Işimi satayım mı, içerde kalmaya mi karar vereyim?

28 yaşındasınız. Hayatınızda birikiminiz vardi diyelim 400k. Bunu bir ise yatırdınız size şuana kdr sadece 50 fln kazandırdı. Çünkü iş büyüdü ne kazandı ise içeriye istedi. Yeni cihaz o bu. Ama bundan sonra kazandıracak daha çok, bu da aşikar. Ayda 20 k kazandırır.

Ama hayatınızı verdiniz yani. Tr de bir olay olsa yüklenip gidebileceğiniz bir pozisyonda değil. Icerde yatıyor birikiminiz.

Aynı fiyata 50 k üstüne fln devir eder miydiniz? Sırf doğru zamanda çıkayım tr de bir boklar olursa param yanmasın içerde diye.

Yoksa işin 15 ayda fln kendini amorti etmesini mi beklerdiniz? Ki bu sürede hayatınız iş olmaya devam edecek zamanınızı vereceksiniz. Eğer tr de kötü seyler olursa hem paranız hem zamanınız uçmuş olacak.

Siz olsanız?

Dipnot: sizin icin küçük meblağ olabilir. Ama benim için suan sahip oldugum tek para o acıdan baya önemli.

15 ayda amorti edebilecekse hiç düşünme devam bence.

300-400k tl'ye açılan kafeler bile tuttuktan sonra min. 3-4 katına devir ediliyor. aynı paranın 50k fazlası bence çok düşük. bu zamana kadar olan emeklerinin, bütün oturtmuş olduğun sistemin bedeli 50k mı?
  • canercuxy  (22.10.18 14:56:33)
satma

  • elorelia  (22.10.18 14:58:23)
Niye 50k üstüne devir?
Ayda 20k getirecek yatırım 400k nın baya üstüne satmanız mantıklı olur. Hazır alıcı mı var 450ye? Almak isteyen olursa teklifiniz 1 milyon falan olsun öyle alıcı çıkarsa satarsınız.

  • senolll  (22.10.18 15:00:57)
400k'yi 15 ayda amorti edecegin bir isten cikilmaz.

  • brkylmz  (22.10.18 15:03:22)
Hocam tamam Türkiye'de durumlar çok iyi değil ama o kadar da değil. Bence bu kadar yatırım yapmışken bırakmayın.

  • hitokiri kenshin  (22.10.18 15:06:12)
çıkacaksanız da önce amorti edip sonra da 1,5m den aşağıda olmayacak şekilde satıp çıkabilirsiniz

  • alaimisema  (22.10.18 15:12:38)
Hesabı yapan kişi kim onu merak ettim. Hayatının birikimini yeni işe yatıran arkadaşla, "aa türkiye çok karışık bi yer boklar olabiliyor" diye düşünen arkadaş aynı kişi ise çok net bir şekilde o parayı alıp faizde tutması daha mantıklı olur diye düşünüyorum zira hesapta yanlışlık olma ihtimali yüksek.

  • roket adam  (22.10.18 15:14:11)
sen ürün, alet, makina, malzeme aldığında dolar 3.5 liraydı

şimdi 5-6 lira ve geleceği de belirsiz. sen o aldıklarını şimdi almaya kalksan kafadan yüzde 60 70 fazla ödeyeceksin. bunu bu gün nakite çevirirsen de paran zaten erimiş olacak.

ben ne diyeyim başka sana?
  • killerbee  (22.10.18 15:16:55 ~ 15:17:57)
Yapman gereken şey doğru piyasa analizi.

Arkadaşım 24 yaşındayken ailesinin tüm birikimini bir işe yatırdı. İlk sene nerdeyse her gün yanımıza gelip "ben yapamıyorum, dönmüyor, para gelmiyor" demeye başladı. Sonra yavaş yavaş bu ziyaretler kesildi. Artık sadece instagramdan takip edebilir olduk. Geçenlerde görüştüğümde ofisini yenilemiş, arabasını yenilemiş, yeni makineler almış ve gayet düzgün bir geliri vardı. Farkın, piyasadaki açığı kovalayıp oraya saldırmak ve "olmuyo abi ya" zırlamasından vazgeçmekle gerçekleştiğini söyledi.

Fakat geçen hafta tekrar görüştüğümüzde yine "dönmüyor, olmuyor" demeye başladı. Değişen ne diye sorduğumda ise "artık piyasada saldıracağım bir boşluk kalmadı ve müşterilerim giderek küçülmeye başladı" dedi.

1- Planlarını her zaman uzun vadeli yap, günü kurtarmak ticaretteki en büyük hatadır.
2- Girdiğin/gireceğin sektörün pazar araştırmasını iyi yap. Ömrü olmayan bir sektörden beklentini, "ömür" kadar yap.
3- Sızlanmayı bırak çünkü ortada bir emeğin ve harcaman var.
4- Yapabilirsen iyi bir analizini yap durumunun. Gözü kapalı ilerleme.
  • kablelvuku  (22.10.18 15:20:46)
Isini sattin diyelim simdi. Bundan sonra ne olacak? Sattin para cepte, sonraki senaryo nedir?
Alip parayi yurtdisina mi gideceksin direkt?

15 ay degil 22.5 ayda amorti ediyor bu arada. He o da cok iyi ama.
  • stavro  (22.10.18 15:22:37 ~ 15:23:54)
türkiyeye bir şey olmaz. 400k ile yurtdışında nasıl bir hayat kurulacak? yurtdışında sağlam gelir olacaksa yapılabilir söylediğiniz. tr de olmayacaksa da diğer plan ne o önemli. 400k yı faize yatırıp evde mi oturulacak?

  • tukenmez adam  (22.10.18 16:08:15)
Hocam sektöre bağlı.

Yani sektör çok kırılgan, çok zorda bir sektörse, olabilir. Ama işler devam edecek gibi görünüyorsa, bence anlamsız bir hareket olur.

Diğer yandan da ayda 20 bin lira sizi mis gibi yaşatır. Ama 450 bin lira para yaşatır mı?

Başkalarını boşverin, kendi hayatınıza bakın siz. Takılmayın.

Sonuç: çok büyük risk yoksa anlamsız.
  • babilbaligi  (22.10.18 16:28:11)
K kişiler için kullanılmıyor mu?

  • jamswety  (22.10.18 17:21:03)
400k iyi bir para kimse için küçük meblağ değil. 20 milyonluk işyeri olan tanıdığım bile 400k parayı küçümsemez.

amorti imkanı varsa ve bu kadar emek harcadıysan mutlaka bekle. 2 sene hatta 3 sene dişini sık parayı katla. katlarken yatırımını daha garanti şeyler üzerindne yap. dolar-euro gibi.

senin sorunun ülkenin içinde olduğu durum değil işten sıkılmış olman bence.
  • orpheus  (22.10.18 17:32:37)
Pazarda kırılganlık yok. Şuan gecen seneden daha iyi. Şehirde adim duyulmaya basladi. Isi yuruttugum kadrom şahane.

Işe güvenim tam. Işın basında kardesim var ona da güvenim tam. Sıfırdan hic bilmediğimiz bir sektörü öğrenip ortakdan da alip ileriye tasidik.

Ama tr ye güvenim yok. Deseler ki 2 yıl dolar 6 emin olun milyon verseler bırakmam isi. Ama şuan suyun üzerinde yüzen küçük bir bot gibiyiz. Her an herşey kötü olabilir. Seneye dolar 8 olacaksa alip dolara yatırmak daha mantıklı geliyor. Belki kalsam daha çok kazanırım ama dolar bazında da birazcık zararimi
çıkarmış olurum.

Dolar 8 olunca bana gelen 20 k aynı değerse olmayacak. Damlalar giderek küçülüyor.

Belki başka ise girerim onu bilmiyorum.

Haziran ayında dediler dolar 6 7 olacak inanmadık kimse sallamadı ve oldu. Şimdi diyorlar 10 olur parayi alip oraya atsam 1 yildaki amortiden daha değerli bence.
  • mobydick  (22.10.18 17:50:45 ~ 17:52:33)