Guvenli bir evde hangi dedektor / alarmlarin olmasi lazim simdi?

Ev dogalgazli. Diyelim bir yerde gaz kacagi var, bunun icin gaz alarmi aliyoruz. Diyelim yangin cikti uyuyoruz, duman dedektoru aliyoruz. Bir de karbonmonoksit alarmi var bu hepsinden bagimsiz baska bir sey mi?

Mesela bir karbonmonoksit alarmi var aciklamasinda diyor ki:

"
DİKKAT - Karbonmonoksit gazı , doğalgaz-lpg vb. gazlardan farklı nitelikte bir gaz olup , karbonmonoksit dedektörü ,çakmak gazı yada doğalgaz uygulayarak test edilemez.
"

e bu duman alarmi da degil, o zaman 3 alarm mi lazim eve?

alev sensörünü unutmuşsun.

  • killerbee  (01.07.18 02:16:03)
Evet hepsinden bagimsiz baska bir sey.

Gaz kacagi olursa kokudan algilarsin ama karbonmonoksitte oyle bir ihtimal yok.
Karbonmonoksit atik gazda var ve kokusuzdur.

Eger kombin hermetikse daha az risk ihtiva ediyor cunku kombi oksijeni disaridan aliyor.
  • perfectum  (01.07.18 02:18:07 ~ 02:19:28)
üçünün de fonksiyonu ayrı.

yangın çıktıysa duman dedektörü yeterli.

doğalgaz borusu hasar almış, ocaktan veya kombiden sızıyorsa doğalgaz sensörü iş görür.

doğalgaz bacası hasar aldı veya kombi içinden egzost kaçağı olursa içeri basar. issiz bir duman olduğu için muhtemelen duman dedektörü tespit edemeyecektir. e zaten gaz dedektörü de yanmamış gazları (doğalgaz) ı tespit ettiği için yanmış egzost gazını tespit edemeyeceğinden tek çare karbonmonoksit dedektörü oluyor.

eğer kombi ile aynı odada uyuyorsanız CO dedektörü hatta doğalgaz dedektörü şart derim. kombi balkonda vs ise balkona bi havalandırma deliği açın, balkondan dışarı kendi çıkar. ama kombi mutfak içinde veya odalara yakınsa risk daha yüksek.
  • sttc  (01.07.18 02:37:27)
Hatta öneme göre sıralamak gerekirse bence
1- karbonmonoksit
2- yangın
3- gaz alarmı olur.

Gazı kokusundan farkedebilirsin ama karbonmonoksit kokusuz bir şekilde öldürür, öldürmese bile düşük konsantrasyonda uzun süre maruz kalırsa beyin hasarı oluşturabilir.
  • Haldamir  (01.07.18 03:47:16)