seri karabasan

merhaba herkese,
çok uzun süre uyku problemi yaşadım. yaşadığım olayların vs etkisi vardır muhakkak ama 10-12 yıl kadar uykuya dalamadım, uzun süre uyuyamadım, sabahladığım çok olmuştur.
bir süredir uykuya dalma sürem daha iyi, uyuma sürem de iyileşti gibi.
ama uykumun hafif olması ve kabus görmem devam ediyor.
(3-7-11 yaşlarında gördüğüm kabusları hala hatırlarım bu arada)
ama son birkaç aydır farklı bir durum var. haftada 2-3 kere yaşıyorum.
seri karabasan durumu söz konusu.
mesela boğulduğumu hissediyorum, sonra uyanıyorum, heh diyorum uyandım; meğer devam ediyormuş hooop bir daha aynı senaryo. artık 4.'de falan diyorum ki tamam bak kapı uyumadan önceki kadar açık, her şey uyumadan önceki gibi, ben iyiyim kendimdeyim vs. ama yine aynı şey oluyor.
artık gerçekten bunaldım.
eşimi sarsıyorum uyansın bana yardım etsin diye, aslında sadece parmağımı zor hareket ettiriyormuşum falan. (uyuduğum yer hep aynı olmayabiliyor, geçtiğimiz haftalarda birkaç arkadaş çadırda kaldık, bana göre çadırı yıkmıştım ama kimsenin ruhu duymamış).
bunu aynı gece 5 kere yaşayınca dayanamamaya başladım. birkaç ay önce 1-2 ile başlamıştı.
şimdi benim psikolog'a mı, psikiyatr'a mı, uyku merkezi'ne mi gitmem gerek?
yaşayan, bilen var mıdır?

Uyku merkezine gitmeniz lazım. Çeşitli sebepleri olabilir. Uyku epilepsisi sebep olabiliyor buna. Uyku merkezinde görebiliyorlar. Hiç bir sebebi yoksa ve uzun zamandır varsa organik parasomnia da olabilir, bir yakınıma bu söylendi.

  • veritaslibertas  (26.07.18 15:04:00)
sirtüstü yatmayin, yan yatin.

  • ayk  (27.07.18 10:09:05)