bu bilgisayara ssd takılır mı?

merhaba arkadaşlar,

bilgisayarım eski olduğu için iyice yavaşlamaya başladı. kimi zaman chrome'da 2 sekme açınca takılma oluyor. c'de belgelerde dosya olmamasına rağmen 40 gb 'lık diskin yüzde 90'ı dolu. inanın bulamadım sistem dosyaları acayip yer kaplıyor gibi geldi.

Bu özelliklere 240 gb hdd takılır mı acaba? Teşekkürler.

İşlemci Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7400 @ 2.80GHz, 2800 Mhz, 2 Çekirdek
İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 7 Enterprise
Sistem Türü x64-based PC
Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 2,00 GB
Intel(R) G41 Express Chipset

ram çok düşük, işlemci de eski.
takılır da mucize bekleme.

  • passion rules the game  (01.09.18 21:50:06)
mucize bekleme. hatta paranı harcama bile diyebilirim.

  • sutlu nescafe  (01.09.18 21:53:39)
peki işlemci ve ram yükseltebilir miyim yoksa anakart çöp mü?

  • megasalexandros  (01.09.18 21:55:08)
anakart belli değil ama bu cihaza ram veya işlemci aramazdım.

  • sutlu nescafe  (01.09.18 21:58:23)
lubuntu kur. - lubuntu.net
Lubuntu'yla gelen Firefox'tan devam et, 10 tab aç, sıkıntı olmaz.

  • idonthaveatvset  (01.09.18 22:02:42)
Takılır takılır gerçekçi beklentileriniz olduktan sonra mutlu da eder, ram ve ssd takviyesi ile yine verem etmiyecek kıvama gelebilir. Olmadı bir de puppy gibi mint gibi lubuntu gibi düşük sistemlerde çalışabilen bir linux distro'su kurulur driverleri insansıysa modelin.

  • hedep  (01.09.18 22:10:09)
Bendeki sistem de eski 10 yıllık laptop. T9400 işlemci 4gb ram 320gb hdd var. Anakart Sata2 desteği verdiğinden 280 mb/sn veri aktarım hızı var ssd için. Şayet sata3 desteği olsaydı 550 mb/sn aktarım hızı olacaktı. Yani sata desteğini araştırman gerek. Bunun için sisteminin spesifikasyonlarına internetten hangi model laptop kullanıyorsan hemen ulaşman mümkün. Bendeki sata2 desteğine sahip olmasına rağmen sistem 100 sn surede açılırken 30 sn surede açılıyor. Hızdan şahsen memnunum. Sendeki tek dar Boğaz ram düşük anakartın destek veriyorsa 4gb yükselt ardından ssd ye yönel derim. Al tak randıman alamazsan yeni alacağın pc ye takarsın.

  • creedwar  (01.09.18 22:44:18)
diskle ilgili problemleri ccleaner benzeri programlarla çözmeye çalışmayın. windowsun kendi araçları var zaten. disk cleaner, defragmenter, chkdsk vb.

soruna cevap olarak; evet takılır. ama arkadaşların da dediği gibi hiç donanımı değiştirmeden de iş görür.
  • blackmamba  (01.09.18 22:48:16)
anakartım ASUS P5QPLAM, sizce ram ve işlemci alınır mı?

  • megasalexandros  (01.09.18 22:55:10)
Anakarta baktım SSD'den tam olarak etinden sütünden faydalanamayacak fakat internette sata 3 gb/s ile ssd bağlamak değer mi diye pek çok sorulmuş soru var, genelde evet yanıtı çıkıyor. 120 Gb alın bir tane fazla uçmak istemiyorsanız.

~anakart sanki 6 gb/s hızındaki Sata 3'ü değil de 3 gb/s hızındaki sata 2'yi destekliyor belirteyim.
  • hedep  (01.09.18 23:01:02 ~ 02.09.18 00:18:35)
anakartınız8 gb ram destekliyor 2x 4 gb ram takabilirsiniz. ayrıca sata 3 destekli. işlemci değiştirmeyin ama ram ve ssd değiştirebilirsiniz. olmadı yeni bir makine aldığınızda ssd'yi aktarırsınız.

  • delidir yakalayin  (01.09.18 23:03:44)
Windows 7 nin light sürümüne geç ssd tak daha akıcı hale gelir bilgisayarın

  • oscardozo  (02.09.18 16:07:58)