ssd'yi harici şekilde kullanmak

ssd'yi harddisk kutusuyla kullanınca okuma yazma hızları çok düşüyor. ssd'yi aynı hızda kullanabilmek için illa ki laptopun içindeki sata bağlantısını mı kullanmak gerekiyor? harici ve orijinal hızlarda kullanmanın başka bir yolu var mı?

usb3'lü kutuyla denedin mi?

  • sutlu nescafe  (26.10.18 10:43:30)
usb 2.0 bağlarsan yaklaşık 60mbps(480mbit) okuma yazma hızına ulaşırsın bu teorik olarak böyle

usb 3.0 da bundan 10 kat daha hızlı

"USB 3.0 teorik olarak 5000 Mbit/s (veya 5 Gbit/s = 640 MB/s) transfer hızına ulaşabiliyor. Böylece yeni standart, teori bazında USB 2.0'dan (480 Mbit/s) 10 kat daha hızlı oluyor ve verileri eSATA arabiriminden (3000 Mbit/s) 1,6 kat daha hızlı aktarıyor"

son seçenek olarak thunderbolt 3 bağlamak olabilir, bu da yaklaşık 40gbps oluyor

tabi bunlar teorik port hızları gerçekte ne kadar fark eder onu bilmiyorum.
  • killerbee  (26.10.18 10:44:23 ~ 10:48:08)
sakın kazıklanma, n11 de usb 3 kutular 40 lira bu arada.

Cevap: ne kadar usb den sata dan bağlarsan bağla hızı bağladığın bilgisayarın transfer hızıdır.

sata 3 bir hdd nin max read rate'i 50 mb ise 50 mb alırsın.
  • binder dandet  (26.10.18 10:49:40 ~ 10:55:07)
bilgisayar güncel bir bilgisayar i7 6700hq vs.
ssd (samsung 850 evo) bilgisayar içindeyken 500MB/s civarında okuma yazma hızları var ama usb 3 üzerinden hard disk kutusuyla bağladığımda bu okuma yazma değerleri 150MB/s'yi geçmiyor. sorun ne anlamadım. diğer usb3 portlarıyla da denedim, hepsinde durum aynı.

  • newlywed  (26.10.18 16:03:08)
@newlywed, usb 3.0 ile aldığın hızlar normal diyebiliriz. anakartının desteklediği hız muhtemelen o ya da kullandığın hdd kutusunun limiti o.

toshiba 64 gb usb 3.0 bellek ile 180-190 MB/sn hızları görebiliyorum ve onun max hızı da bu.

ssd'yi harici şekilde kullanmak ziyandan başka bir şey değil.

bunu; bilgisayarında 500 gb samsung 960 evo, 480 gb sandisk plus ve yukardaki gibi bir hıza sahip usb bellek kullanan birisi olarak söylüyorum. bunlar dışında eskittiğim (şu an eş-dostun bilgisayarında kullanılan) 4 ssd daha var.

ille de harici kullanıp son hızını görmek istiyorum diyorsan e-sata kullanman gerek.
  • washe  (26.10.18 16:13:24)
thunderbolt vs. ile de o hızlara ulaşılamaz mı?

  • sutlu nescafe  (26.10.18 17:37:02)