Formulleri nasil aklinizda tutuyordunuz?

Ayni anda double soru olacak ama kusuruma bakmayin.

Ne zeki adamlarsiniz valla tebrik ediyorum. Formulleri nasil aklinizda tutuyorsunuz/tutuyordunuz arkadas? Ben ki ezberim tehlikeli duzeydedir buna ragmen matematiksel formulleri hic aklimda tutamiyorum. Text ya da kural olsa ezberlerdim. Bunun icin bir oneriniz var mi?

Not: Formulleri Turkcelestirmeme ragmen tutamiyorum onu da belirteyim :D

Ben mühendislik öğrencisiyim. Biz hep genel denklemlerin çıkarılışını öğreniyoruz. İhtiyacımız olduğunda birçok formülü ortaya çıkarabiliyoruz. Kullandıkça da akılda kalıyor.

  • dissendium  (30.06.18 21:32:50)
ezberim icler acisidir. bol soru cozerek aklimda kaliyor benim.

  • pide  (30.06.18 21:36:19)
Yine de bir öneri yazmış olayım. İdeal gaz denklemini biliyorsundur belki.

P.V=n.R.T

Bu denklemi birçok öğrenci "paran varsa ne rahat" şeklinde aklında tutuyor.

Paran, basıncın P'si (pressure)
Varsa, hacmin V'si (volume)
Ne, mol sayısının n'si
Rahat'ın r'si, Rydberg sabiti (R)
Rahat'ın t'si, sıcaklık (temperature)

Böyle şeyler de uydurabilirsin. :)
  • dissendium  (30.06.18 21:50:13 ~ 21:50:59)
Anlayarak. Her formülün bir mantığı vardır. Formül ezberlenmez anlanır. Bu tüm matematik prensipleri için geçerli. Gerçi bize de mantığını değil formülünü öğrettiler geçmişte ama bu yanlış.

Hızın birim zamanda alınan yol olduğunu bilirsen V=x/t diye ezberlemene gerek kalmaz mesela.

Tanımlar önemli. Tanımdan formül çıkar genellikle.

Mesela türev nedir açıklaması buradan bakarsan anlarsın asla da unutmazsın.
youtu.be
  • bos gezenin bos ustasi  (30.06.18 21:52:45)
Düşündükçe aklıma geliyor bak. :)

Haydarpaşa Lisesi'nin nankör kimyacısı Rabia'nın cesedini fırlattı.

Bizim sayko kimyacı da bunu ezberlettirmişti.

H, Li, Na, K, Rb, Cs, Fr

Bunlar periyodik tabloda 1A grubunda bulunan elementlerin sırası.

Hidrojen, lityum, na (natrium=sodyum)...

Böyle şeyler kullanılıyor gerçekten.
  • dissendium  (30.06.18 21:55:37 ~ 22:20:46)
Ufkumu genislettiniz, cok merci :D

  • perfectum  (30.06.18 22:25:40)
duzenli olarak her gun o formulu icerecek sorulari cozerek.

bazen de bos kagit alip yaziyorum. yazarak ezberliyorum ben. bakarak yapamiyorum, uykum geliyor.
  • tomcruise  (30.06.18 22:29:21)
lisede dershanede efsane bir mat hocamız vardı. (bkz: adil kurt) her şeyi ispatlardı ve gerçekten unutmazdın. o trig formulleri, türev integral falan mükemmel ispatlarını yapmıştı ve çok iyi aklımda kalmıştı. kısacası ispatlarını öğrenmeye çalışırdım.

  • neverlose  (30.06.18 23:04:08)
cok az formul ezberledim. hep cikarilis yolunu ogrendim. sinavda gerektiginde once formulu ispatlardim/ bastan cikarirdim. sonra onu kullanirdim. ezberci zihniyete hayir. en cok diferensiyel denklemlerde zorlanmistim.

  • crucio  (01.07.18 00:20:10)