Desktop pc

Merhaba,
Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Laptop veya desktop alacağım karar veremedim henüz. Aşağıdaki bileşenler bir desktop için nasıldır? 5000 tl yi pek geçmek istemiyorum buna alternatif bir laptop veya desktop tavsiyeniz var mıdır? (şu ekran kartı şu işlemci daha uygun olur gibi)

Teşekkürler

AMD 3.9GHz Ryzen 2200G işlemci
MSI B350M Gaming Pro anakart
KINGSTON 8GB 3000MHz bellek*
MSI 1050 Ti Gaming X 4G ekran kartı**
Noctua U12S 120mm işlemci soğutucusu
Phanteks P300 kasa
FSP 500W 80+ güç kaynağı
WESTERNDIGITAL 1TB sabitdisk

Kullanım amacı nedir?

Sanırım Inventus'tan bakıyorsun :) Malzemeler hep orada olan şeyler. İki ay önce ben de Phanteks P350 kasaya güzel bir sistem topladım.

Bu arada, ekran kartına Amazon.com ve amazon.de'den de bir bak. Ben 1080 aldım, Türkiye'de 5500+ lira olan şey o günün kuruyla vergisi kargosu dahil 3300 liraya geldi. (ki ben önceden aldığım dolarla ödedim) Yani Amazon çok karlı olabiliyor zaman zaman.

Noctua U12S süper, aynısı bende var. AMD sanırım daha çok ısınıyor ama performansı gayet iyi bence. Lakin aslında daha ucuza kaçmak istersen (sistemin de çok çok üst olmadığı için) Teknobiyotik'te kendi markası olan Dark'ın ürünleri var. Onlar da gayet iyi diye duydum ve Noctua 500 liraysa Dark 250 lira gibi.

AMD işlemcilerden anlamıyorum. Ben 1700x ve 2600-2700 serilerine bir bakıp sonra yine Intel tercih etmiştim.

(Bu arada, Monster ve hatta Dell'in 1050ti'lı laptopları vardı 5000 civarına. Eğer laptop olabiliyor diyorsan onlara da bir bak. Ama masaüstünün soğutmasını yakalayamaz tabii, ekran kartı aynı performansı veriyor artık ama işlemci de masaüstü performansını pek yakalayamıyor diye düşünüyorum.(veriler de öyle gösteriyor*)

*tabii 6 çekirdekli hayvan gibi mobil işlemciler de çıktı ama onlar bütçenin dışında diye öyle diyorum.

edit: arada hepsiburada kampanyalarını da kontrol et.(satıcısı hepsiburada olan şeyleri) 550 liraya 500gb sandisk sata ssd aldım aynı günlerde mesela. Bazen güzel indirimler yapıyorlar.
  • nhk ni youkosu  (25.09.18 18:48:01 ~ 18:49:34)
Evimizdeki laptop'lardan biri bozulduğu için maalesef yeni ihtiyaç oluştu. Aslında laptop almayı düşünüyordum ancak eli yüzü düzgün bir laptop 5k 'dan başladığını görünce bari oyun da oynayayım diye desktop'a döndüm.

@nhk Evet inventus a baktım çok olumlu yorumları görünce direkt oraya yöneldim.
  • kolaygelsin  (25.09.18 18:52:52)
Amd alma usta düşük performans da olsa aynı parayı verip intel al.

  • diffarentiationation  (25.09.18 18:56:18)
bu sisteme o işlemci soğutucusu çok fazla.

ben de intel'ciyim. soğutucudan kısım ram ekleyebilirsin, ya da ssd düşünebilirsin.
  • washe  (25.09.18 20:07:32)
5000 lira verip 16 gb ram ve ssd almamak çok saçma, diğer şeylerden kısıp bu iki tarafı bu düzeyde almaya çalışın bence.

  • gezegen olan pluton  (25.09.18 20:25:55)
16 ram
hdd yerine de ssd şart bence
intelciyim ben de.
  • golgi aygıtı  (26.09.18 00:49:16 ~ 29.09.18 21:40:07)