windows 10 kurulumu: usb mi iso dosyası mı?

sıfır ssd'ye usb'den windows 10 kurmaya çalışıyorum. bir video anlatımdan yola çıkarak, resimde gördüğünüz aşamada, iso dosyası oluşturma seçeneğini işaretledim ve daha sonra rufus programıyla usb'ye yazdırdım.

ancak, bilgisayarı başlatıp, f12'ye basılı tuttuktan sonra gelen seçenekler arasıdan bilgisayara takılı olan usb'yi seçip enter'a bastıktan sonra windows kurulum ekranına gitmem gerekirken, siyah bir ekran oluşuyor. siyah ekranın sol üst köşesinde beyaz bir çizgi yanıp sönüyor.

laptopum biraz eski olduğu için, rufus programıyla yaptığım biçimlendirmede bir hata oluşuyor sanırım.

windows 10'u iso dosyası şeklinde değil de resimdeki birinci seçenek olan USB flash sürücü seçeneği ile indirerek denesem nasıl olur? neden illa iso dosyası oluşturmamız gerekiyor?

Dediğin gibi de olması lazım, ama zaten rufus da indirdiğin iso dosyayı boota uygun yazıyor belleğe diye biliyorum.

Peki ne kadar bekliyorsun o imlecin yanıp sönmesini, biraz vakit alabilir yüklemenin başlaması.
  • John Bloor  (22.10.18 08:53:46)
@sumuklurakun; hocam, windows'un sitesinden indirdiğim "media cretion tool" ile ilerlediğim zaman resimdeki noktaya geliyorum zaten. benim burada merak ettiğim şey, iso dosyası olarak değil de birinci seçenek olan usb flash sürücü ile yüklesem ne olur? ikisi arasındaki fark tam olarak nedir?

@john bloor; hocam, o imleç süreci hiç bitmiyor. bir kaç defa yarım saatten fazla bekledim ama yükleme sayfasına geçemedim. sizce usb seçenği ile de deneyeyim mi?
  • sfteses  (22.10.18 08:59:47)
USB'yi seç ve devam et. 8 gb ve üzeri usb bellek istiyordu sanırım. usb'nin içinde lazım bir şeyler varsa onları yedekle, çünkü hepsi silinecek.

usb hazır olduktan sonra bilgisayarını yeniden başlatıp boot menusünden usb'ni seçeceksin ve Windows 10 kurulacak.

ek olarak; şayet 64 gb gibi yüksek kapasiteli bi usb bellek kullanırsam kurulumdan sonra usb belleğin kapasitesi 64 değil daha düşük görünecek. media creation tool usb diski bölümlere ayırdığı için böyle oluyor.

işlem bittikten sonra alttaki linkteki komutları izleyerek usb belleğini eski kapasitesine getirebilirsin

sehmusgokce.com

şayet 8 gb'lik usb belleğin işlem sonucunda yine 8 gb görünüyorsa link'teki işlemleri yapmana gerek yok. usb'yi formatlarsın olur biter
  • washe  (22.10.18 09:16:14 ~ 09:16:38)