faiz geliri ile geçinmek mümkün mü?

Merhaba;

Aylık 4bin faiz geliri ile geçinmek ne derece mümkün? Aslında çok düşünmediğim bir durumdu ta ki bugün yaşadığım bir olay üzerine bir anda çaktı; ancak sürdürülebilirliği konusunda şüpheliyim.İlerde değer yitirir mi? Herhangi bir önlem almak gerekir mi? En büyük handikabı ne olur?(Bankanın batması dışında)

Enflasyon en büyük handikap. O para zamanla erir.

  • ırene adler  (16.07.18 21:23:29)
döviz yapıp yabancı bankada vadeli hesap açabilceksen en güzeli o.

  • bir ileti paylastim  (16.07.18 21:24:41)
500k civarı bir miktar var anladığım kadarıyla. bulunduğunuz yere göre 2-3 ev alıp, birinde kendiniz oturup geri kalanları kiraya vermek daha uzun vadede mantıklı.

  • neverlose  (16.07.18 21:51:59)
aylik getirinin hepsini yersen bir sure sonra ana paran kus gibi kalir. 4 bin ornegi verdigin icin, 3 bin tlsini kullanip her ay bin tlsini ana paraya eklersen bir sure daha fazla idare edersin.

  • exlibris  (16.07.18 21:53:37)
4 bin tl'lik gelir ile olmaz o iş. şöyle 50 bin TL faiz getirisi olacak ki enflasyon yüzünden her ay değer kaybederken, geçinemeyecek hale geldiğinde zaten o kadar paraya ihtiyacın olmasın. gerisini çoluk çocuk düşünsün.

  • nawar  (16.07.18 21:57:36)
Yıllık toplam paranın %4'ünü yiyebilirsin en fazla (kabaca)

ör: 1 milyon tl var, %18 faizde ise sene sonunda 180 bin tl gelir - sen bu 180 binin ancalk 1 milyonun %4 ü olan 40 bin tlsini yiyebilirsin sürdürebilir olması için. Kalanı ana paraya eklenmeli.

ayda 4k yemek-> yılda 48k->1.2Milyon TL olması lazım hesapta
  • yakuza123  (16.07.18 22:33:56)
bu hesabı yapan ve pek ekonomi bilmeyen insanların genellikle atladığı şey şu:

faiz aslında anaparanın değer kaybetmemesini sağlayan araçtır.

yani sadece faiz geliriyle yaşasanız bile ana paranız yıldan yıla değer kaybedeceği için (bugünün 1 milyonu 10 sene sonranın çok daha ufak bir parası olacak) tükeneceksiniz.

dolayısıyla faizin değeri de düşecek. hep bugünkü değerler üzerinden düşünmeyin.

o yüzden öyle 1 milyon çıktı, ömür boyu faiziyle geçerim planları dahi pek gerçekçi değil, ufak bir projeksiyonla anlaşılacağı üzere.
  • dave87  (16.07.18 23:04:32)
Mümkün. ama enflasyona dogru açıdan bakarak:

Anapara hemen dolar yapılır. %8 veren eurobondlara para yatırılır. Gelen faizin 3 puanı afiyetle yenir; 5 puanı (takribi abd enflasyonu kadarı, baya hata marjıyla) anaparaya eklenir. böylece anapara tl enflasyonuna karşı da erimez.

elbette püf noktası: yenecek paranın çok olması için anapara da çok olmalı. mesela ayda 4 bin TL faiz geliri için:

4.000 / 0,03 x 12 = 1.600.000 TL ile yola çıkılmış olmalı. hatta faizin stopajını düşünürsek 1.750.000 diyelim tastamam olsun.
  • 507  (16.07.18 23:32:15 ~ 23:32:51)
@yakuza123 ve @507 güzel anlatmış, ben özet geçeyim.

Faiz geliri diye bir şey yok aslında, faiz getirisi bir gelir değildir. Paranı enflasyona karşı koruma amaçlıdır.

Atıyorum şu anki ana paranla 500 bin ekmek alabiliyorsan, paranı vadede bırakıp faizine dokunmadan 5 yıl beklesen. Toplanan para ile aşağı yukarı yine 500 bin ekmek alıyor olacaksın.
  • John Bloor  (17.07.18 09:35:34)
Herkese cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim.Paranın erimemesi için düzenli bir sistemde ilerlemek gerekiyor.Alternatiflere bakacağım.

  • ozi34  (17.07.18 12:26:00)