İstanbulda 6.000 Tl ye yaşanabilir mi / geçim sağlanabilir mi?

Selam lidyalılar,

bugün bir arkadaşımla oturduk ve üzerimize vazife olmadığı halde yeni evli bir çiftin evine 6.000 tl girse rahat bir şekilde yaşabilirler mi diye konuştuk. Şimdi biliyorum imkansız, yaşanmaz ölünür diyenler gelecek ama sorum şu tabiki insanların standartları kişiye göre değişir ama standart bir hayat sürdürülür mü*

Ev kira- 1.500
Aylık Pazar Masrafı-200
Market( temizlik malzemeleri ıvır zıvır) Aylık- 300
Faturalar ( Artı Aidat)- 450
......

Geri kalan para nerelere harcanabilir, ay sonunda kişilere ne kadar kalabilir.

Araba yok,Borç Yok, Çocuk Yok...

afedersin ama mal değillerse gül gibi yaşarlar.

  • washe  (08.05.18 23:07:31)
ben tek basıma aylık 500 den fazla harcıyorum mutfak market vs ye.. 1000 falan diyin ona bence. ama 6000 e yasanır tabiki orta şekerli.

  • imnotsureabout  (08.05.18 23:08:35)
(birazdan buraya ayda 15000 tl kazanıp zar zor yaşadığını yazan sıfatsız insanlar gelecek)

mis gibi yaşanır.
  • mahone  (08.05.18 23:11:40)
Cesario cuğum sormuşuz işte, net bilsek seni yorarmıyız hiç. en son ne zaman gitmişiz, soğanmış, brokoliymiş. bıdı bıdı

  • ugrcn  (08.05.18 23:12:53)
bunlar haric temel gider bi tek yol masrafi olur herhalde. onun disindaki parayi cok fazla sokakta harcamazlarsa gayet rahat gecinirler fakat birikimleri olmaz. en ufak bi saglik sorununda patlarlar. yok her hafta sonu partilere akarlar sokaklarda yer icerlerse mumkun degil gecinemezler.

  • in vino veritas  (08.05.18 23:12:54)
Pazar masrafı konusunda çok iyimser davranmışsınız, sebze ve meyve çok pahalı. Bu ikili dışındaki her şeyi marketten alacaklarını düşünürsek market harcaması asla 300 tl olamaz. Geçinirler geçinmesine ama rakamlar gerçekçi değil.

  • pike  (08.05.18 23:13:20)
+1 Mahone :)

  • ugrcn  (08.05.18 23:13:40)
pazar + market 500den fazla tutar. ayrıca evi nerede tuttular da aidatlar+fatura 450 geliyor?

  • sutlu nescafe  (08.05.18 23:24:32)
@sutlu neskafe Bakırköy dedik öyle ortanın bir tık altı bir ev 100 lira da aidat . Çokmu az yazmışız

  • ugrcn  (08.05.18 23:36:02)
Rahat goreceli simdi.
Ama yasanir.
Yalniz pazar ve market masrafo konusunda fazla iyisersiniz bence. Bazen isyerinde ekmek arasi yaparim diye bir seyler alip goturuyorum, tek kisi icin aldigim ufak tefek birkac sey 70-80 tl tutuyor ve 10gun ya gidiyor ya gitmiyor. Sadece isyerinde kahvalti icin atistirmalik diyorum bak tek kisilik. 2 kisi icin diyorsun, hem de aylik diyorsun. 200-300 bence iyimser. Makarna-pilav-corba forever diyorsaniz bir sey diyemem tabii.

Ama 6bine yasanir, yasanmaz falan degil. Ayagini yorganina gore uzatirsan yasarsin.
  • stavro  (08.05.18 23:38:37 ~ 23:39:41)
site falan değilse 100 lira aidat olabilir. yine faturada sıkıntı çıkabilir. cep telefonları, su, elektrik, kış ise gaz, tv, internet... tv olmayabilir belki.
100 lira telefonlar
100-150 elektrik
50-60 su
150-200 gaz ( yazın 15-20)
internet 60-70 vs vs.
  • sutlu nescafe  (08.05.18 23:42:05)
Ben yeni evliyim. Evin butun alisverisini cuma gunu kipadan yapiyorum. Ortalama haftalik 300 tutuyor. Aylik market pazar masrafi etinden sebzesine pisen evde 1000 lirayi bulur İstanbul’da.
Aidat da biz 350 veriyoruz ama 500 lira verip cikmaz sokakta iki bloklu sitede oturan arkadasim var. Ev aidati ile 80 liradan telefon faturalarimizi toplayinca senin hesabi geciyor. Bunun daha elektirigi suyu dogalgazi var.
6000 liraya karnin doyar ac acikta kalmadan ama gezip tozamadan gecinirsin benim gozumden. Ancak annen aylik erzagi memleketten yollar, ise bisikletle gider, kampanya takip eder 20 liralik hat kullanirsan ev pesinati bile biriktirisin. Bu sebeple adamina bagli biraz da.
  • cilekli pasta  (09.05.18 00:02:42)
çocuk yok, araba yok. borç da yok. rahat rahat yaşarlar merak etmeyin. yılda güzel bir tatil de yaparlar. gezerler tozarlar da.
bunları yapmayıp ev taksidine bile girerler. girecekler hatta bak görürsün.

  • ozdek  (09.05.18 01:03:26)
pazar masrafı market masrafı düşük. kafadan 1000 lira girer ordan. bi de yeni evlilerin sıfır ev tribi olduğu için esenyurt'ta falan oturulmayacaksa kirayı 2000'e çekebilirsek sevinirim.

ha bi de yol giderleri var. otomobilse bakımı vergisi boku püsürü ile ortalama aylık 1000 lirası var, akbilin aylığı 150 lira mı ne emin değilim.
  • yuto  (09.05.18 01:23:56)
aylık pazar masrafı 200 olmaz, 300-400 olur. market de 400-500 olur.

yeni evli dediğin insanlara sürüyle misafir geliyor, taş mı yiyecek o kadar misafir?
  • babilbaligi  (09.05.18 08:08:00)
pazar +market aylık 500 tl mi? şaka mı yapıyorsunuz ya

  • burya  (09.05.18 10:07:23)
biraz daha azına gayet rahat yaşıyoruz. istanbul’dayız, kira 1.750, faturalar ortalama 250 (kışın 500’ü buluyor), mutfak 400 civari. çocuk, araba yok.
eşim servisle gidip geliyor, ben şu ara işsizim, kursa gidiyorum yürüyerek.
illaki her ay bir masraf çıkıyor, 600-700 civarı da kredi kartı harcamamız oluyor.
elimize kalan parayı tasarruf ediyoruz, harcasak harcarız ama, illa tasarruf modumuz yok.
ikimiz de ev kuşuyuz ama, dışarı parka bahçeye yeşilliğe gidiyoruz sadece, bazen kahvaltıya ya da çay kahve içmeye, çoğu zaman termosumuzla oturmaya ya da pikniğe. sinemaya pek gitmiyoruz, tiyatroya daha sık gidiyoruz.
dışarıdan da çok nadir bir şey sipariş ederiz, ben aynısı evde var modundayım biraz, her öğün evde pişiyor, pizza pasta börek de dahil hepsini evde yapıyorum..
yani yetiyor, yetmez diyenlerin yaşam tarzlarını gözden geçirmesi lazım.. mutfak da 1000 lira tutmaz, market artı pazar değil de her gün dışarıdan söylerseniz tutar da geçer tabi..
  • ozgur bir kusun hatirati  (09.05.18 11:17:29)
6000 net girerse demişsin gayet rahat yaşanır. soru işareti bile olmaz kafada, hesaplamaya bile gerek yok o derece.

  • eindaclub  (09.05.18 12:13:08)
yaşanmaz mı gül gibi yaşanılır, yeter ki gönüller bir olsun.

  • füt  (09.05.18 12:19:16)
araba ve çocuk yoksa rahat yaşanır, tatile v.s. de gidilir.
fakat araba ve cocuktan sonra ancak yaşarsınız.

  • nuisance  (09.05.18 13:42:58)
Bana kira düşük geldi bu hesapta, onu da zaten siz belirliyorsunuz. Arkadaşlar da yazmış, market + pazar da yaklaşık 1000 TL tutar. Bu rakam iki kişinin rahat ama açılmadan yaşayacağı rakamdır. Misafir vs. kabul ettiğinizde değişir. Ben iki kişi 4.000 TL'ye yaşar, üzerini de biriktirir veya tatile / giysiye harcar diyorum.

  • SiyamkedisiZorro  (09.05.18 14:05:48)
adam başı 3 bin tele, 2 si ayrı evlerde kendi kendine yaşasalar bile gayet düzgün ve rahat yaşanır.

  • The_Lollok  (09.05.18 14:08:58 ~ 14:09:30)
@The_Lollok; bu ikisi aynı evde yaşarsa daha güzel para biriktirirler.

  • füt  (09.05.18 14:47:12)
yahu bu iki kişi ne yiyecek içecek ben merak ediyorum. sıkı bir rejim mi uygulayacaklar? muzun kilosu 10 kilo. etin kilosu 40-50 lira aralığında. ha insan su içerek de hayatta kalabilir ama evde inziva hayatı yaşamayacaklarsa 500 lira market + pazarı benim aklım almıyor. bunda çay kahve şeker yağ süt yumurta temizlik malzemeleri deterjan çamaşır suyu peçete vs vs vs bir hesap yapın bakalım kaç lira çıkıyor acaba

  • burya  (09.05.18 15:21:18)
@füt

evet biliyorum, görüyorum ve arttırıyorum işte. Ayrı ayrı yaşasalar dahi yine rahat yaşayabilirler diyorum.
  • The_Lollok  (09.05.18 15:22:20)
6000 alan adam kendini market+pazar olarak 500tl ile avutuyorsa 450tl faturalar da sadece devletin getirdiği hizmetin bedeli olur. umarım anlatabildim.

  • qobel  (09.05.18 15:32:28)
Bu arada bu gelirle bir cocuklu ve arabali 3 kisi yasayan tanidigim var. Ev taksidine girdiler gecen ay. Nasil yaptilar ben de bilmiyorum ama yaptilar.

  • stavro  (09.05.18 15:39:37)
Bakırköy'de 2000tl'ye ev bulamazsın. Ancak arsa payı olan oda bulursun. ya da bakırköy değildir orası osmaniye falandır.

  • ThomasJefferson  (09.05.18 15:41:30 ~ 15:41:46)
ya cidden ben nasıl yaşayacaklar diyen insanları anlamıyorum. kira hariç lüks içinde aylık toplam masrafım max 3000 lira. lüks derken neler mesela açıklayım;

- her haftasonu migros'a gider fiyatına BAKMADAN kafama göre istediğimi alırım.
- iphone x'im var.
- 10.000+ tl değerinde bilgisayarım var.
- 1800 liralık kulaklığım var.
- insanlar evindeki ocağı yemek yaparken yağ sıçradı falan diye temizler ben toz birikince temizliyorum. yemek yaptığım yok. hep dışardan yiyorum.
- haftada 2-3 gün dışardayım illaki.
- üsküdar'da oturuyorum. evden manzaram yok belki ama sokağa çıktığım gibi boğazı görüyorum.
- kira derdim yok. 2000 lira da kira olsun hadi.
- isteyip de alamadığım bir şey yok.
- pazara gidip de bişi almam. meyve sebze vs de migros'tan istersem alırım. dediğim gibi market alışverişinde fiyatına bakmadan alırım. almak istediğim başka bir şeyi gerçekten istiyorsam da fiyatını düşünmem alırım.

2 kişi olunca 6000 lira ile haftanın 3-4 günü evde yemek yapılıp yense krallar gibi yaşanır.

ilk cevapta da dediğim gibi 6000 lirayla istanbul'da yaşayamayan çift cidden maldır.
  • washe  (09.05.18 15:55:48)
Gayet iyi yaşarsın yaşanmaz diyenlere bakma, eşşek gibi para harcanırsa 20.000 lira da alsa geçinemez bu tipler...

1500 ev kirası ( site olmayan, örn, Küçükyalı Maltepe vs.)
500 faturalar desen ( telefon konuşman çok olsa internet vs. ıvır zıvır )
1000 lira mutfak masrafı ıvırın zıvırın, ( dışardan söylemece, 30 günün 10 günü evden yapsan yine kardasın )
1000 lira kredi kartın ( her ay ıvır, zıvır, ayakkabı elbise parası saçma sapan şeyler satın almaca vs )

2000 tl sırf cebinize kalan. yukarıda her ay kredi kartı 1000 tl yazdım farkettiysen o da dost meclisidir fasılıdır, birasıdır, kadıköyüdür, gece dönüşünde uber taksisidir vs.. onları da hesabına katarak nasıl hesap çıkardığımı anla. bu kalan parayı biriktirip araba da alabilirsin, içkiye sigaraya da başlayabilirsin. )
  • ardolf rendall  (09.05.18 17:21:25 ~ 17:24:08)
kira:1600 (maltepe - aidat 25 tl aylık)
pazar masrafı: 300
market: 400
faturalar: 550(kış) - 400 yaz
kredi kartı harcamaları: 1500 (tiyatro, sinema, kıyafet, gece dışarı çıkma vs.)

bunların üstüne 1450 tl araç kredim var uzun bi süre bu şekilde yaşadık ortalama 6300 maaş ile.

ama dışarda yemeği ve gereksiz kıyafet vb. şeylerin alımını sınırlandırmıştık, çoğunlukla evde yemek yiyorduk.
  • contavolta  (09.05.18 17:48:53 ~ 18:04:39)
ben 6000 tl gelirle tek başıma rahat yaşıyorum. çalışmayan bir eşim ya da evde bakmam gereken biri daha olsa mutfak masrafı dışında değişen fazla bir şey olmayacağı için rahat yaşarlar diyorum.
dipnot: "rahat yaşam" sosyalleşme beklentisine göre çok değişir.

  • sanxis  (09.05.18 17:51:08)