TEZde alıntının alıntısını yapmak

merhaba öncelikle mutlu bayramlar dilerim.

yüksek lisans tezim için soruyorum.
bir çalışmada yapılmış olan alıntıyı kendi çalışmamda nasıl alıntılayabilirim?
direk orjinal kaynağı yazabilir miyim? bu uygun değilse

orjinal kaynağa ulaşıp o cümleyi bizzat o kaynaktan okumak zorunda mıyım?

"as cited in" ibaresi ile her iki kaynağa da referans vermek yeterli olur mu? ve bunun sayıca fazla olması problem teşkil eder mi?

Yüzlerce makale okudum ben yukardaki gibi bi referans verme yöntemi hiç görmedim, orjinali okumak zorunda değilsin kaynak verenin yazdığını paraphrase yaparak yaz ve orjinal kaynağa atıfta bulun, her cümle için orjinaline gitmek zorunda da değilsin. Orjinalinde belki daha da işime yarayacak bir şey olduğunu düşünürsem açıp okuyorum ben.

  • ekaterina  (14.06.18 19:51:39 ~ 15.06.18 21:06:05)
Eğer yukardaki gibi olsaydı cite sayımız hiç artmazdı öyle değil mi? Sen benden oku ve bi daha benim adım geçmesin, var mı böyle bi dünya.

  • ekaterina  (14.06.18 19:52:40)
estherin yazdığı referanslamayı ben de ilk defa duydum. bulduğunuz alıntının asıl alıntı kaynağını bulmalısınız.

  • false pretension  (14.06.18 20:04:54 ~ 20:05:57)
Bilimsel camiada mumkun oldugunca kaynaklar ilk elden okunur. Aktaran yanlis aktarmis olabilir vs. Ama ilk kaynaga ulasilamiyorsa ikinci el kaynak referans gosterilir ve esther'in yazdigi gibi Aktaran olarak belirtilir. Burada da defalarca soruldu, aratirsaniz baskalarinin cevaplarini da gorebilirsiniz.

  • evrim halkasi  (14.06.18 20:22:06)
ben literatür taraması aşamasındayım da, bu şekilde konumla ilgili yazılmış tezlerden alıntılar yaparak ilerlemek yanlış bir yöntem mi?

  • karabasun  (14.06.18 21:16:37)