu yaşımda benim bile gidesim var. Ficuda iyi gelir güç kazanır. Hantal olmak daha mı iyi?

  • for day to break  (05.11.18 09:39:52)
yıl 2018 olmuş hala sporun demodesi olacağını düşünenler var.

ben de futbolu anlamıyorum, yani hala 1 top peşinde 22 kişi. ne gerek var di mi? bayağı abes bence.
  • lcha  (05.11.18 11:04:49)
Ben seneye yazdıracağım. Kız çocuğu her halukarda öğrensin, erkek çocuk zaten okulda bin türlü bulling ile uğraşıyor. Şart yani...

  • SiyamkedisiZorro  (05.11.18 11:41:19)
karete dediğin 1000 yıllık spor. neden abes olsun, anlamadım. çocuk dediğin her tür spora gönderilebilir. yakında ne varsa, bütçe neye yetiyorsa, ilgisi neye varsa ona gönderilir.

gayet normal geldi bana.
  • babilbaligi  (05.11.18 15:55:41)