tüm fizikciler topmuş öle deyolaa

neyse fizikcilerin dikkatini cektiğimize göre gelelim sorularımıza;

1)ekte görülen resimde bir x-ray tüpünün kabaca seklini cizdim.benim bu tabloda anlamadıgım olay akım ile tungsten telden salınan elektronların(beta ya da katot ısınları olarak adlandırılan) tungsten levhayla nasıl bir etkileşim içinde girdikleri(atomik düzeyde) ve x ısınlarının bu sayede nasıl elde edildiği?

2)ikinci sorumuz bu ısımalar dalga boyu ve frekanslara sahip.peki bunların bu özelliklerini değiştirme imkanımız var mı? yani güneş ısıgı ya da floresan ısıgı olan bir fotonu değiştirip baska formlara sokmak mümkün mü, elektromanyetik ya da diğer yollarla

fizikcilerin hepsi süper insanlar, hepsi hetero..

edit: resim eklememiş. resim surada
i47.tinypic.com

hiç güleceğim yoktu, Allahtan fizikçi değilim :D

  • kamarior  (04.03.10 21:48:59)
ilk soruya cevap biyomedikalciden gelsin o zaman...

iki şekilde etkileşime geçerler bunlar. birincisi characteristic radiation denilen discrete bir enerji çıkışıdır. Tungsten'ın elektronlarından birinin çarpışmayla serbest kalması ve yerine daha yüksek bir enerji düzeyinden elektron gelmesiyle oluşur.

ikincisi ise bremmsstrahlung denilen olaydır. Bu da tungsten atom çekirdeğine yaklaşan bir elektronun itme gücüyle yön değiştirip yavaşlaması sonucu ortaya çıkar. Bu anahtar kelimelerle araştırma yaparsan, detaylı bilgilere ulaşırsın...
kolay gelsin...
  • restlesss  (05.03.10 09:59:41)