Giyim konusunda aşırılık -fiyat

>> Diyelim ki bi anda zengin oldunuz, 20 milyon tl civarı paranız oldu.Zenginlik bu değil diyenlere lafım yok. Bence zenginlik bu kadarı:)

>> İlk etapta attınız parayı faize. Takılcaksınız öyle bir süre.Gidip mesela givency, fendi, moschino tarzı markalardan 5 bin-6 bin tlye sweatshirt alır mısınız?

>> Veya 15-20 bin tlye mont alır mısınız? Ya da 3000 tllik bi valentino ayakkabı. Ben sanki o paraları veremezmişim gibi geliyor bi kıyafete, ne kadar param olsa da. Bilemiyorum ya. Maksimum olarak massimo dutti, lacoste, arada da calvine giderim gibi.Onları alırken bile düşünürüm yani. Sizde nasıl durumlar?

35 liraya değil 70-80 liraya tshirt almaya başlarım.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (30.05.18 00:12:36)
gant'ten öteye pek gitmem. sweatshirt'e ise 200 liradan fazla vermem. o da çok güzelse. ama takım elbisede iş değişir. iyi bir takıma 10bin tl üstü fiyatlar verebilirim.

  • dilemma of subscribtionability  (30.05.18 00:14:14)
Burberry takilirim.

  • lata  (30.05.18 00:14:31)
Almam.tamamen zarar ziyan.cogu unlu markanin tasarim olarak overrated oldugunu dusunuyorum.

  • astrid  (30.05.18 00:17:12)
Fakir olarak düşününce 15 bini bir monta vereni yadırgardım. Eylemi de saçma ve gereksiz bulurdum. Zengin olunca da bu şekilde düşünebilmeyi umuyorum.

Ayrıca eşyaya bu denli değer atfetmeyi sacma buluyorum. Ne yani altı üstü bir üst baş. Birkaç giyişten sonra zaten yıpranacak bir şey. Haliyle yeri çok çabuk doldurulabilecek şeyler icin bu kadar para harcamak görmemişlik bence.
  • Amaranta ursula  (30.05.18 00:17:32)
20 milyon tlyle yatırım yapıp 3 virgüllüler kulübüne katılmaya yaklaşırsam belki de, 20 milyonla ııh. gerçi 20 milyonum olsa daha fazlası için kasmam. aylık 10 bin dolar harcayarak 30 yıl falan idare ediyor. bana yeter.

  • ghilleinthemist  (30.05.18 00:19:51 ~ 00:20:14)
Rag & Bone'dan trençkot, blazer falan alsam yeter ya. Fazlasında gözüm yok :P

  • eazy  (30.05.18 00:21:59)
Mont, ayakkabi, pantolona ve cantaya para veririm ama begenmedigim bir seyi sirf marka diye satin almam. Mesela louis vuitton cantalari sevmiyorum, asla almam yani.

Onun disinda gidip de ucuzunu bulmaya ugrasmam, istedigim seyleri parasini dusunmeden almak olur benim icin :)
  • kuehles blondes  (30.05.18 00:22:08)
kıyafet benim zaafım olduğu için bu paraları veririm ne yazık ki. en azından ilk etapta sadece alabildiğim için bu tür markalardan birkaç parça bir şey almak isterim. sonrasında ise daha makul fiyattaki markalarla yoluma devam ederim.

  • fragile lady  (30.05.18 00:23:13)
ya sanırım markanın nerede kullanıldığı konusu biraz anlaşılmıyor,
diyelim ki sen 20 milyon tl paran oldu ama dedin ki ben faize koyup köyde yaşayacağım. o zaman givenchy yok.

dersen ki ben özel kulüplerde alemlere akacağım, shareholderlarla beraber takılıp CEO'lara emir vereceğim ha deyince 5 milyon dolarlık iş yapacağım he diyince 10 milyon kredi çekeceğim o zaman givenchy var.

yani daha yerleşik dünya düzeninde veya herhangi bir dilde senin ne kadar paran var? sorusunun kibar bir yolu yok. yani iş yapacağın, takılacağın kişinin ne kadar parası olduğunu bilmenin bir yolu yok. tek ipucu giydiği elbise, taktığı saat, sürdüğü araba, kaldığı ev.

yani givenchy giyiyorsan seninle 10 milyon dolarlık iş yapılır. massimo giyiyorsan seninle 100.000 tl'lik iş yapılır.
givenchy giyiyorsan bizim private jetteki partiye katılırsın massimo giyiyorsan maçkadaki mekana gidersin.

gibi.
  • dedim dedim de kime dedim  (30.05.18 00:23:15)
20 milyon lira benim icin zenginlik degildir. 100 milyar dolar kadar para olsa zengin sayilirim. cok acgozluyum, biliyorum.

>>alisveris yapmayi sevmiyorum, giydiklerim de hep sade elbiseler. tisort, kot ve spor ayakkabisi. takim elbiseden nefret etmisisimdir ve etmeye devam ediyorum. bahsetmis oldugun o markalara gidip sweatshirt almam. yilda bir kere her zamanki yerden alirim muhtemelen. adidas'in 500 liralik spor ayakkabisini alirim ama.

>>o fiyata mont almam. ayakkabiyi da almam. bu arada ben ne kadar da fakirmisim, bahsettigin markalarin isimlerini zor okuyorum:)

eski hayat kalitem artacaktir ama asiriya kacmayacaginin garantisini verebilirim. cebim ne kadar dolu olursa olsun, ruhum fakir sonucta.
  • tomcruise  (30.05.18 00:25:57)
Mutlaka girdiğim mağazalar değişir ama benim için her şeyin bir sınırı var.
Sorduğunuz örnek soruların tümüne hayır diyorum.

Mesela bir sweatshirt iÇin vereceğim en fazla para 300 TL olur. O parayı bir tişörte vermem mesela tişört için en fazla 100 veririm. Elbise takıntım var çok beğendiğim bir elbise için 3000 e kadar uçarım.
Ayakkabı ve çantada da 700 e kadar yolu var. Belki 1000.

Kıyafet dışında aksesuara çok deli para harcarım gibi geliyor şu an içimi en çok onlar acıtır mesela acıyorum saate kemere takıya para vermeye çok zengin olursam koleksiyon yapabilirim :)
  • mutekebbir  (30.05.18 00:27:36)
1- almam.
2- almam.

bedava veriyolarsa giyerim ama. hoşuma gitmesi kaydı ile.

o paraları vermek çok saçma. bi ayakkabı 3 bin lira edebilir mi ya? mona lisa'yı satmaya kalksalar 3 bin lira vermem şahsen.
  • Delay Fuze  (30.05.18 00:28:14 ~ 00:28:57)
Sweatshirte vermem. Ayakkabıya o kadar para vermek için 20 milyona gerek yok. Zamanında Burberryden bebek mavisi bir trençkot beğenmiştim. Ona verebilirim mesela.

  • Lim5  (30.05.18 00:35:11)
yok sammıyorum, yukarıdaki arkadaşların dediği gibi bütçeyi biraz büyütürüm ama aşırıya kaçmam, enayi ve kötü hissederim sanki kendimi.

Mont için konuşursak şimdi 250 giyiyorsam o zaman en fazla 2.000 olur.
  • imelih  (30.05.18 00:41:18)
Afedersin beni skseler almam 5-6 bine sweatshirt. Ihtiras, heves, hirs da bir yere kadar. Mantigim o kadar uzaklasmadi. Bir sweatshirt, sweatshirttur yani sweatshirtlukten daha fazlasini yapmaz. Dolayisiyla bir sweatshirt icin odemeye razi olacagim bedel sweatshirtun bana getirisi ile orantili olur. 20 milyar dolarim da olsa vermem o parayi.
Ornegin benim gozumde iyi bir kotun ederi 250 falandir en fazla. 300tl yi gecerse artik parayi kota degil baska seye veriyorumdur.
Afedersin skik modacilarin estetikten yoksun skik tasarimlarina para baglayip o skikleri zengin etmem. Kendi zenginligimi onlarla paylasmam.
O paralari vermem. Gider icki banyosu yaparim yine de 20bini monta vermem oyle soyleyeyim. Bir kuvet dolusu icki parasi verip tma olarak bir kuvet dolusu icki almak 20 mont parasi verip 1 mont almaktan iyidir.

Ayrica 20milyon malvarligi olan adam icin hala pahali zaten bu bahsettigin fiyatlar. MIlyara yakin servetten soz ediyor olmamiz lazim pahali sayilmamasi icin. Adamakilli 20 tane ev alamiyorsun o paraya.

Ha yerine gore saglam markalardan takilmak gerekir, o ayri ama onda da olculu davranirim yine ve istisnai durumlar olur bunlar. Ve getirisi bir mont degildir bana, monttan fazlasidir. Oyle gerekiyordur.
  • stavro  (30.05.18 00:41:20 ~ 01:06:55)
Şu hayatta en nefret ettiğim şey giyim alışverişi.Giyim zevkim sıfır olduğu için ne alsam diye düşünmek işkence gibi geliyor bana. Çok param olsa muhtemelen gömleğe çok para harcardım.Dünyanın en kaliteli gömleklerini giyerdim.Onun dışında çok para harcamazdım

  • turkuaz  (30.05.18 00:43:30)
Almam, benim ruhum fakir.

  • curukturpkokusu  (30.05.18 01:27:44)
20 milyon tl zenginlik ama sürekli girdi çıktı varsa. Para çalışmıyorsa acilen çalıştıracak birisini bulurum alışverişten ziyade. Para çalıştığında da alırım evet.

Faizle olacak iş değil benim bahsettiğim, çok cheap bir kafa faiz.

Bir de alırım derken 20 çift ayakkabı almam ama 3 çift alırım. Ben zengin de olsam her gün ayrı ayakkabı giyemem en beğendiğim ayakkabıları giymek isterim ki bu da 3 ü geçmez. Sonra eskir yenilerini alırım ama öyle 20 çift ayakkabı mümkün değil. 3 çift ayakkabımın tanesine de gönül rahatlığıyla 3000 basarım çünkü israf ederek ve her gün başka giyeceğim kafasında istiflemek değil bu.
  • perfectum  (30.05.18 01:36:49 ~ 01:44:20)
asla almam ve asla almam. lcw'den giyinmem de bir/birkaç tık üstünden giyinirim en fazla.

  • runagain  (30.05.18 01:39:18)
15000'e mont alirim rahat ama 5000'lik sweatshirt gereksiz geldi. 15000 cok pahali gelmedi su an ama 1-2 tane alirim en fazla. Dolap donatmam.

Ayakkabida gidip "Allah! Valentino!"diye almam; marka umrumda degil ama aldim mi evladiyelik olacak, en az 10-15 sene giyecegim seyi almak isterim. Deichmann da olsa fark etmez. Marka adi umrumda degil. Terkos'tan aldigim ve hala giydigim 15 senelik t-shirt'um var. Dun giydim. O zaman 2.500.000 vermistim sanirim; o t-shirt bugun olsa, pahali olsa ve param olsa veririm. Su ara buyuk markalar bile sumuk gibi urun uretiyor ve cok pahaliya satiyor gibi geliyor. Oyle bir sumuk urune 10 TL bile vermek istemem. Kaliteli oldugunu dusunursem, butce de onu kaldiracak kadar zenginse, ihtiyac da varsa alirim.

"Ucuz alacak kadar zengin degilim" diye yasamaya calisiyorum ama ne ucuz ne pahali alacak kadar zenginim. Almiyorum ben de bir suredir; ciplak gezmeyip rezil olmayacak kadar ortalama bir seylerle yasiyorum :)
  • aychovsky  (30.05.18 01:40:48 ~ 01:59:44)
Tümüne hayır.

  • harvey  (30.05.18 01:55:09)
proletarier aller lander vereinigt euch +1

  • yuto  (30.05.18 03:19:08)